Povežite se s nama

Život i društvo

U Glazbenoj školi predstavljeno drugo izdanje brošure „Građanski odgoj i obrazovanje u praksi“

Objavljeno:

- dana

„Od konfuzije do inkluzije“, „Oko, ruka, nos – u parku je štos“, „Čudesna STEMionica“ samo su neki od projekata učenika osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske županije, a koji se mogu pronaći u drugom izdanju brošure „Građanski odgoj i obrazovanje u praksi“.

Naime, Varaždinska županija nastavila je s primjerima dobre prakse te je početkom i ove školske godine raspisala Poziv za dostavu projekata u okviru Građanskog odgoja. Na njega su se javile sve osnovne i srednje škole kojima je osnivač Varaždinska županija te Srednja škola u Maruševcu s pravom javnosti.

Brošura „Građanski odgoj i obrazovanje u praksi“ koja je objedinila projekte 33 osnovne i 14 srednjih škola predstavljena je u ponedjeljak u varaždinskoj Glazbenoj školi, gdje je župan Varaždinske županije Anđelko Stričak ujedno uručio priznanja predstavnicima škola čiji su projekti ocijenjeni najuspješnijima.

– Kada se pogledaju svi uspjesi koje su naši učenici ostvarili na raznim natjecanjima i smotrama, njihovo uključivanje u brojne Erasmus programe, brojne izvannastavne aktivnosti, sada na kraju još jedne školske godine mogu reći da je bila uspješna. Ujedno, kroz cijelu ovu školsku godinu naši učenici bili su uključeni u jedinstveni projekt – provođenje građanskog odgoja u osnovnim i srednjim školama Varaždinske županije. Želja nam je bila na taj način potaknuti učenike, da već u školskoj dobi budu uključeni u razvoj svog mjesta, u osmišljavanje ideja i pokretanje inicijativa, da uočavaju nedostatke prostora gdje žive, ali isto tako da znaju istaknuti po čemu je taj prostor važan. Tako oni od najranije dobi sudjeluju u donošenju odluka, načinima na koje se one donose, a sve kako bi jednog dana mogli biti odgovorni članovi svoje zajednice i preuzeti vodstvo u sredinama u kojima žive – rekao je župan Stričak, zaželjevši tom prigodom i svim učenicima završnih razreda osnovnih škola da upišu školu koja ih zanima.

Za provođenje projekata svaka škola dobila je 1400 eura, a sveukupno je riječ o 65.800 eura, odnosno blizu pola milijuna kuna.

Većina projekata odnosi se na područje ekologije, zaštite okoliša te uređenje okoliša i školskog prostora, a slijede projekti iz područja civilnog društva, zaštite i očuvanja kulturne i tradicijske baštine, projekti kojima se promiče zdravlje te oni koji se bave STEM područjem, digitalnim tehnologijama i slično.

Predstavljanju su prisustvovali i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslav Huđek.

– Želimo da naši učenici budu građani Europe, da budu u stanju donositi odluke, da raspoznaju potrebe koje ima njihova školska zajednica, da naprave projekt i da ga potom znaju realiziraju – rekao je pročelnik Huđek, istaknuvši da su ideje potekle od samih učenika.

Pet najboljih projekata, tri osnovnih i dva srednjih škola izabralo je tročlano povjerenstvo koje su činili voditeljica Županijskog stručnog vijeća za Građanski odgoj i obrazovanje u korelaciji s međupredmetnim temama Rosana Štrocinger, savjetnica za razvojne programe iz Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije Romana Kranjčić te mentor i edukator Agencije za mobilnost i programe EU Hrvoje Kovač.

– Bilo je u 40-ak projekata osnovnih škola, 20-ak projekata srednjih škola. Zaista su ove godine projekti bili kvalitetniji u odnosu na prošle godine. Razlog tome je što su imali jasne kriterije na početku školske godine koje su trebali zadovoljiti ako žele osvojiti nagrade i provedene su edukacije učitelja jer, naravno, svi smo morali jednom učiti o tome da bi to znanje mogli prenijeti drugima. I sad je ta kvaliteta očigledna. Držali smo se tih kriterija i uspjeli smo odabrati one najbolje – istaknula je Rosana Štrocinger.

Hrvoje Kovač je istaknuo da su ove godine znatno bolji projekti nego prethodne godine jer je bila osigurana edukacija pisanja projekata, a povećala se i uloga učenika u osmišljavanju ideja, što je i bila glavna intencija cijelog projekta.

Jedan od najboljih projekata je „Potraga za zvukom – glazbeno putovanje za djecu i mlade“ Glazbene škole u Varaždinu.

– Najveća vrijednost samog projekta je da su ga osmislili učenici trećeg razreda srednje glazbene škole. Same radionice koje su obuhvaćale rad na dječjem instrumentariju i različite književne predloške za djecu vrtićke dobi odradili su naši učenici uz svoje mentorice, pedagoginju škole Marinu Sokol i razrednicu Petru Zidarić Györek. Oni su posjetili pet dječjih vrtića Grada Varaždina i sama reakcija djeca, ali i učenika bila je fantastična. S jedne strane dobili smo inkluzivno, odnosno participativno uključivanje najmlađih u svijet zvuka, glazbenih instrumenata, a s druge strane naši učenici otkrili su i specifičan dar za rad s najmlađima – zaključio je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.

Najuspješniji projekti u kategoriji osnovnih škola su:

„TZP – Tradicionalna, a zdrava prehrana u našoj školi“ – Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec

„Žena“ – Osnovna škola Ivana Rangera Kamenica

„Sačuvajmo ljubeški kaj!“ – osnovna škola Ljubešćica

U kategoriji srednjih škola najuspješniji su:

„Potraga za zvukom – glazbeno putovanje za djecu i mlade“ – Glazbena škola u Varaždinu

„2. Festival ljudskih prava“ – Prva gimnazija Varaždin

Život i društvo

Radovi na dječjem vrtiću u Hrašćici dobro napreduju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gradilište novog Dječjeg vrtića u Hrašćici, prigradskom naselju Grada Varaždina, obišao je gradonačelnik Neven Bosilj.

Kako se uvjerio u pratnji svojih suradnika i u razgovor s predstavnicima izvoditelja radova, radovi na vrtiću napreduju dobro te bi trebali biti završeni na vrijeme kako bi na jesen bile upisane prve skupine djece.

Do sada su već izvedeni temelji, postavljena je konstrukcija koja je zatim zatvorena panelima te pokrov. Trenutno se izvode radovi na postavi stolarije, postava podova te instalaterski radovi.

Javna zgrada dječjeg vrtića biti će namijenjena za dvije skupine djece jasličke dobi i dvije skupine djece vrtićke dobi. Predviđeni kapacitet vrtića je oko 68 djece.

Zgrada će sadržavati ukupno četiri sobe za četiri skupine djece sa popratnim sadržajem (sanitarni čvor i vanjska natkrivena terasa), ispred svake skupine nalaze se garderobe, ukupno dvije za po dvije skupine.

U dječjem vrtiću također će se nalaziti administrativni dio koji se sastoji od ureda, prostor za izolaciju, sanitarnog čvora i spremišta te dio gdje se nalazi čajna kuhinja, spremišta, kotlovnica i sanitarni čvorovi za osoblje i posjetitelje.

U središnjem dijelu zgrade smještena je polivalentna dvorana s polivalentnom terasom i popratnim sadržajem. Glavni ulaz u zgradu dječjeg vrtića smješten je na sjevernoj strani kroz natkriveni ulaz.

Radove izvodi „KONTURA “ d.o.o. , a vrijednost radova je 1.272.982,09 eura s PDV-om.

Nastavite čitati

Život i društvo

Općini Vidovec dodatna sredstva za rekonstrukciju parka

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općini Vidovec dodijeljena su dodatna bespovratna sredstva u iznosu 41.172,89 eura za provedbu EU projekta “Rekonstrukcija parka u Vidovcu”.

Sredstva su dodijeljena temeljem uspješne prijave na prošlogodišnji Javni poziv Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini, objavila je Općina Vidovec.

Ugovor o sufinanciranju provedbe EU projekta potpisao je općinski načelnik Bruno Hranić.

Ukupna vrijednost ugovorenih radova za projekt “Rekonstrukcija parka” iznosi 121.069,93 eura. Temeljem EU natječaj za provedbu Podmjere 7.4 „Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu“ kojeg je raspisao LAG Sjeverozapad, Općina Vidovec ostvarila je intenzitet potpore u visini od 38.724,15 eura.

Dodatnim sredstvima Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, navedeni će projekt biti većinski sufinanciran bespovratnim europskim i nacionalnim sredstvima (79.897,04 eura ili 66 %), dok će se ostatak potrebnih sredstava izdvojiti iz općinskog proračuna ( 41.172,89 eura ili 34%).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje