Povežite se s nama

Život i društvo

Nagrada prof. Sanji Biškup i varaždinskim učenicima na Smotri dječjeg kajkavskog pjesništva

Objavljeno:

- dana

Prof. Sanja Biškup iz OŠ Vidovec i varaždinski učenici osvojili su sjajne rezultate na Smotri dječjeg kajkavskog pjesništva u Svetom Ivanu Zelini.

Naime, na poziv Pučkog otvorenog učilišta za sudjelovanje na 39. Smotri dječjeg kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“ u Svetom Ivanu Zelini, odgovorilo je 75 osnovnih škola, većinom iz sjevernih i zapadnih hrvatskih krajeva.

Ukupno je na natječaj pristiglo 400 dječjih pjesama, od čega je stručni ocjenjivački sud odabrao 79 za objavu u zborniku. U recitalnom dijelu Smotre javno je u dvorani „Kraluš“ svoje stihove govorilo 34 autora.

Smotre dječjega kajkavskoga pjesništva “Dragutin Domjanić” održavaju se u Sv. Ivanu Zelini od 1971. godine.

Zadaća te tradicionalne godišnje književno-nakladničke manifestacije je poticanje sustavnog rada s pjesnički nadarenom djecom u osnovnim školama kajkavskoga govornoga područja. Trajno visoko pokroviteljstvo Ministarstva kulture te Ministarstva znanosti i obrazovanja, broj sudionika (posljednjih godina preko 90 škola s više od 500 novih dječjih radova) i kvaliteta radova koji se javno izvode, čine ovo događanje jednim od najznačajnijih profiliranih dječjih pjesničkih susreta u Republici Hrvatskoj.

Na Smotri sudjeluju osnovne škole iz svih kajkavskih regija (od graničnog područja kajkavštine i čakavštine u Gorskom kotaru preko središnje Hrvatske, Zagreba, Prigorja, Zagorja, Međimurja, sve do Podravine na istoku).

Pristigle pjesme procjenjuje stručni ocjenjivački sud sastavljen od eminentnih jezikoslovaca i kajkavskih pjesnika. Članovi suda su: dr. sc. Ivo Kalinski, dr. sc. Božica Pažur i Štefica Kamenarić, dr. med.

Najbolje pjesme, objavljene u zbirci pjesama Smotre, likovnim su radovima ilustrirali učenici škola sudionica Smotre, a grafički oblikovali poznati likovni umjetnici. Program Smotre obogaćen je prigodnim likovnim, dramskim i glazbenim sadržajem.

Članovi prosudbenog povjerenstva nagradilo je 14 najboljih sudionika Smotre, koji su nagrade primili u velikom finalu subotnjeg događanja.

Iz Varaždinske županije nagrađeni su ovi učenici i učitelji:

Nagradu izdavačke kuće Školska knjiga primila je Emilija Horžić, učenica 2. razreda OŠ Ljubešćica za pjesmu „Smejala se bum…“ (mentorica: Draženka Leljak).

Nagradu izdavačke kuće „Nova stvarnost“ primio je Leon Kraljić, učenik 6. razreda OŠ Sveti Đurđ za pjesmu „Sinokoša“ (mentorica: Elena Kovačić).

Nagradu POU Sv. Ivan Zelina primila je Ema Posavec Kovač, učenica 7. razreda OŠ I. Kukuljevića Sakcinskog Ivanec, PŠ Tina Ujevića Salinovec, za pjesmu „Cimbaju se druobne đurđice“ (mentorica: Valentina Posavec Kovač).

Treća nagrada stručnog ocjenjivačkog suda pripala je Emi Kokot, učenici 7. razreda OŠ Petrijanec za pjesmu „Skritu-pokritu“ (mentorica: Željka Rabuzin).

Druga nagrada stručnog ocjenjivačkog suda pripala je Eni Benković, učenici 3. razreda OŠ Novi Marof za pjesmu „Obloček“ (mentorica: Ljubica Bešenić).

Nagrada publike pripala je Roku Zelčiću, učeniku 2. razreda OŠ Veliki Bukovec za pjesmu „Moj gusok“ (mentorica: Štefanija Šarec).

Najznačajnija nagrada na Smotri je nagrada učitelju za višegodišnji uspješan rad s pjesnički nadarenom djecom u osnovnim školama, a dodjeljuje se za posebnu brižnost, njegovanje i poticanje dječjeg pjesničkog izraz te za ljubav prema kajkavskom jeziku koju nesebično prenosi na mlade naraštaje.

Dobitnika je imenovalo stručno ocjenjivačko povjerenstvo Smotre, a nagradu osigurao župan Zagrebačke županije. Ove je godine prestižna nagrada pripala profesorici Sanja Biškup, učiteljici hrvatskoga jezika u OŠ Vidovec, koja je održala predavanje i prezentirala primjere dobre prakse u okviru cjelogodišnjeg projekta „Baš baština“.

Život i društvo

Varaždin je bio domaćin Domijade sjeverne Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenički dom Varaždin u subotu, 27. travnja bio je domaćin 47. regionalne Domijade sjeverne Hrvatske, natjecanja učeničkih domova u sportu i kulturi.

– Na Domijadi za regiju sjever sudjeluje 450 učenika iz 11 učeničkih doma iz sedam županija, a natječu se u šest različitih sportova, u likovnom stvaralaštvu te u glazbeno-scenskom i filmskom stvaralaštu. Natjecanja se održavaju na osam lokacija, u tri srednje škole, Areni Varaždin i u Graberju, pa zahvaljujem Varaždinskoj županiji na podršci, kao i Gradu Varaždinu. Najbolji, najspretniji, najkreativniji i najsretniji će izboriti nastup na državnoj Domijadi, koja će biti održana od 6. do 8. svibnja u Rovinju – rekla je ravnateljica Učeničkog doma Varaždin Katarina Vusić.

Regionalnu Domijadu otvorila je zamjenica župana Silvija Zagorec.

– Domijada se održava od 1975. godine, a ta tradicija govori o pola stoljeća želje da se djeca iz svih krajeva Hrvatske druže, upoznaju i natječu u onome što posebno vole, ali rekla bih, najvažnije je da ostvare poznanstva pa i prijateljstva za cijeli život. U vrijeme odrastanja zasigurno nije lako preseliti se u drugi grad, no niz je učenika koji u vrijeme svojeg srednjoškolskog obrazovanja žive u učeničkim domovima. Zato je važna uloga ravnateljice te cijele uprave i zaposlenika doma, pa i Županije kao osnivača. Varaždinska županija kao osnivač kontinuirano ulaže u Učenički dom Varaždin, a prošle godine je u potpunosti rekonstruiran restoran, za što je iz županijskog proračuna izdvojeno gotovo 48.000 eura. Takvim ulaganjima u dom osiguravamo sigurno mjesto za rast, učenje i druženje, dok su događaji poput Domijade prilika da učenike naučimo kako se nositi s pobjedama, nastupima, ali i porazima – rekla je zamjenica Zagorec.  

Pozdrave je u ime Grada Varaždina uputila pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić.

Korisnici Učeničkog doma Varaždin i učenici Glazbene škole u Varaždinu Marija Klara Hodić i Emanuel Kontrec izveli su hrvatsku himnu u instrumental verziji u vlastitom aranžmanu.

I sve je bilo spremno – učenici su s osmijehom na licu i istaknutim transparentima krenuli na „borilišta“.

Uz domaćine iz Učeničkog doma Varaždin, najvećeg u regiji sjever, te korisnike Učeničkog doma Srednje škole u Maruševcu s pravom javnosti, na Domijadi se natječu i učenici iz domova iz Međimurske, Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske, Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije.

Natjecanje u likovnom stvaralaštvu održalo se u dvorani Srednje strukovne škole Varaždin, natjecanje u glazbeno-scenskom i filmskom stvaralaštu u HNK Varaždin, a u sportskim disciplinama (stolni tenis, badminton, košarka, odbojka, nogomet i šah) na šest lokacija, u dvoranama Prve i Druge gimnazije, Gospodarske i Elektrostrojarske škole, dvorani Graberje te Areni Varaždin.  

Za sigurnost svih natjecatelja brinuli su se volonteri – studenti sestrinstva Sveučilišta Sjever i članovi Gradskog društva Crvenog križa Varaždin.

Nastavite čitati

Život i društvo

Novo Selo Podravsko moglo bi postati hrvatsko “Selo ruža”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Za dobru organizaciju potrebno je malo motivacije, dobre volje, nešto vremena, ali puno zajedništva. Govore nam tako u Udruzi Slobodnjaki iz Novog Sela Podravskog, mjesta u sastavu Općine Mali Bukovec.

Oni su se nedavno primili organizacije jedinstvene manifestacije ˝Rikićevo proljeće˝, koja je posvećena hrvatskom glumcu Rikardu Brzeski, rodom upravo iz tog mjesta.

On je ostvario zapažene uloge u Mejašima, Gruntovčanima te u filmu legendarnog Žnidaršića Tko pjeva zlo ne misli.

Stoga su Slobodnjaki odlučili, ne samo odati počast svom poznatom sumještaninu, već očuvati taj dio kulture i stvaralaštva od zaborava.

– Riki Brzeska ostvario je značajne uloge u našim legendarnim filmovima, a želja nam je da i mlađe generacije upoznaju taj dio naše kulture – kažu nam u Udruzi.

Manifestaciji je prisustvovao i župan Anđelko Stričak.

– Novo Selo Podravsko, koje se nalazi u Općini Mali Bukovec je poznato po proizvodnji ruža. Međutim, sad je bogatije i za jednu manifestaciju “Rikićevo proljeće” u spomen na glumca Rikarda Brzesku. Pretpostavljam da se svi ili barem mi stariji sjećamo nezaboravnih Gruntovčana, a on je u njima utjelovio lik Gabera Požgaja. Scene bakice koja je umrla pa se predomislila, proslave obljetnice vatrogasnog društva, licitaža trstike, Dudeka uposlenog u HŽ-u, njihovog pjevanja “… tihe noći moje zlato spava….” ostaju nezaboravne. Uvijek ih je ponovo lijepo gledati. To su scene koje uz seriju Velo misto zasigurno ulaze u najbolja djela hrvatske kinematografije. Ali, osim podsjetnika na njih potrebno je i prisjetiti se svih tih velikana hrvatske povijesti – rekao je Stričak.

Pritom je dao podršku Udruzi Slobodnjaki, njihovom predsjedniku Daliboru Horvatu i načelniku Malog Bukovca Darku Markoviću da Novo Selo Podravsko brendiraju kao hrvatsko ˝Selo ruža˝.

– Udruga je zaista aktivna, članovi organiziraju predstave, mnogobrojne sportske aktivnosti i izlete, uređuju i održavaju vanjske prostore poput igrališta i prostora oko društvenoga doma, pomažu i uveseljavaju malim gestama one kojima je to potrebno – rekao je načelnik Marković te dodao kako uz sve to Novo Selo Podravsko ima najveći rasadnik ruža u Republici Hrvatskoj pa je želja da se kompletni centar naselja zasadi sa stotinama sadnica ruža te da se mjesto pretvori u hrvatsko ˝Selo ruža”.

Što se pak tiče ostalih aktivnosti, Slobodnjaci imaju puno planova.

– U lipnju je planirano obilježavanje obljetnice izgradnju društvenog doma u Novom Selu Podravskom, potom je u planu Seoski mali nogometni turnir i druženje mještana Novog Sela Podravskog. Također, planiramo sadnju drvoreda-parka na jesen. Spremamo se i na edukacijski izlet u Volčji Potok radi projekta sadnje spomenutog parka u Novom Selu Podravskom – kažu nam u Udruzi. Naravno, pred kraj godine pripremaju i Adventsko druženje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje