Povežite se s nama

Međimurje

ČIPS konferencija: “Vrijeme je da se zapitamo gdje će naša djeca biti 2031. godine!”

Objavljeno:

- dana

Druga po redu čakovečka IT konferencija ČIPS 4. svibnja je okupila najveće hrvatske IT stručnjake, koji su s brojnom publikom podijelili svoje priče o uspjehu, i važna razmišljanja o razvoju Hrvatske.

Gradonačelnik Čakovca Stjepan Kovač otvorio je konferenciju i pozdravio sve prisutne.

– Moja misija od samog početka gradonačelničkog mandata bila je transformirati Čakovec u pametan grad i potaknuti obrazovanje mladih za poslove budućnosti. Ponosan sam što danas imamo priliku ugostiti uistinu najbolje hrvatske stručnjake na području IT-a i STEM-a, ali i pokazati što rade domaće uspješne informatičke udruge – izjavio je gradonačelnik Čakovca Stjepan Kovač.

U svom predavanju, Nenad Bakić je stavio osobit naglasak na važnost digitalnog opismenjavanja nacije.

– U Kini se danas više od pola milijuna djece intenzivno bavi robotikom. To je trend koji ne smijemo zanemariti. Djecu moramo obrazovati za poslove koji će unaprijediti naše društvo, moramo se okrenuti budućnosti. Umjesto da se pitamo gdje je nečiji djed bio 1941. godine, moramo se zapitati – gdje će moje dijete biti 2031. godine? – poručio je Bakić.

Na panelu naziva „Možemo li računanje prepustiti računalima“, sudionici Damir Sabol (Microblink), Toni Milun (Visoko učilište Algebra), Martin Josip Kocijan (državni prvak iz matematike 2017. godine) i Dejan Drabić (MIS Strahoninec) konstatirali su da je znanje matematike neophodno prije uporabe aplikacije, ali i da je tehnologija danas znatno olakšala njezino učenje.

Strahu od tehnologije nema mjesta, jer je cilj njezine uporabe kreirati krajnji proizvod za korisnike, odnosno pojedince. Svi su se složili da je matematiku potrebno popularizirati, na čemu predano radi Udruga „Mladi informatičari Strahoninca“ (MIS), ali da je također potrebno i nastaviti povezivati ovakve udruge s poslovnom javnošću, da bi se pronalazili najbolji pojedinci koji će izrasti u stručnjake – kojih danas itekako nedostaje u Hrvatskoj.

Vedrana Pribičević (ZŠEM), u predavanju o utjecaju startup-tvrtki na globalnu ekonomiju, naglasila je kako takve tvrtke počivaju na interdisciplinarnosti, te da svaka inovacija uključuje široko obrazovanje, analize i kritičko razmišljanje.

Ana Spasojević iz Nanobita podijelila je “know-how” jedne od najpopularnijih hrvatskih “game-development” tvrtki posvećenih stvaranju mobilnih igara. Naglasila je da se strani stručnjaci u sve većoj mjeri odlučuju za rad u tvrtki srednje veličine poput Nanobita, i da je cilj Hrvatsku učiniti što privlačnijom zemljom za vrhunski kadar.

 

Milan Dukić iz Algebre naglasio je kako sve obrazovne ustanove moraju pratiti potrebe tržišta, i omogućiti pojedincima diljem Hrvatske jednako kvalitetno obrazovanje. Mladi se moraju početi pripremati za poslove budućnosti, koji možda trenutno i ne postoje, ali će uskoro zauzimati važno mjesto na tržištu rada.

Konferenciju je zaključila interaktivna radionica Ivana Kunovića, u kojoj su srednjoškolci imali priliku okušati se u programiranju malog ugradbenog računala.

Više informacija pronađite ovdje.

ČIPS je druga po redu čakovečka IT konferencija. Prisustvovala su najvažnija imena iz hrvatskog IT sektora. Grad Čakovec, kao organizator, ČIPS-om želi potaknuti razvoj kontinentalne Hrvatske, te otvoriti nove mogućnosti za investicije i obrazovanje.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje