Povežite se s nama

U fokusu

“Lijepo se živjelo…“: SDP-ovi direktori Aquatehnike imali plaće 30.000 kuna, a upropastili tri godišnja prireza

Objavljeno:

- dana

U utorak je nakon prekinutog zasjedanja prošlotjedne 13. sjednice Gradskog vijeća Grada Varaždina zbog nedostatka kvoruma, nastavljena rasprava oko informacije o privremenoj obustavi radova na projektu Aglomeracije Varaždin.

Podsjećamo, sjednica je u petak prekinuta jer su ju oporbeni SDP-ovi vijećnici odlučili napustiti, a nisu se pojavili ni jučer.

Svoj nedolazak opravdali su priopćenjem naslovljenim na Damira Habijana, predsjednika Gradskog vijeća, u kojem između ostalog ističu da je kod 5. točke Dnevnog reda bila „dozvoljena apsolutno neprimjerena prezentacija izvjestitelja Željka Bunića (…), te da se rasprava vodila na razini stranačkog obračunavanja i osobnog vrijeđanja pojedinih vijećnika SDP-a“.

Za raspravu se prvi javio vijećnik Davor Patafta iz Lige za Varaždin i uvodno konstatirao da je sve što se dogodilo oko Aquatehnike i projekta Aglomeracije bila skupa škola za Grad Varaždin.

– Kada se zbroje svi gubici, ispada da smo tamo izgubili 30 milijuna kuna zadnjih 5 – 6 godina. Direktori su se mijenjali, imali su mjesečnu bruto plaću 30.000 kuna i lijepo su živjeli, a novci su nestali. Kad znamo da je godišnji prirez u Gradu Varaždinu na nivou 9 milijuna kuna, jasno je da smo tri godine građane mogli osloboditi njegovog plaćanja. Osim spomenutih 30 milijuna kuna, ispada da su bočnim ugovorima stvoreni problemi i obveze zbog kojih je stala Aglomeracija vrijedna 180 milijuna kuna europskog novca – naglasio je Patafta.

Potom je postavio pitanje gradonačelniku Ivanu Čehoku, njegovom zamjeniku Zlatanu Avaru i Željku Buniću, aktualnom direktoru Varkoma, kako je bilo moguće da direktor Aquatehnike – tvrtke kćeri Varkoma – bez suglasnosti Nadzornog odbora vlasnika i Gradskog vijeća, sam s privatnim tvrtkama potpisuje sporazume  za spomenutih 180 milijuna kuna.

Skupe „akrobacije“ nesposobnih direktora

– Nažalost, to je sada razlog da je Gradu Varaždinu zaustavljen projekt, a u cijeloj priči spominje se i neki kupac Aquatehnike koji, barem tako proizlazi iz dokumentacije, daje za to neobvezujuću ponudu u kojoj na kraju sam piše da njegov dopis ne predstavlja ponudu – dodao je Davor Patafta i zatražio pojašnjenje tog apsurda.

Napomenuo je i da Gradsko vijeće mora ubuduće bolje nadzirati direktore gradskih tvrtki, koji moraju biti stručni, a ne da izvode „akrobacije zbog kojih se zaustavljaju projekti“.

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok pak smatra da građani ne trebaju brinuti, jer nije riječ o blokadi projekta, već je Aglomeracija „samo privremeno obustavljena“.

– To nije specifičnost Varaždina, jer je 90 posto svih aglomeracija u Hrvatskoj privremeno obustavljeno ili ih to čeka. U trenutku raspisivanja natječaja u Hrvatskoj su vrijedila druga pravila i nismo bili naviknuti na kontrolne mehanizme EU. Neka druga tijela moraju utvrditi kako je u slučaju Aquatehnike došlo do bočnih ugovora. Kada se to otkrilo u zapisnicima, morali smo prijaviti DORHU, državi i ostalim relevantnim institucijama. Time smo skinuli teret i moguću ljagu s RH jer je to jedan od prvih takvih natječaja – rekao je Čehok.

Što (ni)su radili Nadzorni odbori

Ukazao je i na činjenicu da je Varkom tehnički i kadrovski bio u stanju odraditi projekt. No, osudio je javašluk, neozbiljnost i šlamperaj bivših čelnih ljudi Varkoma i tvrtke kćeri.

– Šteta što s nama nema vijećnika (SDP-ovog Nevena) Bosilja koji ima potpuno pogrešnu percepciju odgovornosti i funkcije Nadzornih odbora. Naime, ova tijela moraju ukazati na loše odluke, pokušati ih popraviti ili se od njih ograditi jer nadziru poslovanje tvrtki. Još veći udar na Aquatehniku bio bi pokušaj prodaje tvrtke Rusima, jer bi i oni radi javnih natječaja za izvođenje radova bili u sukobu interesa – pojasnio je Čehok.

Na potpisivanje ugovora bez znanja Nadzornog odbora potom se osvrnuo Željko Bunić koji je ustvrdio da tu nije bilo nikakve „idile“.

– Kako se tamo radilo dobro je vidio gospodin Davor Patafta u pismima namjere, sporazumima i drugim aktima. Riječ je o ogromnim novcima i s ove pozicije zaključit ću poput njega: „Ne mogu shvatiti razloge za ogromnu neodgovornost!“ Posebno nekoga tko tvrdi da se moglo prodati nešto kupcu koji ne nudi ništa, ili nešto što je čisto pogodovanje  – rekao je Bunić dodavši da je poput potpredsjednika Gradskog vijeća bio konsterniran vidjevši ugovore propale Aquatehnike.

Požurnica DORH-u

Istaknuo je da su sve istražne radnje i dalje pod DORH-om i MUP-om.

– Pojašnjeno mi je da bi pravorijek o tome je li bilo prijevarnih radnji ili ne, trebao biti poznat do 15. listopada. Nadam se da bez obzira na šlampavost i dječju igru koju su naši prethodnici zaigrali, neće biti posljedica da se projekt Aglomeracije prekine, te da Varkom neće biti penaliziran – naglasio je Bunić.

Okolnosti koje su dovele do privremene obustave Aglomeracije, za Regionalni tjednik je kratko komentirao gradonačelnikov zamjenik Zlatan Avar.

– Priče oporbenih vijećnika o tome da je trebalo prodati Aquatehniku ponuditelju koji je kao jedan od uvjeta naveo „naštimavanje“ EU natječaja vezanih uz Aglomeraciju su potpuno sulude. Ukupna vrijednost Aglomeracije na sve četiri trase je 550 milijuna kuna i DORHU ćemo uputiti požurnicu za ubrzavanje istražnih radnji. Smatramo da je Varkom „čist“ i namjeravamo što prije nastaviti s projektom – zaključio je Avar.

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje