Povežite se s nama

Sport

Hrvatska muška mlađa juniorska reprezentacija brončana na Svjetskom prvenstvu, hrvatski junak bio je Tin Herceg

Foto: IHF / HRS / kolektiff

Objavljeno:

- dana

Hrvatska muška mlađa juniorska reprezentacija pobijedila je Egipat 39:37 i osvojila brončanu medalju na 10. Svjetskom prvenstvu.

To je peta medalja s tih natjecanja za našu reprezentaciju koja je i dalje uz Dansku najuspješnija u povijesti tih natjecanja.

Odlično popunjena varaždinska Arena dala je silan poticaj našim rukometašima u pokušaju da se domognu bronce. Hrvatska je počela u sastavu: Tin Herceg na vratima, Marko Bajan i Maksimilijan Molc na krilima. Na crti je bio Luka Malinarich, a na vanjskim pozicijama lijevo Aleksandar Čaprić, u sredini Vito Glivetić te desno Petar Krupić. Upravo je on postigao prvi pogodak u susretu.

S razlikom 18:17 za Hrvatsku otišlo se i na poluvrijeme.

Nije dobro počela drugo poluvrijeme Hrvatsku. Nakon što su propustili realizirati sedmerac pa još jedan napad, Egipat je izjednačio na 18:18. Ali s dva nova pogotka, kada je Hrvatska imala dva igrača više, opet smo se malo odvojili (21:19).

Nažalost, bio je to samo trenutačni bljesak. Egipat se dizao iz napada u napad, a Hrvatska padala. Izbornik je vratio među vratnice Tina Hercega. Egipat je pobjegao na dva razlike (21:23). Strah od potpunog raspada osjećao se u zraku. Ušao je Franko Krstić da malo pokuša razbiti egipatski zid 6-0.

Na kratko se Hrvatska ipak uspjeli vratiti i stići do izjednačenja 23:23. U 45. napokon ponovno i povesti 25:24. Ali samo za kratko. Novo isključenje skupo je plaćeno. O tome je jako trebalo voditi računa do kraja. Egipat je sve nemilosrdno kažnjavao.

Tin Herceg dao nam je vjetar u leđa u 48. minuti najprije obranom sedmerca, a onda i zicera. Tako je Hrvatska vratila prednost na svoju stranu i poveli s dva razlike, 28:26. Imali su napad i čistu priliku i za plus tri, ali nažalost, nisu je iskoristili. Novo izjednačenje tako je stiglo u 54. minuti (29:29).

Još dva egipatska napada i sedmerac zaustavio je Varaždinac i otvorio novu mogućnost da Hrvatska ode na dva razlike. Do kraja je ostalo manje od pet minuta. Utakmica se definitivno lomila. Ruke su se skratile kod obje ekipe. Pune četiri minute nije bilo pogotka ni na jednoj ni na drugoj strani. Onda je zbio Egipat i izjednačio. Ostalo je 35 sekundi za pobjednički napad. Izbornik je pozvao minutu predaha. Nažalost, izgubili smo loptu, ali na svu sreću vrijeme je isteklo pa je Egiptu ostalo da izvede slobodan udarac s centra. Naši su to blokirali.

Slijedili su produžeci dva puta po pet minuta. Hrvatska ih je otvorila pogotkom pa još jednom obranom sedmerca Tina Hercega. I otišli na plus dva. A onda i tri razlike 90 sekundi do isteka prvog produžetka. Egipat je odlučio promijeniti obranu i zaigrati 5-1. Ali Hrvatska je našla rješenje i za to i na predah otišli s 35:32.

Pet minuta dijelilo je našu reprezentaciju od pete medalje na svjetskim prvenstvima. Tin Herceg je obranio prvi napad Egipta i u trans bacio tribine. Hrvatsa je svoj prokockala. A onda se opet ukazao naš mladi vratar, istinski heroj utakmice. Na drugoj strani zabio je kapetan Maksimilijan Molc za 36:32. Semafor je pokazivao da su prošle 2 minute i 10 sekundi. Zatim se u listu strijelaca upisao i Vito Glivetić za 37:32. Egipat zabija dva za redom i tu je na 37:34. Do kraja je minuta i pol. Hrvatska se opet spetljala u napadu i Egipat dolazi na 37:35. Sada je 54 sekunde do isteka vremena. Fenomenalnim frkom zabija Fran Zovak za 38:35. Egipat smanjuje na 38:36. Našu prednost za još jedan pogodak diže Aleksandar Čaprić, da bi konačnih 39:37 postavili Egipćani pet sekundi prije kraja. A onda je počelo veliko slavlje.

S 12 obrana, od kojih su tri bila sedmerca, apsolutni hrvatski junak bio je Tin Herceg. Sedam pogodaka dao je Petar Krupić, a po 6 Vito Glivetić i Aleksandar Čaprić. Najbolji Egipćanin Mohamed Khallaf s 8 pogodaka.

Ovo je peta hrvatska medalja s kadetskih prvenstava. Godine 2005. osvojena je bronca. Dvije godine kasnije stiglo je srebro, da bi 2009. godine naši kadeti otišli do kraja i osvojili zlato. Posljednja medalja prije Varaždina bila je brončana prije deset godina. Egipat je ostao na zlatu osvojenom prije četiri godine u Sjevernoj Makedoniji.

Sport

3. NL Sjever: Varteks igra treći derbi zaredom, Podravina kod kuće protiv Graničara

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I treći vikend, treći derbi zaredom, nakon prvoplasirane i drugoplasirane, na redu je trećeplasirana Pitomača, i ‘vruće’ gostovanje na njihovom igralištu ‘Gmanje’.

Ujedno je to i sraz dvaju ekipa koje su se jedine prijavile za rang više, ali Pitomačani imaju četiri boda prednosti nad čevrtoplasiranim Varteksom, tako da su nadomak potvrde trećeg mjesta. Pitomača dosad nije pobijedila Varteks, u prvoj utakmici, igranoj u Pitomači, rezultat je bio 2:2, gdje se Varteks vratio u odličnoj utakmici, a Bumbari su na domaćem terenu pobijedili rezultatom 2:0.

– Dobra su ekipa, iako novak u ligi, ujedno i najugodnije iznenađenje, ali znamo da se radi o ambicioznom klubu – rekao nam je Noa Lukačić, branič Bumbara.

Susret se igra u subotu, 11. svibnja u 17:30. U isto vrijeme Podravina u Ludbregu dočekuje Graničar iz Kotoribe.

Nastavite čitati

Sport

Stolnoteniska dvorana u Žabniku sada nosi ime po legendarnom Vilimu Šagiju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dvorana u Žabniku odsad nosi ime po Vilimu Šagiju. Preimenovanje su predložili članovi MGK Drave Žabnik na redovnoj skupštini kluba održanoj 23. ožujka prošle godine., a nedugo potom, 18. travnja 2023. općine Trnovec Bartolovečki složili su se s tim prijedlogom i odlučili da se dvorana preimenuje u čast stolnoteniske legende rodom iz tog kraja.

Inače, Vilim Šagi bio je veliki stolnoteniski entuzijast. Još 1955. dao je izgraditi prvi stolnoteniski stol od dasaka električnog mlina, koji se rastavljao za pod u vatrogasnom domu u Žabniku. Uključio se s ekipom u županijsku ligu još u vrijeme studentskih dana, a za trenera stolnog tenisa završio je školu na Badiji. Izborio se sa STK Dravom Žabnik za ulazak u 2. Hrvatsku ligu – muški.

Bio je glavni nositelj izgradnje stolnoteniske dvorane u Žabniku, koja sad nosi i njegovo ime. Kao dipl. ing. građevinarstva pribavio je svu potrebnu dokumentaciju i građevinsku dozvolu, a pomoć u izgradnji dobio je od mnogih poslovnih partnera. Uz samodoprinos sela Žabnik uspio je sagraditi dvoranu u koju je utrošeno 8733 dobrovoljnih sati članova kluba, od kojih je Vilim Šagi imao 1123 sata.

Nakon useljenja u novu dvoranu počelo se raditi s najmlađim kategorijama i postizati lijepe rezultate. Stolnotenisku dvoranu krase pehari (preko 200) s raznih ekipnih natjecanja diljem Republike Hrvatske, a koji su osvojeni pod vodstvom Vilima Šagija. Klub je 1999. sudjelovao na dječjoj olimpijadi u Njemačkoj, u Düsseldorfu, gdje je osvojeno čak pet odličja. Klub je nastupao 2. Hrvatskoj ligi, 1. Hrvatskoj ligi i tri godine u Superligi. Prema ukupnom bodovanju u svim kategorijama STK MGK Drava Žabnik je bila na prvom mjestu u Hrvatskoj 2002. godine. Mlađe kadetkinje su bile pet puta uzastopce prvakinje Hrvatske, dok su najmlađi kadeti 2018. godine postali prvaci Hrvatske.

Dužnost predsjednika kluba STK MGK-Drava Žabnik obnašao je od 1992. do 2021. U 2022. je od članova kluba proglašen počasnim predsjednikom, a od Općine Trnovec Bartolovečki dobio je Nagradu za životno djelo. Za svoj rad dobio je najveća priznanja HSTS-a, a jedno vrijeme je bio i dopredsjednik Saveza.

Vilim Šagi je preminuo 7. ožujka prošle godine u 80-toj godini života.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje