Povežite se s nama

Kultura

Godišnja nagrada “Vladimir Nazor“ uručena Kristijanu Novaku za roman “Slučaj vlastite pogibelji“

Objavljeno:

- dana

U jubilarnoj 65. obljetnici postojanja Nagrade „Vladimir Nazor“ koja se od 1959. godine dodjeljuje kao priznanje najboljim umjetničkim ostvarenjima u području književnosti, glazbe, filma, kazališta, likovnih i primijenjenih umjetnosti te arhitekture i urbanizma, izaslanica predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek uručila je u srijedu, 19. lipnja, najviša hrvatska državna priznanja za 2023. godinu u Hrvatskom narodnom kazalištu.

U području književnosti nagradu za životno djelo dobio je književni teoretičar, esejist, pjesnik i prevoditelj Mladen Machiedo, a godišnja nagrada dodijeljena je Kristianu Novaku za roman „Slučaj vlastite pogibelji“ objavljen u izdanju nakladničke kuće Oceanmore.

Za područje glazbe nagradu za životno djelo dobio je dirigent i skladatelj Zoran Juranić, a godišnju Ljubomir Puškarić za naslovnu ulogu u operi „Rigoletto“ Giuseppea Verdija, premijerno izvedenoj 27. listopada u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Nagradu za životno djelo u području filma dobio je redatelj Branko Schmidt, a godišnja nagrada pripala je Ivanu Ramljaku za film „El Shatt – Nacrt za utopiju“.

Dizajneru vizualnih komunikacija i grafičkom dizajneru Borisu Ljubičiću Nagrada Vladimir Nazor za životno djelo dodijeljena je za područje likovne i primijenjene umjetnosti, a godišnju nagradu za isto područje dobio je Ivica Malčić za izložbu „Malčić goes to MSU“, održanu od 6. travnja do 3. svibnja 2023. u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Kazališni umjetnik i performer Damir Bartol Indoš nagrađen je za životno djelo u području kazališne umjetnosti, a godišnja nagrada dodijeljena je glumici Bojani Gregorić Vejzović za ulogu majke u predstavi „Majka“ Floriana Zellera u režiji Enesa Vejzovića i izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavelle i Ludens Teatra. Arhitekt i urbanist Marijan Hržić dobio je nagradu za životno djelo za područje arhitekture i urbanizma, a Lea Pelivan i Toma Plejić godišnju nagradu za projekt „Zonar Zagreb“.

Čestitavši u ime Ministarstva kulture i medija i u svoje osobno svim dobitnicima, i onima koji su nagrađeni za cjeloživotni doprinos umjetnosti kao i onima koji su u protekloj godini ostvarili nagrađeno djelo, ministrica Obuljen Koržinek je istaknula kako njihova postignuća ostaju trajna vrijednost hrvatske umjetnosti i kulture.

– Opraštajući se nedavno od velikana hrvatske književnosti i prevodilaštva, akademika Luka Paljetka koji je hrvatsku kulturu neizmjerno zadužio svojim  golemim i svestranim opusom, podsjetili smo se koliko su umjetnici jedinstveni i nezamjenjivi i kako smo zahvalni velikanima hrvatske umjetnosti za sva duhovna bogatstva kojima nas obdaruju – zaključila je ministrica te dodala kako ovim najvišim državnim priznanjem želimo uvijek iznova zahvaliti i usmjeriti najsnažnije svjetlo reflektora na one umjetnike i kreativne umove čiji radovi odražavaju visoke standarde umjetničke izvrsnosti i koji su svojim originalnim i nadahnutim poetikama zaslužili naše poštovanje, medijski prostor i pozornost javnosti.

Kultura

U palači Sermage otvorena je izložba “Preobrazbe“ akademskog umjetnika Dražena Trogrlića

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 25. rujna u palači Sermage / Galeriji umjetnina Gradskog muzeja Varaždin, otvorena je izložba Preobrazbe akademskog umjetnika Dražena Trogrlića.

Uz ravnatelja GMV-a Mirana Bojanića Morandinija, tom prigodom govorili su i dr. sc. Milan Pelc, autor stručne izložbene koncepcije i teksta u pratećem katalogu, kao i autor Dražen Trogrlić.

Autor stručne koncepcije izložbe je dr. sc. Milan Pelc s Instituta za povijest umjetnosti.

Dražen Trogrlić je hrvatski slikar, kipar i grafičar (Varaždin, 19. srpnja 1958.). Diplomirao 1983. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (R. Goldoni). Bio je suradnik majstorske radionice N. Reisera i Lj. Ivančića (1983–85).

Sustavom spontanih znakova i otvorenim koloritom slika apstraktne kompozicije (Gradski zapisi, 1995). U kamenu izrađuje monolitne skulpture snažne ekspresije (Usamljeni grad, 1997), a u kovini sitnu plastiku, često u kombinaciji sa staklom (Buđenje snage, 2000).

Izdao je više grafičkih mapa (Materinstvo, 1984; H. Pejaković: Nevjerica, nesanica, 1991). Osmislio je i unutarnje uređenje ratom razorene župne crkve sv. Vendelina u Jarmini kraj Vinkovaca (1993–94)…

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Na čak 700 kvadrata GMV-a otvorena najveća policijska izložba u Republici Hrvatskoj

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Program ovogodišnjeg obilježavanja blagdana zaštitnika policije započeo je u utorak, 24. rujna, tradicionalnom akcijom dobrovoljnog darivanja krvi, a velika svečanost priređena je u četvrtak u Gradskom muzeju Varaždin, gdje je u palači Herzer otvorena izložba Muzeja policije pod nazivom Budi zakon! Jučer – danas – sutra.

Prigodi su prisustvovali članovi obitelji poginulih, nestalih i preminulih policijskih službenika,  saborski zastupnik i načelnik Općine Gornji Kneginec Goran Kaniški, Savjetnik ministra Unutarnjih poslova Faber Vladimir, zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković, gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić, gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić, zamjenica načelnika Policijske akademije Mirjana Abramović, zatim načelnici općina s područja Varaždinske županije, direktor PU Maribor Beno Megliča sa suradnicima, policijski službenici iz PU Murska Sobota, predstavnici državnog odvjetništva, raznih institucija i udruga.

Nakon hrvatske himne i minute tišine za sve poginule, nestale i preminule djelatnike, nazočnima se obratio ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini.

– Suradnja Gradskog muzeja Varaždin i Muzeja policije je odlična i započela je 2017. godine. Zbog odlične suradnje vrlo brzo smo dogovorili ovo izložbu te nam je velika čast jer je ovo najveća izložba do sada u Republici Hrvatskoj vezana uz hrvatsku policiju – istaknuo je Bojanić Morandini.

Prisutnima se obratio i Nikša Jelovčić, voditelj Muzeja policije na Policijskoj akademiji.

– Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u ovoj izložbi, ovo je najveća policijska izložba u Republici Hrvatskoj na čak 700 kvadrata, te smo na nju posebno ponosni – poručio je Jelovčić.

Čestitke djelatnicima Policijske uprave varaždinske i pohvale za dobar rad  uputio je gradonačelnik grada Varaždina Neven Bosilj.

Čestitke načelniku i svim službenicima Policijske uprave, uputila je i zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec.

– Čestitama vam dan policije i blagdan vašeg nebeskog zaštitnika. Varaždinska županija je sigurna županija, a pitanje sigurnosti je izuzetno bitno u današnje vrijeme, a sigurna je zbog vašeg požrtvovnog i odgovornog rada i posvećenosti zadacima. U očima djeteta vi ste junaci, nešto što oni žele biti, a u očima građana vi vam možemo samo iskazati  veliku zahvalnost  za sve ono što činite. Neizmjerno vam hvala na svemu što činite da bi se mi osjećali sigurno, vi ste naši junaci – naglasila je Zagorec. 

Nazočnima se obratio i načelnik Policijske uprave varaždinske Predrag Benčić.

– Poštovane obitelji poginulih i nestalih policijskih službenika, poštovani uzvanici, poštovane kolegice i kolege, dame i gospodo, srdačno Vas pozdravljam u svoje ime i u ime svih djelatnika Policijske uprave varaždinske. Podsjetimo se da ova svečanost ne bi bila moguća bez naših hrvatskih branitelja, naših policajaca koji su branili Domovinu diljem Lijepe naše,  s posebnim pijetetom za 37 policajaca ove Policijske uprave koji su nesebično dali svoje živote za slobodnu i samostalnu Republiku Hrvatsku i time postavili temelje za sve ovo što imamo danas! No, i u ovo izazovno vrijeme, kad je visoka razina sigurnosti neprocjenjiva privilegija jednog društva, naše su policajke i policajci – naši heroji. Oni su naši heroji koji se požrtvovno, profesionalno, predano i nadasve hrabro nose sa svim izazovima svakodnevice. Svojim vrijednim radom i konkretnim zalaganjem štite i osiguravaju sigurnost svih nas, a posebno naše djece – naše budućnosti! Upravo zbog svega navedenog, zbog žrtve i uloge policije u pobjedi u Domovinskom ratu, ali i doprinosu redarstvenih snaga, odnosno policije kako kroz povijest, tako i danas, a siguran sam i u budućnosti, mi u Policijskoj upravi varaždinskoj smo zajedno s vodstvom Muzeja policije i Gradskog muzeja Varaždin, ove godine odlučili organizirati izložbu – Budi zakon! Jučer – danas – sutra – rekao je Benčić.

Ova izložba predstavlja najveću policijsku izložbu izvan prostora Muzeja, na više od 700 metara kvadratnih. Izložbom je obuhvaćrn razvoj redarstvenih snaga u Hrvatskoj od 9. stoljeća do danas, s posebnim naglaskom na ključne promjene od sredine 19. stoljeća.

– Posebno mjesto  na izložbi zauzima Varaždinska garda kao preteča današnje policije. Također, posebno je mjesto posvećeno ulozi tadašnje Policijske uprave Varaždin u Domovinskom ratu, koja je u to vrijeme  uključivala policijske postaje Varaždin, Ivanec, Ludbreg, Novi Marof i Čakovec. Uz sve navedeno, na izložbi možete vidjeti i kako se hrvatska policija nosi sa izazovima današnjice, kako policijski službenici razjašnjavaju zločine, obavljaju očevide, prepoznavaju krivotvorine, kako postupaju u slučaju navijačkih izgreda i mnogih drugih izazova. Zahvaljujem svima onima koji su za izložbu dali svoje osobne stvari, od pisama, poruka i drugih vrijednih uspomena. Svim djelatnicima Policijske uprave varaždinske čestitam Dan policije te s ponosom proglašavam ovu izložbu otvorenom! – istaknuo je Benčić.

Svečanu akademiju i otvorenje izložbe koju znatiželjnici mogu razgledati iduća dva mjeseca, svojim su izvedbama uveličali Policijska klapa „Sveti Mihovil“ te tamburaški sastav „Biseri“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje