Povežite se s nama

Međimurje

Od sredine 2019. godine: za obnovu fasada, zamjenu stolarije i sustava grijanja na kućama osigurano 30 milijuna eura

Objavljeno:

- dana

Međimurska županija na najbolji je mogući način iskoristila mogućnost sufinanciranja projekata energetske obnove javnih zgrada.

Kroz ovaj projekt novo ruho dobile su ili će uskoro dobiti uprave zgrade jedinica lokalne samouprave, dječji vrtići, osnovne i srednje škole, domovi kulture, sportski objekti… Riječ je o radovima koji smanjuju gubitak toplinske i električne energije te samim tim donose velike uštede na računima za utrošak energenata.

Stare građevine

I dok je na posljednje natječaje moguće bilo prijaviti isključivo projekte vezane uz javne zgrade, uskoro na red dolaze i obiteljske kuće. Naime, ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar je prilikom posjeta Općini Nedelišće, gdje je potpisao ugovore za energetsku obnovu triju općinskih zgrada, najavio skorašnje otvaranje natječaja za vlasnike obiteljskih kuća.

60 posto energije moguće je uštedjeti mjerama energetske učinkovitosti, posebno u dijelovima grijanja, hlađenja i pripreme potrošne tople vode u obiteljskim kućama

– Natječaj za energetsku obnovu obiteljskih kuća planiran je za sredinu 2019. godine. Procedure za dodjelu EU sredstava su vrlo kompleksne te Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja radi na tome da ih pojednostavi i prilagodi građanima jer je najvažnije rasteretiti građane hrpe dokumentacije, maksimalno koliko se može a da bude u skladu s europskom regulativom. Prije raspisivanja samog poziva Ministarstvo će o dokumentaciji poziva provesti javno savjetovanje u koje će se građani moći aktivno uključiti davanjem svojih prijedloga i mišljenja – odgovorili su na naš upit iz Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja.

Inicijativa Ministarstva za otvaranjem natječaja za energetsku obnovu obiteljskih kuća ne treba čuditi s obzirom na to da one čine 65 posto stambenog fonda u Hrvatskoj, koji je odgovoran za 40 posto ukupne potrošnje energije na nacionalnoj razini.

65 posto stambenog fonda u Hrvatskoj čine obiteljske kuće, koje su odgovorne za 40 posto ukupne potrošnje energije na nacionalnoj razini, što je dodatni motiv za provođenje projekta

– Najviše obiteljskih kuća u Hrvatskoj je izgrađeno prije 1987. godine te nemaju gotovo nikakvu ili imaju samo minimalnu toplinsku izolaciju, odnosno energetski razred E ili lošiji. Takve kuće troše 70 posto energije za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode, a mjere energetske učinkovitosti mogu značajno smanjiti njihovu potrošnju, u nekim slučajevima i do 60 posto u odnosu na trenutnu – dodaju iz Ministarstva.

80 posto obiteljskih kuća u Hrvatskoj je izgrađeno prije 1990. godine te nemaju gotovo nikakvu ili imaju samo minimalnu toplinsku izolaciju, odnosno energetski razred E ili lošiji

Program energetske obnove obiteljskih kuća donijeli su Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja te Ministarstvo zaštite okoliša i prirode početkom 2014. godine. Cilj Programa je povećanje energetske učinkovitosti postojećih kuća, smanjenje potrošnje energije i emisija ugljičnog dioksida u atmosferu te smanjenje mjesečnih troškova za energente, uz ukupno poboljšanje kvalitete života. U 2015. godini su donesene i izmjene Programa kojima je omogućena prijava građanima Hrvatske izravno u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok se energetska obnova obiteljskih kuća tada provodila nacionalnim sredstvima.

Prihvatljivi radovi

– Natječajem koji se planira objaviti sredinom 2019. godine energetska obnova kuća više se neće financirati nacionalnim sredstvima, već sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, pa će i uvjeti biti drugačiji – navode iz Ministarstva.
Hrvatskoj je za obnovu stambenog sektora do 2020. godine dostupno 100 milijuna eura, od čega je oko 30 milijuna namijenjeno obnovi obiteljskih kuća. U prihvatljive radove spadaju toplinska obnova fasada na obiteljskim kućama, zamjena prozora i vrata te ugradnja energetski učinkovitih toplinskih sustava, posebno onih koji koriste obnovljive izvore energije.

U prihvatljive radove spadaju obnova fasada, zamjena prozora i vrata te sustava grijanja

– Budući da je tek nedavno donesena izmjena uredbe Europskog parlamenta i Vijeća kojom se fizičkim osobama omogućava biti korisnikom bespovratnih sredstava Europskog fonda, a koja je i bila osnovni preduvjet za raspisivanje poziva, nijedna zemlja članica Europske unije dosad nije provodila ovaj projekt energetske obnove privatnih kuća sredstvima iz EU fondova. Tako će Hrvatska ujedno biti i prva država članica EU-a koja će provesti projekt energetske obnove obiteljskih kuća sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj – zaključuju u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja.

Subvencije i do 60 posto iznosa

rogramom energetske obnove obiteljskih kuća iz 2014. godine detaljno su definirana sva pravila prijave na natječaj i njegovo provođenje. Tako se u Programu navodi da Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) u pravilu osigurava subvencije u iznosu do 40 posto ukupne investicije, a kada je moguće i više, i to u slučajevima ako se radi o otocima, brdsko-planinskom području ili području od posebne državne skrbi.

Socijalno ugrožene obitelji mogu ostvariti i do 85 posto sufinanciranja troškova radova

Jedan od uvjeta za dobivanje novaca od FZOEU-a je dodatno sufinanciranje od strane jedinica lokalne samouprave. No, one jedinice lokalne samouprave koje ne mogu osigurati sufinanciranje neće ostati zakinute. Kako je ciljani iznos ukupne potpore za provedbu mjere najmanje 50 posto, očekuje se da jedinice lokalne samouprave u projektu participiraju sa subvencijama od minimalno 10 do 20 posto. Programom se preporuča i suradnja s uredima za socijalnu skrb kako bi se za domaćinstva socijalno ugroženih građana pronašao model za sufinanciranje i do 85 posto od ukupnih troškova.

Jedinice lokalne samouprave raspisuju natječaje, a temeljem sklopljenih ugovora građani ostvaruju pravo na subvencije. U prijavi na natječaj građani moraju priložiti predračun sa specifikacijom svih radova i materijala. Vlasnici kuća moraju osigurati preostali financijski dio iz vlastitih izvora ili kroz bankovni kredit.

Subvencija se temeljem sklopljenog ugovora isplaćuje izvođaču radova, a građani isplaćuju preostali dio. Jedinice lokalne samouprave moraju osigurati nadzor izvođenja radova.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje