Povežite se s nama

U fokusu

Zaštita potrošača na internetu među kvalitetnije riješenim područjima

Objavljeno:

- dana

Ministarstvo gospodarstva je donedavno financiralo savjetovališta potrošača, koja su djelovala pri udrugama potrošača, ali je to početkom ove godine ukinuto, tako da su potrošači ostali prikraćeni za tu besplatnu uslugu

Od veljače na snazi je izmijenjen i dopunjen Zakon o zaštiti potrošača.

Hrvatska je prvi takav zakon donijela prije 16 godina te je on, prema ocjenama raznih udruga za zaštitu potrošača bio i najbolji. Kako kaže Zlatko Polišanski, predsjednik Udruge za zaštitu potrošača Međimurske županije “Međimurski potrošač”, kasnije su usvajani novi zakoni te jako puno izmjena i dopuna tih zakona, no gotovo uvijek na štetu potrošača.

Digitalna prava

U Međimurskoj županiji djeluju dvije udruge za zaštitu potrošača. Svi gradovi i općine moraju imati savjetodavna tijela za zaštitu potrošača u čijem je sastavu barem jedan predstavnik udruge za zaštitu potrošača koje imenuju udruge. S pojavom interneta zaštita potrošača dobila je novu domenu zaštite koja nosi cijeli niz specifičnosti.

Informiranost potrošača u Hrvatskoj o pravima i obvezama na iznimno je niskoj razini

– Budući da je upotreba internet postala sastavnim dijelom života većine potrošača u EU, pa tako i u našoj zemlji, ubrzano se radi na tome da se što efikasnije zaštite prava potrošača u digitalnome dobu. Consumers International (Međunarodna udruga potrošača) povodom Svjetskoga dana prava potrošača (15. ožujka) provodi kampanje o digitalnim pravima, u kojima sudjeluju i udruge potrošača iz Hrvatske. Ove godine je to bila kampanja “Pametno s pametnim uređajima”, u kojoj se potrošače upozorava na sve zamke trgovanja putem interneta i mobitela, kako se zaštititi od prijevara i sačuvati sigurnost podataka.

Na svijetu danas funkcionira oko 23 milijarde pametnih uređaja, svi su dijelom šire mreže i sustava te se svakoga dana oko 65.000 uređaja zarazi virusima. Svatko tko koristi mobitel ili računalo može biti prevaren ili mu se mogu ukrasti podaci, stoga je važno kako koristimo pametne uređaje, kojim stranicama pristupamo i kakve podatke dajemo. Budući da je i kod nas sve više korisnika pametnih uređaja i da se sve više koriste za poslovanje, trgovanje, pa i zabavu, bitno je znati kako postupati da ne bismo ušli u crnu kvotu prevarenih! – objašnjava Polišanski.

Predsjednik Udruge “Međimurski potrošač”, Zlatko Polišanski

Demokratski ukras

Što se tiče opće informiranosti građanki i građana o pravima i obvezama potrošača, kažu u udrugama “Međimurski potrošač” i Vukanovčar, ona je na iznimno niskoj razini.

Unatoč svemu, područje digitalne zaštite zasad prilično kvalitetno funkcionira

– Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta je “preuzelo” sve poslove zaštite potrošača, potpuno marginalizirajući i ignorirajući civilni sektor. Nijedan projekt, ni aktivnost povezanu sa zaštitom potrošača u zadnje dvije godine Ministarstvo gospodarstva nije provodilo u suradnji s udrugama za zaštitu potrošača. Doduše, traže da se udruge pojave na njihovim aktivnostima kao demokratski ukras. U takvom ozračju neimaštine sve je manje udruga za zaštitu potrošača, a još manje aktivista! O volonterima da ne govorimo. Razvidno je da su potrošači ne premalo informirani, nego uopće nisu informirani o svojim pravima i obvezama. Javni mediji nacionalne razine su postali zatvoreni za udruge za zaštitu potrošača i ne objavljuju naša priopćenja. Imamo neke informacije da su vodeće medijske kuće dobile naputak da se smiju objaviti ništa vezano za zaštitu potrošača dok to ne odobri resorno ministarstvo.

Ostali su nam otvoreni regionalni i lokalni mediji, no to u spomenutoj neimaštini i mi iz udruga premalo koristimo. Stoga je Razvojna organizacija zaštite potrošača (savez udruga potrošača) sa sjedištem u Varaždinu 1. siječnja 2017. otvorila prvi potrošački portal u Hrvatskoj – Trošilica info (www.trosilica.info), koji je nažalost zbog nedostatka sredstava i odbijanja potpore resornog ministarstva bila prisiljena dati na održavanje Društvu za zaštitu potrošača Međimurja Vukanovčar. Oblici informiranja kakvi postoje u Međimurskoj županiji ne postoje drugdje u Hrvatskoj! Tim više što Društvo Vukanovčar već nekoliko godina provodi projekt “Međimurski info centar potrošača” (oblik savjetovališta potrošača), ali kako je projekt bez državne potpore, još uvijek je Ured otvoren samo dva sata tjedno.

Online savjetovanje je, doduše, moguće u svakome trenutku (www.savjetovaliste.info), a uskoro se otvara i besplatni info telefon za potrošače s područja Međimurja – objašnjava mag. ing. aedif. Željko Tomašić, tajnik Društva Vukanovčar.

vukanovčar

Željko Tomašić, mag. ing. aedif., tajnik Udruge Vukanovčar

Stariji i djeca

Naglašava da su posebno ugrožene osjetljive kategorije potrošača (starije osobe i djeca), no tu udruge za zaštitu potrošača nemaju razumijevanja kod donatora, jer nisu registrirane i za pružanje socijalne pomoći. U vezi sa zaštitom korisnika na internetu, u Društvu Vukanovčar to područje smatraju kvalitetno riješenim u Hrvatskoj.

– Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) vrlo stručno i profesionalno obavlja svoj posao. Pogodnost ovoga područja je i što potrošači, korisnici interneta, samim time znaju gdje mogu naći valjane i pravovremene informacije da zaštite svoja prava. Ima tu još dosta problema, prvenstveno stoga što se digitalno tržište i pogodnosti internetskih komunikacija dnevno šire pa je zaista problem svakodnevno pratiti novine, dok su razni cyber prevaranti vrlo aktivni – kaže Tomašić.

Dodaje da su i na području digitalne zaštite vrlo bitne edukacija te informiranost.

Udruge potrošača

“Međimurski potrošač” je udruga potrošača osnovana 2004. godine koja je do osnivanja Društva Vukanovčar pokrivala cijelo područje Međimurske županije. Budući da je ugašeno savjetovalište u Varaždinskoj županiji, pokrivaju i tu susjednu županiju. Njihove savjete možete potražiti u Prelogu utorkom od 9 do 11 sati, u Čakovcu srijedom od 9 do 12 sati te u Murskome Središću utorkom od 17 do 19 sati i četvrtkom od 9 do 11 sati. Radno vrijeme Savjetovališta Društva Vukanovčar je petkom od 18 do 19 sati. Bez oklijevanja se s upitima obratite nekoj od udruga.

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje