Povežite se s nama

Međimurje

Sve veći broj uzgajivača okreće se preradi voća: „Uvećanom vrijednošću osiguravamo opstanak.“

Objavljeno:

- dana

VOĆARSKI SAJAM

Donji Kraljevec je i ove godine bio domaćin međunarodnoga Voćarskog sajma, koji se u dvorani Osnovne škole održava 12. godinu zaredom.

Riječ je o sajmu koji je već puno ranije prerastao mjesto na kojem se određuje otkupna cijena voća, posebno jabuka. Sajam u Donjem Kraljevcu razvio se u nezaobilazno okupljalište domaćih i inozemnih voćara, popularnu dvodnevnu manifestaciju koja prvenstveno služi razmjeni znanja i iskustava.

Od jabuka do aronija

Sajam je ove godine okupio i 96 izlagača, koji su domaćim poljoprivrednicima predstavili brojne novitete i moderne tehnologije voćarske proizvodnje.
Nije slučajno da se upravo sajam u Donjem Kraljevcu promaknuo u vodeću manifestaciju ovoga karaktera u Hrvatskoj. Bogata voćarska tradicija promaknula je Međimursku županiju u jednog od vodećih uzgajivača voća, posebno jabuka. Naime, međimurski voćari godišnje proizvedu 25.000 tona jabuka, što je više od trećine ukupne hrvatske proizvodnje.

Županija sudjeluje u sufinanciranju dijela proizvodnje, čime se povećavaju kapaciteti poljoprivrednika

– I sve to unatoč brojnim problemima koji posljednje dvije godine pogađaju međimurske voćare. Pritom ne mislim samo na otežani plasman voća na tržište već i na elementarne nepogode, koje su sve učestalije. Od 53.000 hektara poljoprivrednih površina, 51 tisuća su obradive površina. Osim velike proizvodnje jabuka, naši se voćari sve više okreću uzgoju i ostalog voća, posebno breskvi, šljiva, ali i bobičastog voća, od aronije, preko malina i kupina, do borovnica – istaknuo je na otvorenju Sajma međimurski župan Matija Posavec.

Voćna vina, sokovi, džemovi, slatkiši… samo su dio proizvoda s kojima se voćari probijaju na tržištu

Novost za poljoprivrednike od ove je godine ponešto izmijenjeni model prijave štete od elementarnih nepogoda. Naime, Ministarstvo poljoprivrede otvorilo je natječaj preko kojeg je moguća izravna prijava šteta, s obzirom na to da će se ona nadoknađivati europskim novcem. Natječaj je otvoren do sredine prosinca, nakon čega će se prijave vrednovati i napraviti lista naknade štete.

Pomoć

– Vlada Republike Hrvatske je donijela odluku da će povećati sredstva na 100 milijuna kuna kako bi pomogla da se ublaže posljedice elementarnih nepogoda. Naravno da ta sredstva nisu dovoljna da bi nadoknadila samu štetu koja je nastala, već da se samo ublaže posljedice – istaknuo je državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Željko Kraljičak.
U izravnoj nadoknadi štete Županija ne može mnogo pomoći, pa su zbog toga osmišljeni preventivni programi na koje se mogu prijaviti sami poljoprivrednici.

– Sudjelujemo u sufinanciranju protugradnih mreža, poticanju ekološke proizvodnje, nabavci sadnica, sufinanciranju nastupa na sajmovima… Elementarna nepogoda ne može se spriječiti, ali se poticanjem povećane poljoprivredne proizvodnje mogu ublažiti njezine posljedice – zaključio je Posavec.
Zadovoljni razvojem Sajma su i izlagači. Velika posjećenost prilika je da promoviraju svoje proizvode, stvore kontakte, realiziraju nove poslovne suradnje…

Eko-proizvodnja

– Voćarstvom se bavimo više od 20 godina. Zastupljeno je više vrsta voća, od jabuka, mušmula i grožđa, preko šljiva, nektarina, breskva i marelica, sve do bobičastog voća. Imanje se sada već proširuje na oko pet hektara. S plasmanom voća snalazimo se sami. Obilazimo sajmove, tržnice… – istaknuo je Marko Stanojlović, voćar iz Štrigove.
Kako bi stvorili proizvod uvećane vrijednosti, brojni voćari odlučuju se na preradu sirovine. Na Sajmu su tako bila izložena brojna voćna vina, sokovi, pekmezi i džemovi, voćni slatkiši…

– Sve je više voćara koji se odlučuju na preradu sirovine, jer su otkupne cijene samog voća prilično niske, a preradom se stvara veća vrijednost, s kojom se lakše može doći do zarade. Mi radimo domaće džemove od aronije i drugog bobičastog voća bez konzervansa i s jako malo šećera. Ne radimo velike količine, već se uvijek priprema svježi džem pred sam odlazak na sajam. Upravo stoga su naši proizvodi prepoznati i prihvaćeni na tržištu – istaknuo je voćar Bojan Novosel.
Slično razmišlja i obitelj Lisjak iz Šenkovca, koja na jednom hektaru zemljišta uzgaja američku borovnicu.

– Borovnice su iznimno cijenjene na tržištu, tako da možemo prodati svježi plod, ali i prerađeni. Radimo džemove ne samo od borovnice već i drugih voćaka, poput kruške, aronije, grožđa i dunje. Mi smo se okrenuli ekološkoj proizvodnji. Status eko-proizvođača sve je traženiji na tržištu jer ljudi traže zdrave i provjerene proizvode – zaključila je Jasminka Lisjak.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje