Povežite se s nama

Međimurje

U sedam godina Sigurna kuća pružila je spas za 174 korisnice i 93 djeteta

Objavljeno:

- dana

NEKE NE PREŽIVE

Brojni slučajevi femicida iz crne kronike, poput posljednjeg iz Nedeljanca kod Varaždina, gdje je muškarac ustrijelio 23-ogodišnjakinju koja je željela prekid veze, postaju sve učestaliji u Hrvatskoj, u kojoj je 2016. zabilježeno 16 ubojstava žena od strane partnera.

Iako je bilo i akutnijih godina, od 2014. na 2015. u Hrvatskoj je zabilježeno stopostotno povećanje kaznenih djela nasilja nad ženama, a u posljednjih godinu i pol dana, svakog mjeseca ubijena je po jedna žena. Podsjećamo, jedno od najstravičnijih, višestrukih ubojstava žena zabilježeno je u lipnju ove godine u Međimurju. Ubojica je bio prometni policajac na višegodišnjem bolovanju, koji je pucajući iz pištolja u Svetoj Mariji usmrtio dvije žene stare 39 i 52 godine. Iz objavljenih podataka za Međimursku županiju razvidno je da su osobe ženskog spola ujedno i većina žrtava obiteljskog nasilja. Naime, u čak 70 posto slučajeva se kao njihovi počinitelji pojavljuju muškarci. Tijekom 2010. godine prekršajno su prijavljena 522 počinitelja nasilja, 2011. njih 419, 2012. godine 433, 2013. godine evidentirana su 444 slučaja nasilja u obitelji, a 2014. brojka je porasla na 459. Ovakva situacija dovodi do ogromnog pritiska na Sigurne kuće, u kojima je teško pronaći mjesto za žrtve, upozorava Renata Sever, predsjednica Županijskog tima za prevenciju i suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama Međimurske županije. Na nju se tijekom prošlotjedne tribine, organizirane povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, nadovezala Martina Šebrek, ravnateljica Sigurne kuće, ustvrdivši da 98 posto zlostavljača način ponašanja preuzima od svojih roditelja.

Opijanje u duetu

– U Međimurju niz godina djeluje Dom za žrtve nasilja Sigurna kuća, u kojoj je od veljače 2010. godine 174 korisnika zatražilo smještaj. Među njima je bilo 93-oje djece, s kojima rade dvije psihologinje. Dosad nismo imali muške korisnike, a iz izjava korisnica doznali smo da je alkohol najveći problem. Naime, njegova pretjerana konzumacija utječe na gubitak samokontrole kod počinitelja nasilja, koji su nerijetko neprihvatljive navike “preslikali“ od svojih očeva i majki – naglasila je Šebrek. Dodala je da su borba protiv obiteljskog nasilja i ona protiv ovisnosti usko povezane, jer alkohol i ostali opijati pogoršavaju materijalno stanje partnera, što pak dovodi do napetosti. Izjavila je i da očajne žene znaju pribjeći zajedničkoj konzumaciji opijata s muškarcima.

U romskim naseljima je raširen “Galaxy“, koji izaziva paranoju i potiče snifere na nasilje

– Ni to im ne pomaže, već rezultira kratkotrajnim bijegom od turobne stvarnosti. Najgore je da se žene s vremenom naviknu na uvrede i druge nasilne činove. Treba znati da alkohol nije jedini problem, jer je kod nas u romskim naseljima raširena upotreba droga poput Galaxyja. Pušenje tih “osvježivača prostora“ izaziva paranoju i dodatno potiče zlostavljače na nasilje nad ženama – ističe Šebrek. Nasilni muškarci i žene koji piju kao smukovi imaju ozbiljan problem. Sudovi im izriču zaštitne mjere i obvezno liječenje, koje može biti ambulantno ili bolničko.

– Lani su dvije žene i sedam muškaraca poslani na obvezno odvikavanje od alkohola u Županijsku bolnicu Čakovec. No, potonjih 2016. imamo već 12 na tretmanu. Neki nam stižu i u pratnji policijskih službenika, nakon što ih prijave supruge. Najveći je problem kada pacijenti ne uspostave mogućnost apstinencije – upozorava Anja Kovačević s Odjela psihijatrije.

Mentalno zdravlje

Napomenula je i da opijati nisu sami po sebi nosioci nasilja, već su, kako je pojasnila, uglavnom njegovi “okidači“.
– Alkoholizam je ozbiljan problem u svijetu kriminaliteta i ne može se izliječiti samo jednom hospitalizacijom. Dug je put do apstinencije i mentalnog zdravlja u zajednici koje nam svima treba – zaključila je Kovačević.

Prijavljujte nasilje u obitelji!

U sklopu druge komponente preventivnog projekta “Imam izbor“, policijski službenik za prevenciju Ureda načelnika Policijske uprave međimurske za učenike petih razreda Osnovne škole Podturen održao je interaktivno predavanje na temu “Za nasilje nema opravdanja”. Tijekom predavanja učenike je upoznao s opasnostima koje u sebi kriju nasilje u obitelji i međuvršnjačko nasilje, kao i s posljedicama izazivanima nasiljem te ostalim društveno nepoželjnim oblicima ponašanja.
– Ovim predavanjem nastojalo se kod učenika potaknuti i razviti sposobnost prepoznavanja neprihvatljivog i nedozvoljenog ponašanja. Naime, stvaranjem pozitivnih stavova, koji su u skladu s društveno poželjnim vrijednostima, podiže se svijest o potrebi prijavljivanja nasilja u obitelji. Posebno onog kojem su izložene žene – naglasio je policijski službenik za prevenciju Branko Jakupak. Ovakva predavanja PU međimurske značajno doprinose izgradnji kulture nenasilja među mladima, koji ne smiju zatvarati oči pred nasiljem.

1833 počinitelja nasilničkog ponašanja u obitelji prekršajno je prijavljeno na području PU međimurske u razdoblju od 2010. do 2014. godine

12 pacijenata ove je godine upućeno u Županijsku bolnicu Čakovec na tretman obveznog odvikavanja od alkohola. Lani ih je bilo 7.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje