Povežite se s nama

U fokusu

Općina Budinščina ucrtala kamenolom Siljevec u prostorne planove. Grad Ivanec im poručio: “Brišite to!“

Objavljeno:

- dana

Nakon što je Općina Budinščina na svojim mrežnim stranicama objavila Obavijest o III. izmjenama i dopunama svoga Prostornog plana, promptno je reagirao Grad Ivanec te susjednoj općini podnio zahtjev da iz svog Prostornog plana briše površine eksploatacijskih polja Siljevec i Obroščica, na kojima se planira otvoriti kamenolom.

Kao što je poznato, Grad Ivanec, cjelokupna javnost te brojne udruge među kojima prednjači Eko udruga „Naša Ivanščica“,rezolutno se protive ovim suludim inicijativama jer otvaranje kamenoloma rezultiralo bi devastacijom Ivančice, uništavanjem flore i faune, ugrožavanjem izvora podzemnih voda te demografskim slomom naselja u neposrednoj blizini kamenoloma, a koja administrativno pripadaju Gradu Ivancu.

Iako Grad Ivanec nema nikakve nadležnosti niti utjecaja na donošenje Prostornog plana susjedne općine, a niti pak dovodi u pitanje pravo Općine Budinščina da prostorno-planskom dokumentacijom uređuje uvjete svoga razvitka, u zahtjevu koji potpisuje gradonačelnik Milorad Batinić upozorava se da jeGrad Ivanec dužan zastupati i braniti interese svojih građana.

Odnosi se to ponajviše na građane Ivanečke Željeznice i Željeznice, koji žive neposredno uz planirana eksploatacijska polja, a kojima bi otvaranje kamenoloma (miniranje, detonacije, kamioni, prašina, buka) uništilo kvalitetu života i obezvrijedilo njihove nekretnine.

-Imajući u vidu aktivnosti na proglašenju Parka prirode Ivančica, smatramo da ovakvom zadiranju u masiv Ivančice nema mjesta u prostoru. Mineralnih sirovina u potrebnim količinama ima i više nego dovoljno u već aktivnim kamenolomima i šljunčarama na širem području naših županija i stoga podnosimo zahtjev da iz Prostornog plana izbrišete površine eksploatacijskih polja Siljevec i Obroščica – stoji u zahtjevu Grada Ivanca.

Grad Ivanec također sugerira da se prilikom izrade izmjena i dopuna Prostornog plana Općine Budinščina detaljnije ispitaju i analiziraju sve relevantne činjenice vezane uz planiranje istražnih prostora i prostora eksploatacije mineralnih sirovina.

U fokusu

Povećava se povratna naknada za boce, evo za koliko

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

ambalaža plastika plastične flaše

Od nove godine počinje naplata i onih jednokratnih za voće i povrće. Istodobno, povećava se naknada za povrat plastičnih boca. Potvrdila je to ministrica Vučković za RTL.

– Iako se ne bi tako činilo na prvi pogled, riječ je o vrećicama koje čine dosta otpada. U pravilu se bacaju – kao što im ime govori – nakon samo jedne uporabe. Smanjivanje takvih vrećica se potiče već niz godina – rekla je ministrica za RTL.

Naplata vrećica počinje s prvim danom nove godine.

Još jedna novost je povećanje naknade za povrat PET ambalaže.

– Uredba je u ponedjeljak otišla na savjetovanje. Naknada za povrat PET ambalaže povećava se sa sedam na 10 centi – rekla je ministrica Vučković.

Nove uredbe planiraju se usvojiti u listopadu, a primijenit će se od 1. siječnja 2025. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Sigurnost je glavna tema međunarodne konferencije na FOI-u: Sve je više cyber napada, primjer je i jučerašnji u Libanonu…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždinski FOI je domaćin jubilarne 35. međunarodne znanstvene konferencije CECIIS 2024 – Central European Conference on Information and Intelligent Systems. Glavna tema je cyber sigurnost, a konferencija je namijenjena i profesorima i studentima.

Konferencija CECIIS održava se od 1989. godine, a kroz godine se mijenjala i prilagođavala trendovima u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama. Ovogodišnja tema, Cyber-Physical and Embedded Systems, obuhvaća tehnologije koje oblikuju sadašnjost i imaju potencijal transformirati budućnost društva i industrije.

-FOI svake godine nastoji pratiti suvremene trendove u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji, a konferencija uvijek okuplja brojne znanstvenike, stručnjake iz cijelog svijeta i etablirala se u našoj regiji, ali i međunarodno – rekla je dekanica Marina Klačmer Čalopa. Dodala je da ove godine imaju goste predavače iz europskih zemalja, ali i iz Južnoafričke Republike.

Predsjednik Programskog odbora konferencije Neven Vrček istaknuo je da je 35 godina u ovoj znanosti tradicija koja je doista vrijedna pažnje.

– Ove su godine središnja su tema sustavi važni za suvremenu industriju i razvoj cijelog gospodarskog sektora današnjice – kazao je Vrček i dodao da pokrivaju širok spektar tema.

-Bavimo digitalnom transformacijom i informacijskom sigurnošću te umjetnom inteligencijom i u tom smislu pokrivamo širok spektar tema u informacijskim i inteligentnim sustavima – rekao je Vrček.

Među sudionicima konferencije je i Srđan Čapkun, pozvani predavač i stručnjak sa Sveučilišta u Zürichu te predsjednik Centra za sigurnost i privatnost informacija u Zürichu

On je istaknuo da je cyber sigurnost tema koja nije važna samo u smislu binarnih podataka i informacija, kao što su bankovni podaci, novac i slično. Također, osvrnuo se i na jučerašnji događaj u Libanonu.

– Kao što ste možda jučer vidjeli u Libanonu, to je tema koja prelazi neke granice digitalnog u cyber physical system, odnosno prelazi na fizičke napade i to je samo jedan primjer takvih vrsta napada. Više od deset godina bavimo se takvim temama, od napada na GPS sustave navigacije, napada na sustave mjerenja udaljenosti, do napada na industrijske sustave, a može doći i do napada na nuklearne sustave u Iranu – istaknuo je Čapkun.

Program konferencije uključuje tri pozvana predavanja istaknutih međunarodnih stručnjaka. Prvi dan započinje predavanjem prof. dr. sc. Srđana Čapkuna sa Sveučilišta u Zürichu, predsjednika Centra za sigurnost i privatnost informacija u Zürichu (ZICS), nakon čega će uslijediti panel diskusija pod nazivom “It’s time for digital growth”. Drugi dan obilježit će predavanja prof. dr. sc. Hanni Muukkonen sa Sveučilišta Oulu u Finskoj i prof. dr. sc. Barta Rientiesa s Otvorenog sveučilišta u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Konferencija će također ugostiti 9 znanstvenih sekcija, a studenti će imati priliku predstaviti svoje radove na 14. studentskoj poster i prezentacijskoj sekciji. Tijekom trodnevnog programa planirani su i brojni popratni događaji, uključujući gostujuća predavanja, radionice poduzeća i stranih partnerskih institucija, te projektne radionice i sastanke.

Fakultet organizacije i informatike konferenciju organizira u suradnji sa sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu, Fakultetom prometnih znanosti i Fakultetom elektrotehnike i računarstva, te s Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta u Osijeku i Fakultetom informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci.

Konferencija se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića te uz podršku brojnih sponzora, a na svečanom otvorenju među brojnim su sudionicima i gostima bili i varaždinski i novomarofski gradonačelnici Neven Bosilj i Siniša Jenkač.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje