Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna „Međimurske prirode“: (Ne)košnja vlažnih livada

Objavljeno:

- dana

Činjenicu da je šire područje Bedekovićevih graba u Općini Sveti Juraj na Bregu te područje oko Goričana u istoimenoj općini značajno stanište ugroženih vrsta danjih leptira velikog i zagasitog livadnog plavca znaju već gotovo svi Međimurci, međutim, ono o čemu se vlasnici tih livada trebaju informirati je mogućnost ostvarivanja financijskih potpora zbog činjenice da je navedeno područje ekološka mreža Natura 2000. Konkretno, radi se o potpori za IAKS mjere koje se financiraju putem Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014. – 2020.

Mjera za zaštitu leptira, zagasitog i velikog livadnog plavca, može se provoditi na značajnim površinama Međimurske županije. Poljoprivrednici mogu ostvariti potporu u visini od 274 eura po hektaru ukoliko se odluče gospodariti svojim vlažnim travnjacima na prirodi prihvatljiv način. Točnije, radi se o košnji do 15. lipnja ili nakon 15. rujna svake druge godine. Ovim putem snažno apeliramo na poljoprivrednike da se za dodatne informacije i postupak kako zatražiti potporu obrate Ministarstvu poljoprivrede u nadležnom regionalnom uredu.

Nije prikladno da Bedekovićeve grabe i druge vlažne livade Međimurja budu pokošene u netradicionalno razdoblje, odnosno 5. ili 15. kolovoza. Košnjom u krivo vrijeme narušava se životni ciklus leptira i tako utječe na njihovu veliku smrtnost i izumiranje na tom lokalitetu. Trenutni instrument zaštite vlažnih livada i leptira je dobrovoljan, tako da bez suradnje i aktivnog uključivanja poljoprivednika neće biti zaštite ni staništa, niti leptira.

Potrebno je naglasiti da je na samom području Spomenika prirode Bedekovićeve grabe prisutna preintenzivna traktorska košnja. Višekratno smo pozivali vlasnike čestica na tom lokalitetu, pa to činimo i ovim putem. Dakle, pozivamo sve poljoprivrednike koji gospodare vlažnim livadama na tom zaštićenom području da nam pomognu u zaštiti biološkoga blaga Međimurja te da ne pokose svoje livade za otavu u kolovozu, nego da pričekaju sredinu rujna, a za kompenzaciju izgubljenog na kvaliteti otave neka se uključe u sustav financijskih potpora.

piše: dr. sc. Mihaela Mesarić, stručna voditeljica Javne ustanove „Međimurska priroda“

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje