Povežite se s nama

Međimurje

Željko Trupković: „Pčelari uvijek računaju na gubitke, a međimurski med i dalje je vrhunski“

Objavljeno:

- dana

Pomalo dramatične informacije o pomoru pčela i pčelinjih zajednica na području Istre, Dalmacije i Slavonije, posljednjih dana osvajaju medijski prostor. I dok jedan dio pčelara za pomor pčela krivi posljedice bolesti američke kuge još od jeseni, drugi ipak mnogo staloženije pristupaju tumačenju ovoga problema.

Među njima je i višestruko nagrađivani međimurski pčelar Željko Trupković, predsjednik Udruge pčelara Međimurske županije „Agacija“.

Prijetnja u prekomjernoj i nekontroliranoj upotrebi pesticida i herbicida

– Mislim da je situacija koja se dogodila u Slavoniji prenapuhana. Svake godine pčelari nakon zimske stanke bilježe prosječne gubitke od 10 do 20 posto. Neki prođu bez gubitaka, kod drugih može biti i do 70 posto. Međimurski pčelari također računaju s određenim gubicima, tako da unaprijed pripremamo svoje zajednice – poručuje pčelar Željko Trupković te skreće pozornost na jednu drugu stvar:

– Kada pčelari ostanu bez 15-ak posto zajednice to se računa pod normalnim, ali probajte zamisliti koliko bi se ljudi diglo na noge da takve gubitke prijave uzgajivači svinja, krava, koza…

Osim bolesti koje napadaju pčele, najveća opasnost ovim medonosnim životinjama prijeti od prekomjerne i nekontrolirane upotrebe pesticida i herbicida u intenzivnoj poljoprivrednoj proizvodnji.

– Kod pojedinih bolesti pčela, sami pčelari niti ne upotrebljavaju intenzivna sredstva za liječenja, a sve kako bi se zadržala visoka kvaliteta meda. Upotreba otrova u zaštiti voća i povrća na poljima je sasvim drugačija priča. Nažalost, još uvijek ima poljoprivrednika koji se ne pridržavaju jasnih pravila o vrstama i načinu korištenja zaštitnih sredstava. Najsigurnije prskanje kultura je u večernjim satima, kada se pčele vraćaju u svoje košnice – kaže Trupković.

Sami pčelari traže za svoje pčelinje zajednice lokacije u prirodi koje su još uvijek pošteđene intenzivne izloženosti pesticidima i herbicidima. Iako je takvih lokacija sve manje, čak i u gusto naseljenoj Međimurskoj županiji nađe se odgovarajući prostor, poput obale rijeke Mure.

Međimurski med među najtraženijim na tržištu

Europska unije dala je veliki vjetar u leđa pčelarima, odlukom o zabrani korištenja izuzetno agresivnih insekticida iz skupine neonikotinoida.

– Riječ je o jakom otrovu koji zahvaća svaki dio biljke, dugo se zadržava u njoj i ubija pčele. U Hrvatskoj se provodi stroga kontrola upotrebe zaštitnih sredstava i tek rijetko se još dogodi da pojedini nesavjesni poljoprivrednici posegnu za ovim zabranjenim sredstvom. Ugroženi su pogranični dijelovi prema Srbiji i BiH, pa i u ovoj činjenici možda leže problemi s kojima se sada susreću pčelari u Slavoniji – dodaje Trupković.

Kvaliteta međimurskoga meda nadaleko je poznata. Upravo sustavan pristup brizi prema pčelama i košnicama, kao i stalno usavršavanje znanja o postupanju s medom, svrstali su međimurski med među najtraženiji na tržištu.

– Međimurski pčelari izuzetno su pedantni u svojemu poslu i vole učiti. Stalna edukacija, usavršavanja, usvajanje novih znanja i vještina, odlasci na sajmove… nužni su ukoliko želite zadržati iznimno visoku kvalitetu meda. Uvijek volim istaknuti da mi nismo medari, već pčelari. Pčelarima su u prvom planu pčele i očuvanje zdravlja u njihovom prirodnom staništu. Ukoliko su zadovoljena ova dva preduvjeta možete računati i na med vrhunske kvalitete – poručio je iskusni pčelar Željko Trupković.

U Međimurskoj županiji djeluju dvije pčelarske udruge koje okupljaju više od 250 pčelara. Iako je još rano prognozirati kakva će biti predstojeća pčelarska sezona, vlasnici košnica nadaju se najboljem.

– Pčele su u dobrome stanju. Bagrem se očekuje za dva do tri tjedna. Ne bude li mraza i previše kiše, čeka nas dobar početak sezone – zaključio je Trupković.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje