Povežite se s nama

U fokusu

Gradonačelnica Ratković: “Investicijama Toplice pretvaramo u moderni grad po mjeri svakog čovjeka”

Objavljeno:

- dana

Ravnomjernim ulaganjima u sva naselja u sastavu Grada Varaždinskih Toplica aktualna gradska vlast predvođena gradonačelnicom Dragicom Ratković u velikoj mjeri podiže kvalitetu životnog standarda. Obnavljaju se ulice i prometnice, modernizira se javna rasvjeta, završavaju se kapitalne investicije, priprema se projektna dokumentacija za nove projekte, ali se ulaže i u društvene, kulturne i sportske inicijative.

Infrastruktura

Samo u projekte obnove cesta i javne rasvjete uloženo je više od 9,2 milijuna kuna. Za izgradnju nogostupa, niskonaponske distribucijske mreže i modernizaciju javne rasvjete u Ulici kralja Tomislava izdvojeno je 1,3 milijuna kuna, a u velike investicije spadaju i uređenja Ulice kneza Trpimira (1,05 milijuna kuna), nerazvrstane ceste u Hrastovcu (667.300 kuna), Ulica Matije Gupca u Toplicama (1,14 milijuna kuna) i izgradnja nogostupa u Vrtlinovcu (1,6 milijuna kuna), dok je u izgradnju javne rasvjete u naselju Vrbice u Varaždinskim Toplicama uloženo 620.000 kuna.

Pribroje li se tom iznosu i ostala ulaganja u infrastrukturne projekte tijekom ove godine, u Varaždinske Toplice uloženo je više od 18,5 milijuna kuna. Ono na što je gradonačelnica Ratković posebno ponosna je završetak izgradnje grobne kuće u Rukljevini.

– Na ovaj objekt mještani Rukljevine čekali su punih 11 godina! Brojne bivše gradske vlasti obećavale su završetak radova na grobnoj kući u Rukljevini, ali se ništa konkretno nije događalo na terenu. Aktualna gradska vlast napokon je odlučila cijelu priču sretno privesti kraju. Riječ je o projektu ukupne vrijednosti gotovo 1,7 milijuna kuna. Većina novaca osigurana je kroz gradski proračun, dok je dio osiguran kroz natječaje nekoliko ministarstava – ističe gradonačelnica Ratković.

U financiranje projekta uključilo se Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, koje je osiguralo 173.000 kuna, dok je putem Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurano dodatnih 200.000 kuna.

Investicijski ciklus

– Iako je projekt službeno započeo 2008. godine, sljedećih deset godina sve se uglavnom svodilo na rješavanje zemljišnih i pravnih problema te na početne građevinske radove. Ali očito bez dovoljno angažmana, želje ili znanja da se stvari pokrenu s mrtve točke. Konkretni građevinski radovi započeli su formiranjem aktualne gradske vlasti, kada je odlučeno da obećano i započeto moramo i dovršiti. Pokrenuli smo veliki investicijski ciklus, a Toplice pretvaramo u moderni europski grad po mjeri svakog čovjeka!

Svečano otvorenje grobne kuće u Rukljevini bilo je tek početak finalizacije kapitalnih projekata. Završetak godine i obilježavanje Dana Grada Varaždinskih Toplica protekli su u predstavljanju još dvaju završenih projekata.

– U gradskom Dječjem vrtiću „Tratinčica“ svečano smo otvorili moderno opremljenu senzomotornu dvoranu, jedinstvenu takve vrste u Hrvatskoj. Riječ je o investiciji vrijednoj 850.000 kuna. S iznosom od 200.000 kuna u sufinanciranje se uključila Varaždinska županija, a Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku sa 155.000 kuna. Preostali dio osigurao je Grad Varaždinske Toplice iz svog proračuna – objašnjava Ratković.

Zelena oaza

Građani Toplica, posebno oni najmlađi, dobili su veliku prostoriju u kojoj se može djelovati na dječje motoričke sposobnosti. Dvorana je opremljena s ciljem preveniranja bilo kakvih odstupanja u senzornoj integraciji pri razvoju djece predškolske dobi. Senzomotorna dvorana omogućuje da se taj proces provodi na najljepši mogući način – kroz igru.

– Sva oprema u senzomotornoj dvorani je pomno birana, od specijaliziranih dobavljača, a riječ je o certificiranim ljuljačkama, posebnim toboganima i drugim podražajnim sredstvima koja utječu na stimulaciju dječjih osjetila – otkriva toplička gradonačelnica.

Grad je dobio i reciklažno dvorište. Riječ je o projektu vrijednom 2,9 milijuna kuna, sufinanciranom europskim novcima.

– Reciklažno dvorište jedna je od investicija zacrtanih u četverogodišnjem programu. Njegovim otvaranjem građani dobivaju prostor za odlaganje otpada koji ne mogu odložiti u sklopu redovnog sortiranja „na kućnom pragu”. Toplice su zelena oaza Varaždinske županije, stoga je naša dužnost provoditi projekte koji podržavaju takvu tvrdnju. Uređujemo sve ulice, sadimo drveća, obnavljamo parkove… – zaključila je gradonačelnica Dragica Ratković.

U top 10 gradova po izdvajanjima za dječje vrtiće

U top 10 gradova s najvećim izdvajanjem za dječje vrtiće u 2018. godini visoko 6. mjesto zauzele su Varaždinske Toplice.

– Ovakvi podaci ne trebaju čuditi s obzirom na to da od prvog dana mog mandata i aktualnog saziva Gradskog vijeća ističemo da su nam djeca, mladež i mlade obitelji visoko na listi prioriteta. Odmah smo povećali udio sufinanciranja boravka djece u dječjim vrtićima. Roditelji su prije morali plaćati 650 kuna, a našom odlukom smanjili smo taj iznos na najviše 500 kuna. Treba istaknuti da Grad sufinancira boravak djece u svim dječjim vrtićima, bez obzira na to radi li se o gradskom ili privatnim dječjim vrtićima te nalazi li se vrtić na području Grada ili drugih jedinica lokalne samouprave – ističe Ratković.
Grad financira produženi boravak za učenike Osnovne škole, a povećane su i naknade za novorođenu djecu.

– Varaždinske Toplice za prvo dijete osiguravaju 2000 kuna, za drugo dijete 3000, a za treće i svako sljedeće čak 5000 kuna. Osigurali smo i stipendije za sve redovite studente u iznosu od 500 kuna, a također podmirujemo i troškove profesora mentora prilikom odlaska učenika na brojna natjecanja. Nismo zaboravili niti mlade obitelji. Na snazi je odluka o oslobađanju plaćanja komunalnog doprinosa kod kupnje ili gradnje prve nekretnine. Obitelji članova dobrovoljnih vatrogasnih društava su pak oslobođene plaćanja komunalne naknade – zaključuje gradonačelnica Ratković.

U fokusu

Predrag Štromar nastavlja zastupati građansku, civiliziranu i umjerenu politiku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Konstituiranjem 11. saziva Hrvatskog sabora i polaganjem prisege, saborski zastupnik HNS-a Predrag Štromar započeo je svoj četvrti zastupnički mandat. Djelovat će u Klubu zastupnika HNS-a i nezavisnih zastupnika zajedno sa zastupnicima Amirom Hodžićem i Veljkom Kajtazijem.

U svom radu i borbi za još prosperitetniju i uspješniju Hrvatsku i dalje ću biti snažno posvećen interesima i potrebama prije svega našeg Sjevera, kako bi i u narednom periodu ostvarili zacrtane ciljeve u realizaciji programa i projekata koji su pred nama – poručio je Predrag Štromar.

Posebnu pažnju, naglasio je Štromar, posvetit će zaštiti i jačanju liberalnih vrijednosti,  kako bi se  očuvali dostignuti standardi u zaštiti i promicanju ljudskih i manjinskih prava i dodatno ih ojačali.

Zastupajući politike HNS-a, Predrag Štromar i dalje će u Hrvatskom saboru biti glas građanske, civilizirane i umjerene politike kako bi očuvali političku stabilnost i kontinuitet razvojnih programa i reformi.

Nastavite čitati

U fokusu

Ostvarena rekordna izdvajanja Varaždinske županije za udruge civilnog društva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatne radionice za sve koji pružaju palijativnu skrb najteže oboljelim sugrađanima, promocija lokalno proizvedene hrane te proizvoda i usluga OPG-ova, omogućavanje  sportskih aktivnosti osobama s invaliditetom te poticanje mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine – to su četiri od čak 251 programa udruga koji će zahvaljujući potpori Varaždinske županije biti provedeni tijekom ove godine.

Rezultate Javnog natječaja za financiranje programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge na području Varaždinske županije u 2024. predstavio je danas župan Anđelko Stričak na prigodnoj svečanosti u Županijskoj palači na kojoj je bio predsjednik Županijske skupštine dr. sc. Josip Križanić, kao i županijski pročelnici Renata Skoko, dr. sc. Miroslav Huđek, Ljubica Božić i Darko Majhen.

– Nakon što smo dodijelili sredstva za različite programe u kulturi i sportu, po ovom javnom pozivu dodijeljujemo ukupno 235.425 eura za programe 251 udruge. Provodit će niz programa koji se odnose na gotovo sva područja života, na podršku osobama s invaliditetom, zaštitu zdravlja, socijalnu skrb, zaštu okoliša, na vatrogasce, branitelje, dragovoljce, ribolovce, lovce, poljoprivredne proizvođače,… Iz godine u godinu povećavamo sredstva za rad naših udruga. Često ističem da treba vrednovati trud i angažman svih njihovih članova, jer Županija mora prepoznati i podržati rad i entuzijazam svakoga tko je voljan sudjelovati u radu udruga te dati svoje slobodno vrijeme i novac – istaknuo je župan Stričak.

Podsjetio je da je za programe u kulturi dodijeljeno 206.330 eura, a za sportske udruge 280 tisuća eura.

– Ovo su rekordna izdvajanja Varaždinske županije za civilno društvo. Za programe udruga prijavljene kroz tri natječaja izdvojili smo 721.755 eura ili 15,8 posto više nego prošle godine, koja je tada bila rekordna – naveo je župan Stričak. 

Svečanost je bila prilika da se predstave programi udruga iz različitih područja.

Hrvatsko društvo medicinskih sestara u palijativnoj skrbi osnovano je 2015. godine, a s ciljem osnaživanja i stručnog usavršavanja medicinskih sestara u palijativnoj skrbi. Društvo ima sjedište u Varaždinu, gdje je i osnovano, ali djeluje na području cijele Hrvatske. Podršku Županije dobili su za program „Dostojanstvo palijativne skrbi u kući“.

– Naše Društvo je prije 10 godina osnovano u Domu zdravlja Varaždinske županije, kada je i započelo s intenzivnim zagovaranjem palijativne skrbi na području cijele Hrvatske. Kroz sve te godine članovi našeg društva sudjeluju u razvoju palijativne skrbi u suradnji s nadležnim ministarstvima i komorama, obrazovnim sustavom, radom u službama specijalističke palijative. Svoje znanje i vještine prenose organiziranjem besplatnih radionica za sve koji na bilo koji način pružaju palijativnu skrb. Upravo zbog toga nam je svih ovih godina iznimno važna podrška Varaždinske županije. Ovim projektom, kao i svima prethodnima želja nam je osnažiti sve one koji pružaju palijativnu skrb na području Varaždinske županije putem besplatnih radionica. Poznato je da oko 75 posto bolesnika želi do kraja svoga života ostati kod kuće, a naša dužnost kao zajednice je da im to omogućimo na dostojanstven način, što smo i istaknuli u nazivu ovogodišnjeg projekta – rekla je Nataša Dumbović, tajnica i jedna od osnivača Hrvatskog društva medicinskih sestara u palijativnoj skrbi, koja je prvi koordinator za palijativnu skrb u Hrvatskoj koji je ugovoren s HZZO-om. 

Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad sjedište ima u Lepoglavi, jedan su od 58 LAG-ova u Hrvatskoj, a djeluju na području sjeverozapadnog dijela županije koje obuhvaća 15 gradova i općina. Glavna zadaća LAG-a je promicati ruralni razvoj i pružati direktnu potporu lokalnom stanovništvu, a putem LEADER programa – inicijative Europske unije za potporu projektima koji će oživjeti ruralna područja i stvoriti nova radna mjesta. Potporu Županije dobili su za program „Promocija poljoprivrede i poljoprivrednih proizvoda s područja LAG-a Sjeverozapad“.

– Među 58 lokalne akcijske grupe u Hrvatskoj, LAG Sjeverozapad je sigurno u samom vrhu uspješnosti u provedbi natječaja iz Programa ruralnog razvoja. U proteklom programskom razdoblju dodijelili smo više od 2 milijuna eura bespovratnih sredstava kroz natječaje za male poljoprivrednike te za 14 jedinica lokalne samouprave s našeg područja. Kroz Mjeru 6.3. bespovratnim sredstvima podržali smo naše male poljoprivredne proizvođače, koji su tim sredstvima uglavnom obnovili poljoprivrednu mehanizaciju i tako povećali svoju konkurentnost na tržištu. Zahvaljujući Mjeri 7.4. općine i gradovi na našem području realizirali su projekte koji su prijavili na natječaj LAG-a, a koji su uglavnom bili vezani uz malu društvenu infrastrukturu. Na natječaj Županije javili smo se kako bismo proveli program za koji putem LEADER programa ne možemo dodjeljivati potpore, pa vam zahvaljujem što ste prepoznali naše program. Putem njega ćemo prvenstveno podizati svijest o važnosti lokalno proizvedene hrane, promovirati proizvode i usluge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te organizirati edukacijske radionice za naše poljoprivrednike – rekao je Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik LAG-a Sjeverozapad.

Parasportski savez Varaždinske županije djeluje od 1992. godine, a okuplja osam klubova: Parapikado klub Varaždin, Klub paraviseće kuglane Varaždin, Parašahovski klub Varaždin, Boćarski klub cerebralne i dječje paralize Varaždin, Boćarski klub osoba s invaliditetom Hvidra Varaždin, Plivački klub Vidra, Parastolnoteniski klub osoba s invaliditetom Varaždin i Košarski klub invalida Varaždin. Na natječju su dobili potporu za svoj program „Sport za sve – parasportski program za osobe s invaliditetom u Varaždinskoj županiji“, o čemu je više rekao tajnik Saveza Krunoslav Pavlinec.

– Glavni cilj ovog našeg programa je osigurati pristupačne sportske aktivnosti za osobe s invaliditetom, a time u osam naših klubove uključiti nove članove, pa tako i djecu i mlade s teškoćama u razvoju. Angažirat ćemo stručne trenere i podršku za bavljenje pikadom, šahom, boćanjem, visećom kuglanom i boccijom. Bilo kakva sportska aktivnost ima pozitivne učinke na zdravlje osoba s invaliditetom, no isto tako želimo doprinijeti socijalnoj integraciji te potaknuti zajedništvo, prijateljstvo i druženje među članovima našeg Saveza – rekao je Pavlinec.

Udruga Črni Maček Ludbreški već niz godina brižno čuva tradiciju fašnjakovanja u Ludbregu, staru 511 godina. Do 1998. djeluju kao Ludbreški fašnjanski odbor, a od 1998., dakle već 26 godina, kao udruga Črni Maček Ludbreški. Od Varaždinske županije su dobili potporu za program „Ludbreg – grad proštenište, hodočašća i legendi“. 

– Pod sloganom „Pravo na ponos naslijeđa i njegovanje tradicije običaja kraja i grada“ naša udruga njeguje narodne običaje našega grada i kraja. Ponosni smo što su pronađeni pisani dokumenti koji pokazuju da su se događanja slična fašnjaku u našem kraju odvijala još davne 1411. godine. Danas sudjelujemo u organizaciji raznih kulturnih i društvenih događanja u Ludbregu, kao što su Fašnjak, Rođendan Ludbrege, Ljetni cinkuš ludgreški, Ludbreški jesenski karneval i druge. S obzirom da Ludbreg ima i rimsko naslijeđe, ovim projektom ćemo nastojati animirati što veći broj mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine. Nažalost, u posljednje vrijeme, kao i većina drugih neprofitnih udruga, ”bijemo teški boj s financijama, zbog čega smo se i prijavili na ovaj natječaj. Zahvaljujemo Županiji što je prepoznala naš rad i program te nam dodijelila potporu – rekao je Dražen Filipović.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje