Povežite se s nama

U fokusu

Vijećnik Lige za Varaždin zaštitio varaždinske obrtnike, komunalna naknada im niža 30 posto

Objavljeno:

- dana

Zahvaljujući inicijativi gradskih vijećnika Davora Patafte i Vjerana Strahonje, komunalna naknada za obavljanje gospodarskih djelatnosti na području grada Varaždina niža je za čak 30 posto od najavljene!

Podsjećamo, komunalna naknada za građane je oko 0,50 kuna po metru četvornom, sukladno odluci Gradskog vijeća Grada Varaždina, koja je usvojena na prošloj sjednici.

No, za obavljanje gospodarske djelatnosti na gradskom području, primjenjuju se koeficijenti od 1 do 10, ovisno o djelatnosti. Zakon propisuje koeficijent do 5 za pojedine djelatnosti, a jedinice lokalne samouprave određuju koeficijent do najviše 10.

Slikovito, to znači da će, primjerice, kafići neke svoje djelatnosti plaćati do 5 kuna po metru četvornom, za razliku od građana čija je maksimalna naknada utvrđena u iznosu od 0,50 kuna po metru kvadratnom. Drugim riječima, obrtnici i poduzetnici mogu biti u obavezi 10 puta više nego građani!

Odnosno, do 1000 posto većoj obavezi, na što je na 16. sjednici Gradskog vijeća ukazao varaždinski poduzetnik i gradski vijećnik Davor Patafta. Iako su ti pokazatelji svedeni na apsolutne brojke naizgled mali, riječ je o velikoj disproporciji.

– Moj prijedlog, i prijedlog kolege Strahonje, je bio da pokušamo koeficijente ili te faktore pravednije rasporediti. Nažalost, došlo je do kontradiktorne situacije da se ne zna tumačiti razlika između pojedinih članaka Odluke o komunalnoj naknadi. Vidjeli smo i primjere drugih gradova u kojima trgovine manje od 200 metara četvornih plaćaju po manjim koeficijentima za razliku od protežiranih šoping centara – naglasio je ovaj vijećnik iz redova Lige za Varaždin.

Naime, činjenica je da je izrazito teško definirati djelatnosti koje se obavljaju u nekom prostoru. Primjerice, nameće se pitanje ima li urar veći prihod od prodaje ili popravka satova; ima li neka slastičarnica veći prihod od prodaje pića, kao kafić, ili pak slastica?

Štoviše, ova naknada izaziva dodatne kontroverze, jer se može postaviti i pitanje ima li neki frizerski salon veći prihod od prodaje kozmetike za njegu kose i brade ili od usluga šišanja, pranja kose ili feniranja?

Sve to, na prvoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća „vagali“ su gradski vijećnici. No, ispostavilo se da gradonačelnik Ivan Čehok i njegovi suradnici smatraju da prije donošenja Odluke treba utvrditi situaciju na terenu i nakon toga definirati komunalni doprinos, na što je potpredsjednik Gradskog vijeća Davor Patafta rezolutno reagirao.

Nakon reakcije ovog varaždinskog poduzetnika, ali i vijećnika Vjerana Strahonje, gradonačelnik je pristao na kompromis, te vlastitim amandmanom korigirao komunalnu naknadu što je u konačnici rezultiralo smanjenjem obaveza za gotovo trećinu.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje