Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna “Međimurske prirode”: Što rade ustanove za zaštitu prirode?

Objavljeno:

- dana

Piše: dr. sc. Mihaela Mesarić, stručna voditeljica

Iako većina ljudi na spomen rada u sektoru zaštite prirode ima predodžbu da je to posao iz snova, gdje si stalno na terenu te svakodnevno šećeš i uživaš u spokoju koji pruža priroda, istina je ipak nešto drukčija.

Naravno, ima i terenskih dana koji uvijek vesele i predstavljaju zanimljiviji dio obaveza, ali značajni dio posla u zaštiti prirode znači uredski rad na administriranju ogromnih količina podataka, rad na upravljanju i provedbi projekata te na procesuiranju svega što se zabilježi na terenu.

Svaka javna ustanova radi temeljem godišnjega plana i programa te rad mora prilagoditi mogućnostima

Očuvanje i održivost

Zakon o zaštiti prirode definira da zaštićenom prirodom u Republici Hrvatskoj upravljaju javne ustanove. Njihove djelatnosti obuhvaćaju zaštitu, održavanje i promicanje zaštićenog područja u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivoga korištenja prirodnih dobara. Javne ustanove nadziru provođenje uvjeta i mjera zaštite prirode na području kojim upravljaju te sudjeluju u prikupljanju podataka u svrhu praćenja stanja očuvanosti prirode (monitoring).

Ako sve to sažmemo, možemo napisati da smo ustanova koja upravlja zaštićenim prirodnim područjima Međimurske županije. Što sve podrazumijeva upravljanje? Provođenje i koordinaciju različitih aktivnosti koje se mogu podijeliti u nekoliko kategorija. Prva je očuvanje prirodnih vrijednosti koja obuhvaća praćenje stanja i istraživanje pojedinih sastavnica prirode, nadzor zaštićenih područja, izradu planova upravljanja i provođenje konkretnih opravdanih zahvata u prirodi. Drugi set aktivnosti se odnosi na održivost korištenja prirodnih dobara te zaštitu tradicijskih vrijednosti područja.

Značajan dio posla obuhvaća upravljanje posjećivanjem, interpretaciju i edukaciju, jer, ukoliko pojedinac razumije vrijednost nečega, onda je vjerojatnije da će to i čuvati. Naravno da nema efikasne zaštite prirode bez suradnje s lokalnom zajednicom. Suradnja s udrugama i volonterima te upravljanje koje uključuje sudionike visoko su na listi naših prioriteta.

U konačnici, svaka javna ustanova radi temeljem godišnjeg plana i programa rada, te svoj rad mora prilagoditi realnim ljudskim i proračunskim mogućnostima.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje