Povežite se s nama

Međimurje

Maša Hrustek Sobočan: „Muzej Međimurja je hiperaktivan unatoč građevinskim radovima!“

Objavljeno:

- dana

Muzej Međimurja trenutno je veliko gradilište. Na najvećoj županijskoj muzejskoj instituciji tako se provode najintenzivniji radovi u recentnoj povijesti, vrijedni više od 40 milijuna kuna.

– Velika većina sredstava, odnosno 34,6 milijuna kuna, što čini 85 posto iznosa, dolazi iz europskih fondova. Vodeći partner te jedan od investitora projekta pod nazivom „Rekonstrukcija i revitalizacija fortifikacije Staroga grada Čakovec u Muzej nematerijalne baštine“ je Međimurska županija, koja je iz vlastitoga Proračuna osigurala preostalih 15 posto sredstava. Sredstva za sufinanciranje traže se i putem natječaja iz fonda Ministarstva regionalnog razvoja, nadamo se da će Županija uspjeti dobiti pozitivan odgovor na tu prijavu, rezultati još nisu vani. Ostali partneri projekta su Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA, Turistička zajednica Međimurske županije te Muzej Međimurja Čakovec. Pritom REDEA vodi i rješava administrativni dio posla, Turistička zajednica MŽ priprema marketinšku strategiju te će voditi promocijske kanale samoga Muzeja kad bude završen, dok je Muzej Međimurja zadužen za unutarnje uređenje i za stalni postav Muzeja, koji će imati dva kata. Osim Muzeja, uredit će se i kafić, suvenirnica, info centar, još jedna izložbena galerija, konferencijska soba, sobe za buduće radionice koje će se održavati u sklopu Muzeja nematerijalne baštine te stan domara koji će ovdje biti zaposlen – objašnjava ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan.

Nova radna mjesta

Dodaje da će u Muzeju nematerijalne baštine biti otvoreno sedam novih radnih mjesta: dva vodiča, domar, dvije osobe koje će biti zaposlene u suvenirnici, info centru te na prodaji karata, čistačica i zaštitar. Prvotno planirani rok za otvorenje novog Muzeja bio je 1. svibnja 2020., no zbog mnogih problema na koje su naletjeli tijekom radova, rok će se prolongirati. Unutar koordinacijskoga tima proanalizirat će se terminski plan, no trenutni planovi predviđaju mogućnost otvorenja najesen iduće godine. S kakvim se problemima susreću, govori i činjenica da su kod Muzeja nedavno ukradena čak tri kilometra raznih kablova.

– Između 16. lipnja i 12. srpnja u Čakovcu na adresi Trga Republike, na gradilištu kod Muzeja Međimurja Čakovec nepoznati počinitelj ukrao je oko tri kilometra raznih kablova u vlasništvu privatnog poduzeća sa sjedištem u Pribislavcu. Materijalna šteta procjenjuje se na više tisuća kuna, a protiv počinitelja podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetniku – kažu u Policijskoj upravi međimurskoj.

Ravnateljica Hrustek Sobočan kaže da u Muzeju dosad nije bio zaposlen zaštitar, već da je poslove zaštite obavljala privatna zaštitarska tvrtka, čiji su zaposlenici pet puta na noć patrolirali oko Muzeja. Radnici koji su radili na elektroinstalacijama i postavljanju kablova sad imaju rok od samo dva tjedna za ono na čemu su prije krađe radili mjesec dana.

– Iznenađenja na gradilištu bilo je od samih početaka radova. Počeli smo sa sanacijom temelja bedema, već pri tome smo naišli na lukove u temeljima bedema. Kad se nešto takvoga pronađe, dolaze timovi konzervatora i arheologa te gradilište staje s radovima na neko vrijeme. Mora se napraviti geotehnička snimka, arheolozi moraju uzeti uzorke, konzervatori naprave svoj zapisnik… Zatim dolaze statičar i projektant, moraju napraviti novi plan rada, koji uključuje nove nalaze, i tako dalje. To traje po nekoliko tjedana, zbog čega radovi ne napreduju kako bi trebali – dodaje ravnateljica.

Destabilizacija bastiona

Kaže da su najveći problemi nastali kod takozvane „treće dilatacije“, odnosno središnje citadele/kule Staroga grada. Problem je bio statičke prirode: kad se poskidala žbuka, naišlo se na pukotine. Svaki mjesec se izrađuje geotehnička snimka te je pri analizi snimke utvrđeno da je došlo do pomaka, odnosno destabilizacije središnjega bastiona te je zbog toga trebalo napraviti u potpunosti novi projekt statičke sanacije toga dijela. Nakon toga opet je valjalo provesti javnu nabavu i ugovoriti radove te se tek onda mogla nastaviti rekonstrukcija.

– Sanacija je uključivala zapunjavanje pukotina, injektiranjem materijala koji moraju odobriti konzervatori. To ne smije biti invazivna masa poput cementa, postupak mora biti reverzibilan, to jest, mora postojati mogućnost kasnijeg ponovnog vađenja materijala. Napravljene su i čelične zatege te su korištene i karbonske trake. Zgrada se i dalje prati. Nakon toga problem su postala i stubišta i njihova sanacija, odnosno kućice kod stubišta s lijeve i desne strane, no radovi konačno idu kraju. Ako gledamo s pozicije Muzeja prema gradu, kod lijeve kućice planirano je i dizalo, budući da je plan da kompleks bude dostupan za invalide te slijepe i slabovidne osobe. Istovremeno se odvijaju i radovi na ostalim dilatacijama. Prva dilatacija je mali bastion, takozvani „diskač“, gdje je tijekom 70-ih i 80-ih godina djelovao disko klub imena „Rupa“. Tamo je saniran dio terase, postavlja se grudobran, rekonstruira se kameni vijenac te je napravljen proboj između prve i druge dilatacije, odnosno zgrade koja spaja mali i veliki bastion. U tome dijelu će biti smješten Muzej nematerijalne baštine. Na prvome katu bit će smještena priča povezana s nematerijalnim kulturnim dobrima, dok će materijali u donjem dijelu biti povezani s obitelji Zrinski, s naglaskom na razvoj opreme i oružja te ratnih i vojnih taktika na rijeci Muri, pri čemu je Međimurje predstavljalo posljednju liniju obrane od Turaka – kaže Hrustek Sobočan.

Bit će prezentirane i ćelije kompleksa, pri čemu je Muzej u posjedu zapisa o ljudima koji su bili tamo zatvoreni. Maša dodaje da imaju čak i zapise iz 18. stoljeća o ženama optuženima za herezu, to jest, da su vještice, što će se također u Muzeju predstaviti. U ćelijama su, između ostaloga, boravili i protivnici mađarske vlasti. Četvrta dilatacija će biti takozvani „faksimil“, odnosno replika zgrade iz 17. stoljeća koja se urušila krajem 70-ih, dok peta predstavlja završetak bedema prema parkingu, gdje je planirana hodna drvena galerija kojom će se moći proći uz same bedeme. Kao aneks na prvu dilataciju napravljeno je vanjsko stubište. Radi se na kompletnoj sanaciji opeke (ručno, ciglu po ciglu!), sanirana je velika rupa na petoj dilataciji, a nakon elektroinstalacija u planu su izvedbe podova i stropova te žbukanje.

– Za jesen je planirana javna nabava za opremanje Muzeja te će radovi lagano krenuti u finalnu fazu. Nakon toga još valja riješiti uređenje vanjskih stazica i slično. Bilo je i drugih iznenađenja: na primjer, pronašli smo dvije prostorije za koje nismo znali da postoje! Nismo sreće imali ni s projektantom, budući da trenutno na projektu radi već četvrti. To čak ni nisu svi radovi: oni se provode i na palači te su gotovo završeni. Radi se o jugoistočnome krilu u koji ćemo smjestiti prošireni postav o Zrinskima s naglaskom na njihov svakodnevni život, što će uključivati i moderne tehnologije poput proširene stvarnosti. Novac za te radove uspjeli smo namaknuti iz projekta prekogranične suradnje Living Castles po operativnom programu Interreg V-A Slovenija-Hrvatska. Početkom kolovoza počinju i treći radovi u vrijednosti od 300.000 kuna dobivenih od Ministarstva kulture za hitnu sanaciju krovišta. Uz jugoistočni bedem će se izvesti i drenaža koja će kapilarno izvlačiti vlagu, budući da se stalno borimo s njome – pojašnjava Hrustek Sobočan.

Planovi

Procjenjuje da se čak 60-70 posto ukupnog opsega posla koji obavljaju odnosi na građevinske radove, no i dalje normalno organiziraju izložbe i radionice. Digitalizaciju građe proveli su još prije šest godina. U prva tri mjeseca ove godine na radionicama su imali čak 800-tinjak djece. Maša dodaje da želje za budućnost uključuju osnivanje Konzervatorsko-restauratorskog odjela. U kolovozu se nastavljaju arheološka iskopavanja kod južnog dijela bedema. Iduće godine organizira se velika tematska izložba Arheološkog odjela u kojoj će biti predstavljeno sve što je pronađeno tijekom iskopavanja na lokaciji Stari grad Čakovec, a sprema se i tematska izložba o Ljubi Kuntariću.

– S kolegicom Tajanom Vidović preuzela sam drugi dio Kuntarićeve ostavštine u Voloskom. Smatram ga vrlo zanimljivom osobom, budući da je bio skladatelj svjetskoga glasa s jedne, a inženjer hidrogradnje s druge strane, što je iznimno zanimljiv spoj estetike i logike u jednoj osobi. S unukom dr. Vinka Žganca Tomislavom Žgancem smo dogovorili i donaciju te preuzimanje građe njegova djeda, što će biti osnova za otvaranje nove Memorijalne zbirke dr. Vinka Žganca.

Osim toga, nastavljamo i sa snimanjem dokumentarnih filmova pa ćemo tako ove godine snimiti filmove o medičarstvu i lončarstvu. Promocija je zakazana za jesen – završava ravnateljica Muzeja Međimurja, viša kustosica Maša Hrustek Sobočan, uz poziv građanima da uživaju u bogatim sadržajima koje Muzej nudi.

Međimurje

KUU Zvon će u “Dobro jutro, Hrvatska” prezentirati župu i Općinu Mala Subotica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

KUU Zvon župne zajednice Mala Subotica će ove subote, 4. travnja, gostovati u HRT-ovoj emisiji “Dobro jutro, Hrvatska”.

Tridesetak Zvonovaca će prezentirati župu i Općinu Mala Subotica kroz međimursku popevku, ples, nošnju, rukotvorine i naravno gastronomiju.

Nastup uživo se očekuje oko 10:20 sati, stoga budite pokraj malih ekrana i podržite naše čuvare kulturne tradicije.

Nastavite čitati

Međimurje

Na radost učenika i nastavnika otvorena nova zgrada Srednje škole Čakovec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Srednjoj školi Čakovec 2. svibnja priređena je svečanost povodom otvorenja nove školske zgrade, za koju je kamen-temeljac položen u lipnju 2020. godine te je prizemlje stavljeno u funkciju 2022.

Cijela školska zgrada u međuvremenu je dovršena i opremljena na radost učenika i nastavnika, a kako je istaknula ravnateljica Srednje škole Čakovec Gordana Ramušćak, u dugoročnom planu je izgradnja sportske dvorane: „Ukupna vrijednost škole i dvorane dosegnut će 7,2 milijuna eura, a u realizaciju prve i druge faze uložena su 3,2 milijuna eura. Zgrada je u cijelosti financirana putem donacija“. Posebno je među uzvanicima pozdravila glavnog donatora Friedhelma Loha. Ravnateljica je također istaknula da je ovo dan u kojem se slavi ostvarenje sna – dosezanje suvremenih uvjeta za inovativno obrazovanje.

Nova školska zgrada stajala je 7 milijuna eura, a glavninu novca dali su donatori. Jedan od najvećih je Friedholm Loh, koji je rekao da nije dvojio kad mu je Bratoljub Horvat predstavio svoju viziju o osnivanju i građenju kršćanske škole. Misija njihove zaklade je poticati obrazovanje i pripremati mlade za život te mu je iznimna čast što je dio ovog čakovečkog projekta. Rekao je da moramo zahvaliti Bogu na velikom daru te da je nova škola zapravo dar od Boga. Posebno je i on, ali i ostali govornici istaknuo ulogu Bratoljuba Horvata, bez čije upornosti i truda Srednja škola Čakovec ne bi postojala.

U ovoj Školi, uz program opće gimnazije, učenice i učenici obrazuju se za medicinska zanimanja i to medicinske sestre i tehničare opće njege, fizioterapeute te njegovatelje, a od jeseni se uvodi novi program – smjer farmaceutski tehničar odnosno tehničarka.

Župan Matija Posavec pozdravio je u ime Međimurske županije brojne uzvanike te čestitao domaćinima na uspjehu: „Vi ste u svoju viziju vjerovali i upornošću dosegnuli cilj. Raduje nas uvođenje novog smjera u Srednjoj školi Čakovec i s ponosom ćemo pratiti vaše snove. Naša svijest o važnosti obrazovanja pokazuje da je upravo to područje broj jedan na ljestvici prioriteta Međimurske županije jer smatramo da je svaka regija onoliko uspješna i prosperitetna koliko ulaže u svoje mlade i u obrazovanje. Zato smo kandidirali 17 projekata uređenja škola u vlasništvu Županije te čekamo suglasnosti resornog Ministarstva kako bismo u sve naše obrazovne ustanove uveli jednosmjensku nastavu.“ Župan je odao su povijesni junaci Međimurja, uz koje vezujemo Dane Županije, bili vrhunski intelektualci svoga doba te su upravo zahvaljujući svom obrazovanju razvili svijest i odigrali ključne uloge u najvažnijim trenucima europske povijest.

Uzvanicima se obratio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković također čestitavši rukovodstvu Škole na velikom dosegu: „Srednja škola Čakovec jedna je od ustanova koje nadopunjavaju i obogaćuju hrvatski obrazovni sustav, stoga zahvaljujem gospodinu Lohu i njegovoj Zakladi na velikoj investiciji u ovu školu, što je čin koji zaslužuje veliko poštovanje.“ Premijer je dodao da je novi Centar kompetentnosti u strojarstvu, formiran pri Tehničkoj školi Čakovec u suradnji s Međimurskom županijom, još jedan sjajan primjer kako se obrazovanje podiže na sasvim novu razinu.

Ministar znanosti i obrazovanja u tehničkoj Vladi RH Radovan Fuchs prisjetio se vremena kada je Srednja škola Čakovec integrirana u obrazovni sustav Republike Hrvatske, a svojim razvojem se dokazala kao vrijedan dio toga sustava.

Domaćinima je čestitala i gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini naglasivši da je Čakovec posvećen djeci i mladima, stoga je važno da imaju veliki izbor kada je riječ o odluci gdje će nastaviti srednjoškolsko obrazovanje. Zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak zahvalila je svima koji su Srednju školu Čakovec pratili na njezinu posebnom putovanju.

Donator Freidhelm Loh istaknuo je da ga raduje sretna škola te nastavnicima i učenicima poručio da su oni istinska vrijednost ustanove.

U sklopu svečanosti održan je i prigodni program u kojem su nastupile profesorice i profesori, učenice i učenici, Tamara Korunek i Scifidelity Orchestra iz Čakovca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje