Povežite se s nama

U fokusu

Učenici sve više opterećeni školom, gube i povjerenje u učitelje

Objavljeno:

- dana

Globalno je anketirano više od 210.000 učenika, od toga 5741 učenik i učenica iz Hrvatske. Otkriveni su zanimljivi podaci o kvaliteti i značajkama školskog okruženja kao onoga koje u velikoj mjeri utječe na zdravlje i ponašanje učenika.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana mladih, 12. kolovoza, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objavio je rezultate međunarodnog istraživanja o zdravstvenom ponašanju učenika (Health Behaviour in School-aged Children, HBSC), koje se već više od 30 godina provodi u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom u više od 40 zemalja i regija Europe i svijeta, uključujući i Hrvatsku.

Posljednji put provedeno je 2018. godine, kada je globalno anketirano više od 210.000 učenika, od toga 5741 učenik i učenica iz Hrvatske, a u istraživanje su uključeni učenici u dobi od 11, 13 i 15 godina.

Lani je zabilježen porast opterećenja školom kod učenica za gotovo 10 % više nego 2014. godine

Ovogodišnja tema Međunarodnog dana mladih je „Transformiranje obrazovanja“, a u okviru istraživanja otkriveni su zanimljivi podaci o kvaliteti i značajkama školskog okruženja kao onoga koje u velikoj mjeri utječe na zdravlje i ponašanje učenika.

Obrađene teme su: vole li učenici i učenice školu, opterećenje školskim obvezama, stavovi i mišljenja učenika o drugim učenicima iz razreda te stavovi i mišljenja o profesorima u školi.

Hrvatska 2018. godine

Što su rezultati otkrili o đacima iz Hrvatske u 2018. godini? Naime, udio učenika i učenica koji jako vole školu je nizak kako za učenike, tako i za učenice, čime je Hrvatska u svim dobnim skupinama ispod prosjeka svih zemalja obuhvaćenih istraživanjem. Najbolji interes za školu, iako porazan, pokazuju ispitanici u dobi od 11 godina – njih tek 15 % jako voli školu.

Trinaestogodišnjaci osjećaju opterećenost školom više od prosjeka ostalih zemalja uključenih u istraživanje

No, iako je Hrvatska po ovim podacima i dalje pri dnu ljestvice zemalja uključenih u istraživanje, kao što je bila i u prethodnim valovima provedbe istraživanja, situacija među petnaestogodišnjacima se ipak blago poboljšala 2018. u odnosu na prethodne godine, ističu iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Analizirali su i opterećenje školskim obvezama, što su opisali kao „biti pod trajnim stresom koji može negativno utjecati na školski uspjeh, ali i na zdravlje, zdravstveno ponašanje i dobrobit učenika“, uz dodatak da se takvi učenici češće upuštaju u rizična ponašanja, pate od zdravstvenih smetnji te imaju niže samopoštovanje.

Rezultati govore da udio učenika koji se osjećaju opterećeni školom (dosta ili puno) raste od 22,7 % u dobi od 11 godina preko 41,8 % u dobi od 13 godina do 33 % u dobi od 15 godina.

Učenice su u dobi od 13 i 15 godina više opterećene od učenika (43 %, odnosno 48,4 %) dok su u dobi od 11 manje opterećene. Tako su u dobi od 11 godina školske obveze veliko opterećenje za 21,7 % učenica, a u dobi od 13 godina za njih 43 %.

– Po opterećenosti školom naša je zemlja ispod prosjeka HBSC zemalja u dobi od 11 i 15 godina, dok trinaestogodišnjaci osjećaju opterećenost školom više od prosjeka ostalih HBSC zemalja – objašnjavaju iz HZJZ-a.

Zanimljivo je da udio učenika i učenica u dobi od 15 godina koji su dosta ili puno opterećeni školom raste kontinuirano od 2002. godine. Porast je više izražen kod dječaka do 2014. godine, kada se spolna razlika gubi. Zabrinjavajući je porast opterećenja školom kod učenica 2018. godine za skoro 10 % više nego 2014. godine.

Stavovi i mišljenja

Učenicima je postavljeno i nekoliko izjava o učenicima iz razreda. S tvrdnjom da „učenici u mom razredu vole biti zajedno“ slaže se oko 70 % učenika, najviše u dobi od 11 godina.

Učenici u Hrvatskoj slažu se da je većina učenika prijateljski raspoložena i želi pomoći

U usporedbi s dječacima, udio djevojčica koje se slažu s istom izjavom nešto je niži u svim dobnim skupinama te iznosi 62,6 % (11 godina), 55,4 % (13 godina) i 56,3 % (15 godina), čime se zaključuje da učenici u Hrvatskoj vole biti zajedno manje od prosjeka ostalih zemalja u kojima se provodi ovo istraživanje.

Dobra je vijest da se učenici u Hrvatskoj u većem postotku nego u ostalim zemljama obuhvaćenim istraživanjem slažu da je većina učenika prijateljski raspoložena i želi pomoći.

Optimističan je i podatak da osam od deset učenika smatra da ih drugi prihvaćaju kakvima jesu, što je više od ostalih zemalja u kojima se istraživanje provodi. Kod učenika taj se postotak kreće oko 80 %, dok je u usporedbi s njima udio učenica koje se slažu s tom tvrdnjom niži u svim dobnim skupinama te iznosi oko 70 %.

Učenicima je postavljeno i nekoliko izjava o profesorima u školi, a proizašli podaci govore da učenici i učenice u svim dobnim skupinama u manjem postotku osjećaju da ih profesori prihvaćaju kakvima jesu nego što je prosjek ostalih zemalja u kojima se provodi istraživanje.

Osjećaj učenika da profesori vode brigu o njima kao osobama pada s dobi u oba spola, kao i povjerenje učenika u profesore, koje je u oba spola ispod prosjeka zemalja obuhvaćenih istraživanjem, osim kod učenika u dobi od 11 godina, gdje je postotak isti kao i HBSC prosjek (76,3 %).

Primjerice, nešto manje od 80 % jedanaestogodišnjakinja izjavilo je da imaju veliko povjerenje u profesore, dok je na tu istu izjavu potvrdno odgovorilo tek nešto manje od 30 % petnaestogodišnjakinja.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje