Povežite se s nama

U fokusu

Kako zaustaviti odlazak mladih iz Hrvatske? Evo što predlaže Most

Objavljeno:

- dana

Most se prihvatio nove zadaće: zadržati mlade u Hrvatskoj, a kojim inicijativama to kani izvesti Varaždincima rekli sustručnjaci Mosta na jučerašnjoj konvenciji „Pokret ostanka“.

– Pokret ostanka ste svi vi, to smo svi skupa. Nemojmo se oslanjati na političare, ne smijemo čekati nekoga da nas spasi. U našim je rukama sve. Budućnost ove zemlje i naše djece – rekao je na početku Božo Petrov.

Skupina stručnjaka iz Mosta, potom je predstavila svoje inicijative i zakonske prijedloge iz područja koja su važna za svakodnevni život građana. Javnu upravu je predstavio predsjednik Mosta Božo Petrov, pravosuđe je izložila stručna suradnica Mosta Maja Grubišin, demografske mjere pravnica Mosta Petra Mandić, poduzetništvo saborska zastupnica Ivana Ninčević – Lesandrić, energetiku Mate Rebić, a saborski zastupnik i bivši ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović govorio je o nužnosti pravilnog zbrinjavanja otpada.

Bez pairologije

U javnoj upravi kvalitetu garantira digitalizacija procesa i ured bez papira, lakše poslovanje poduzetnicima i profesionalizacija javne uprave.

Za bolju demografiju predlažu se roditeljske naknade za drugih bez limita, za blizance, treće, te svako slijedeće dijete do 3 godine života, rad na pola radnog vremena do 10 godine života djeteta, uvođenje dječjeg doplatka za djecu iz obitelji s 4 i više djece neovisno o imovinskom cenzusu, te regulaciju radnog vremena vrtića sukladno potrebama roditelja.

Poduzetnike bi trebalo rasteretiti kako bi ulagali u posao i zapošljavali, bilo bi dobro pružiti i studentima mogućnost da budu poduzetnici, a poduzetniku treba dozvoliti da pomoć obitelji bez zasnivanja radnog odnosa.

Veliki problem

Na području energetike i zaštite okoliša iz Mosta predlažu samoopskrbu električnom energijom iz obnovljivih izvora energije, konkretno sunca.

Slaven Dobrović u svom je izlaganju o planu gospodarenja otpadom istaknuo da bi otpad trebalo tretirati kao sirovinu, a ne kao smeće i centri za gospodarenje otpadom morali bi uvažavati postavke iz plana.

Programsku konvenciju je zaključio profesor Robert Podolnjak, saborski zastupnik Mosta:

– Brojni mladi ljudi odlaze i drugdje traže svoju budućnost. Suočeni smo s negativnim trendovima i to je definitivno najveći gospodarski, socijalni, društveni  i politički problem ove države. Ako to ne zaustavimo, nema budućnosti. Zato nam trebate vi, građani. Pozivamo vas da nam se pridružite – rekao je profesor Podolnjak

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje