Povežite se s nama

Život i društvo

Potpisan ugovor za prvu fazu Centra gaming industrije

Objavljeno:

- dana

Nastavno na projekt RCK Sisak, čiju provedbu je na Fakultetu organizacije i informatike u okviru Laboratorija za dizajn programskih sučelja, internetske servise i videoigre koordinirao voditelj projekta izv. prof. dr. sc. Mario Konecki, nastavlja se šira inicijativa Sisačko-moslavačke županije vezana za razvoj kapaciteta u području obrazovanja i industrije videoigara kroz izgradnju Centra gaming industrije u Novskoj i izradu pripadajućih obrazovnih visokoškolskih programa.

U okviru završenog projekta RCK Sisak uspješno su izrađeni potrebni standardi zanimanja, kvalifikacija i obrazovni programi u području razvoja videoigara, uključujući moderniziranu verziju srednjoškolskog obrazovnog programa Tehničar za razvoj videoigara. Izrađeno je 26 udžbenika i priručnika za sve relevantne segmente obrazovanja u ovom području, više od 100 obrazovnih sadržaja temeljenih na virtualnoj ili proširenoj stvarnosti i više desetaka tisuća slajdova koji prate sadržaj udžbenika i priručnika. Ovime su uspostavljeni svi potrebni uvjeti za izvođenje srednjoškolskog programa u području razvoja videoigara i cjeloživotnog obrazovanja u ovoj domeni.

Centar gaming industrije u Novskoj predstavlja sljedeći korak i put prema visokoškolskom obrazovanju u području razvoja videoigara, ali i važan dio poticanja razvoja poduzetništva u ovom propulzivnom tehnološkom području. Cilj Centra je ne samo obrazovati studente već i osigurati poticajno okruženje za pokretanje i realizaciju poduzetničkih inicijativa i pothvata.

Industrija videoigara izuzetno brzo raste i vrijednost ove industrije je u 2024. premašila 280 milijardi dolara, što je više od vrijednosti filmske i glazbene industrije zajedno. Mogućnosti primjene tehnologije videoigara su razne, a posebno je značajna mogućnost široke primjene virtualne i proširene stvarnosti u kombinaciji s umjetnom inteligencijom. Tehnologija ove vrste može se koristiti za potrebe poslovanja, ali i za potrebe šire društvene primijene (zdravstvo, trgovina, uslužna djelatnost, komunikacija, turizam, arhitektura, obrazovanje itd.).

S obzirom na značaj ovih tehnologija i nadolazeće trendove, od velike je važnosti obrazovati stručnjake koji će moći popratiti ovakve razvojne smjerove te je u tom smislu razvoj obrazovnih kapaciteta jedan od ključnih faktora. Upravo tome će doprinijeti i izgradnja i uspostava spomenutog Centra.

U utorak 4.6.2024. u prostorima poduzetničkog gaming inkubatora PISMO 2 u Novskoj potpisan je ugovor o prvoj fazi financiranja Centra gaming industrije vrijedan 26.337.392,25 eura, a sama sredstva osigurana su iz Fonda za pravednu tranziciju.  

Potpisivanju ovog ugovora prisustvovali su predsjednik Vlade Republike Hrvatske mr. sc. Andrej Plenković, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, gradonačelnica Novske Marija Kušmiš, a sam ugovor su potpisali ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje Dragan Jelić i ravnateljica Regionalnog koordinatora Sisačko-moslavačke županije Andreja Šeperac.

Potpisivanje ugovora za prvu fazu Centra gaming industrije

Centar gaming industrije će se prostirati na oko 9 hektara zemljišta, a uključivat će zgradu fakulteta od 12.000 kvadrata i studentski dom od 5.000 kvadrata s 201 ležajem i popratnim sadržajima poput bazena, sportske dvorane itd. Navedeno predstavlja prvu fazu razvoja Centra, koji će u svojoj konačnoj izvedbi uključivati i inkubator s 2500 sjedećih mjesta i akcelerator s 200 radnih jedinica i moderno opremljenim prostorima za potrebe razvoja proizvoda temeljenih na virtualnoj i proširenoj stvarnosti.

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske mr. sc. Andrej Plenković istaknuo je važnost inicijative Sisačko-moslavačke županije u području obrazovanja i razvoja industrije videoigara. Posebno je istaknuo uvođenje smjera Tehničar za razvoj videoigara u srednje škole, adaptaciju učeničkog doma u Novskoj i rad na uspostavi Regionalnog centra kompetentnosti Tehničke škole Sisak. Naglasio je kako Centar gaming industrije predstavlja jedinstveni projekt koji će značajno doprinijeti industrijskoj transformaciji Sisačko-moslavačke županije.


Potpisivanju ugovora o financiranju prve faze Centra gaming industrije prisustvovali su i predstavnici Fakulteta organizacije i informatike izv. prof. dr. sc. Zlatko Stapić, prodekan za nastavu i studente i izv. prof. dr. sc. Mario Konecki, voditelj Laboratorija za dizajn programskih sučelja, internetske servise i videoigre.

Nakon samog potpisivanja, izv. prof. dr. sc. Mario Konecki razgovarao je s predsjednikom Vlade RH mr. sc. Andrejem Plenkovićem, ministrom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marinom Piletićem i ministrom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šimom Erlićem o strategiji povezivanja obrazovanja u području razvoja videoigara s poduzetničkim inicijativama te o povezivanju budućeg Centra gaming industrije s partnerskim ustanovama u Europskoj Uniji i SAD-u u svrhu jačanja poduzetničkih kapaciteta i gospodarstva Sisačko-moslavačke županije i Republike Hrvatske.

Dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva prof. dr. sc. Vedran Bilas, voditelj Laboratorija za dizajn programskih sučelja, internetske servise i videoigre izv. prof. dr. sc. Mario Konecki, predsjednik Vlade RH mr. sc. Andrej Plenković, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić i prodekan Fakulteta organizacije i informatike za nastavu i studente izv. prof. dr. sc. Zlatko Stapić

Fakultet organizacije i informatike kroz rad Laboratorija za dizajn programskih sučelja, internetske servise i videoigre nastavlja podržavati razvoj industrije videoigara u RH, kao i razvoj obrazovnih kapaciteta Sisačko-moslavačke županije.

Centar gaming industrije

Život i društvo

FOTO Trnovijada okupila brojne izlagače i još brojnije posjetitelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako bi obogatila svoju turističku ponudu, ali i očuvala dio svoje povijesti i kulturne baštine, Općina Trnovec Bartolovečki uređuje jedan od najstarijih objekata na svom području – „Jaginu Hižu”, etno kuću koja će biti trajni podsjetnik na nekadašnji način života u općini.

Upravo je u dvorištu Jagine Hiže ove subote održana Trnovijada, jedan od programa predviđenih projektom „Dvorišta Sjevera: otkrivanje skrivenih dragulja” koji zajednički provode turističke zajednice Varaždina, Varaždinskih Toplica, Novog Marofa i TZP Centar svijeta.

„Jagina Hiža” datira s kraja 19. stoljeća, izgrađena je u tradicionalnom zagorskom stilu, a bila je u vlasništvu obitelji Lacko.

Organizatori Trnovijade su Općina Trnovec Bartolovečki, KUD Mak Trnovec te TZP Centar svijeta, uz potporu udruga Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a tijekom manifestacije posjetitelji su imali priliku uvjeriti se u značaj tradicijskih dvorišta te se upoznati s lokalnim običajima, predmetima i hranom karakterističnim za trnovečki kraj.

Miro Koren, predsjednik KUD-a Mak Trnovec, nije krio zadovoljstvo što „Jagina Hiža” polako, ali sigurno, poprima konture, a njezino uređenje sve više napreduje.

– Uspjeli smo srediti dnevnu prostoriju koja pokazuje kako su nekada u toj hiži živjeli naši mještani. Izložba kojom prezentiramo starinske običaje, alate, jela, sastoji se od tri dijela; jedan je unutrašnjost „Jagine Hiže”, drugi su dio pripremile naše prijateljske udruge žena Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a treći su dio starine, alati i predmeti koje su se nekada mogli naći u starinskom domaćinstvu – rekao je Koren.

Svoju povijest i tradiciju važno je čuvati i prenositi sjećanja na mlađe generacije, stoga Općina Trnovec Bartolovečki podržava ovaj, ali i druge slične projekte na svom području, rekla je načelnica Verica Vitković.

– Prijavili smo ovaj projekt na natječaj Ministarstva kulture i medija za dodatna sredstva, kako bi se „Jagina Hiža” uredila u potpunosti, a tu su i sredstva Općine Trnovec Bartolovečki koja ćemo i dalje planirati u našem proračunu. Želja nam je prikazati običaje našega kraja, kako se nekada živjelo i radilo, da se to ne zaboravi, a posebno želimo da mladi ljudi vide kako je to nekada bilo u Trnovcu i u našoj županiji – kazala je načelnica.

Zahvalila je svim mještanima koji su donirali eksponate za izložbu.

– Sve su to predmeti koji pokazuju kako se i čime nekada kuhalo, pralo, radilo u polju, a danas imamo rijetku priliku vidjeti ih, zahvaljujući mještanima koji su ih sačuvali i na taj način oteli od zaborava. Ovo je začetak našem muzejskog prostora i vjerujem da će „Jagina Hiža” uskoro biti u potpunosti uređena i privedena svrsi – izjavila je načelnica Vitković.

Nastavite čitati

Život i društvo

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu po 15. put obilježen Europski dan jezika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu u subotu, 28. rujna po 15. put zaredom obilježen je Europski dan jezika, čiji cilj je promovirati i zaštititi bogatu jezičnu raznolikost Europe te podići svijest o važnosti cjeloživotnog učenja jezika za sve. Europski dan jezika obilježava se od 2001. godine kada je utemeljen na inicijativu Vijeća Europe. 

Moto ovogodišnje manifestacije je bio “Deutsch ist nah!“, a Europski dan jezika održava se uz potporu udruge EKULT-Europski kulturni krug – udruge za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske.

U ovogodišnji projekt obilježavanja uključili su se Elektrostrojarska škola Varaždin, Gospodarska škola Varaždin, OŠ Radovan, Tužno, Trnovec, Višnjica, Donja Voća, Ivanec, Klenovnik, Breznički Hum, Vidovec, Cestica, Sv.Ilija, V.OŠ, II.OŠ, IV. OŠ, III.OŠ i dječji vrtić Škrinjica iz Vidovca, a kroz prezentaciju suvenira koje su izradili učenici građani su se mogli upoznati sa simbolima i poviješću različitih zemalja.

Lea Lesar, učiteljica njemačkog jezika, ujedno i glavna inicijatorica obilježavanja ove manifestacije u našoj županiji zahvalila se Varaždinskoj županiji i Gradu Varaždinu na podršci te je naglasila važnost učenja stranih jezika.

– Iako je pomalo kišno vrijeme i ove smo se godine okupili da obilježimo Europski dan jezika. Europski dan jezika svake godine obilježavamo  26. rujna, ali je učenike, učitelje i njihove mentore lakše okupiti tijekom vikenda, stoga im se i ovoga puta zahvaljujem na odazivu i sudjelovanju. Budući da smo kao učitelji i nastavnici prepoznali važnost višejezičnog obrazovanja odlučili smo baciti svijetlo i na njemački jezik. Njemački jezik je važan za Varaždinsku županiju i grad Varaždin kako zbog geografskog položaja na kojem se nalaze tako i zbog gospodarstva – rekla je Lesar.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje