Povežite se s nama

Međimurje

“Kristuš nam se gori stal, Smrt je doli potepal!”

Objavljeno:

- dana

Uskrsni običaji duboko su utkani u međimursku tradiciju.

Iako su se obredi i običaji mijenjali tijekom vremena, u velikoj su mjeri do današnjeg dana zadržali svoju izvornost. Mnogi od njih jednaki su u cijelom Međimurju, tek poneki je karakterističan za pojedino naselje.

Veliki tjedan

Priprema za uskrsno slavlje započinje korizmom. Vrla važan sastavni dio korizmenog vremena je post. On je znak pokore, pripreme, ali i čišćenja. Post završava na Veliku subotu nakon večernje svete mise. Tijekom korizme ljudi su nosili skromniju i jednostavniju odjeću tamnih boja. Tako je bilo sve do Cvjetne nedjelje, kada su se iz ormara izvlačila svečana odijela, a nerijetko se kupovala i nova svečana odjeća.

Posebno intenzivna priprema uslijedila je ulaskom u Veliki tjedan. Tada su prestajali svi radovi na zemlji, a posebno je to vrijedilo za sveto trodnevlje. Na Veliki četvrtak, također je prestala zvonjava s crkvenih tornjeva. Zapisi o uskrsnoj tradiciji u Međimurju navode: „De je gud bila bogoboječa hiža, gazdarica je niti jena ne dala jesti dok se zvoni nado rezvezali, v sobotu vjutro“.

Zavezana zvona mogu se shvatiti i doslovno, kao zvona vezana užadi u zvoniku, u vremenima kada još nisu postajala električna zvona. S obzirom da je pojedina zbivanja u crkvi potrebno oglašavati zvonjavom, koristile su se velike čegrtaljke, odnosno „škrebetaljke“.

Veliki tjedan obilježava i obred pranja nogu. Vrijeme je česte molitve, odlaska na veliku godišnju ispovijed, a česte su i pobožnosti križnoga puta.

Na Veliki petak i Veliku subotu uobičajen je posjet Božjem grobu koji čuva svečana straža.
Neposredno prije ili tijekom misnih slavlja blagoslivljali su se voda i oganj. Voda je u svim kultura simbol života, sredstvo očišćenja i središte obnavljanja. Voda se u crkvi blagoslovi na blagdan Sv. tri kralja, ali i na Veliku subotu, a to je krsna blagoslovljena voda.

Oganj daje svjetlost i toplinu, ali ima i razornu uništavajuću snagu. Zato se na Veliku subotu pali oganj pred crkvom, svećenik na njemu upali uskrsnu svijeću, unosi je uoči obreda uskrsnuća, pritom tri puta govoreći „Svjetlo Kristovo“.

Osim blagoslova ognja na cijelom sjeveru Hrvatske itekako je udomaćen običaj paljenja uskrsnih krijesova, odnosno, vuzmenki. Vuzmenke se pripremaju puno prije Velike subote, a u postupak su uključeni i stari i mladi.

Kod kuće su se izrađivale pisanice i blagdanski kolači. Među obvezne uskrsne kolače spadaju perec, kuglof i vrtanj. Pečenje vrtanja posebno je vezano za Donji Vidovec. Vrtanj izgleda kao perec, samo što je mnogo veći.

Svečani zajtrek

Svi ovi obredi i običaji samo su uvod u proslavu Uskrsa, Vazma, odnosno Vuzema. Posebnost uskrsnog slavlja očituje se i na svečanoj odjeći žena: „One su bile u najsvečanijoj opravi, u bijelim pečnicama, u pet do šest poštirkanih i ispeglanih spodnjica, u blujzima i dudačima, a na glavi s prelievancima od dudove svile u svim svijetlim bojama. Fertufi su im bili crni ili bijeli, učipkani, s bogatim naborima“.

Nakon blagoslova jela i svete mise žene žure kućama jer se vjeruje da će obitelj one koja prva stigne biti među prvima u radu, a gospodarstvo obilno u prinosima. Svečani zajtrek započeo je molitvom, nakon koje domaćice na stol donose blagoslovljenu hranu.
Svečani je bio i uskrsni ručak: „Za obed je bila juha, picekova ili govedska, z krpicaj ili rezancaj, pečeni picek ili raca, kak je što mogel, pak kromper i šalata. Potli se jela bidra ili pita od jabuki“.

Mrvice hrane se ne bacaju u smeće. Stavljaju se u oganj ili pak rasteple po vrtu i polju. Vjeruje se da blagoslovljene imaju čudotvorne moći i čuvaju od zla i slaboga roda u kući, gospodarstvu i polju.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje