Povežite se s nama

U fokusu

Dogovor pao: Ivanečka Železnica dobit će most!

Objavljeno:

- dana

Dvije betonske cijevi kroz koje prolazi potok, ljudima u Ivanečkoj Železnici puno su značile. To je bio jedini put preko potoka do njihovih vikendica. Nevenko Sever i njegova kći Valerija zbog tog su “mosta” tamo i sagradili kafić.

Neugodno su se iznenadili sredinom rujna ove godine kada se most zbog povećane razine vode počeo urušavati i kada su im u Hrvatskim vodama rekli da će ga maknuti. Naime, građevinska dozvola koju su Severi platili 72.000 kuna, a izdao je Ured za prostorno graditeljstvo Krapinsko-zagorske županije izdana je na temelju pristupa upravo preko tog mosta! Kako su se Severi obratili velikom broju nadležnih, kao i mi tragom njihove priče, u petak je održan i sastanak u Ivanečkoj Železnici, mjestu između dvije županije koje dijeli baš taj potok.

Sastanak

Sastanak na kojem su bili predstavnici Grada Ivanca, dviju županija, varaždinske Županijske uprave za ceste, Policijske postaje Ivanec, Hrvatskih voda kao i nekoliko ljudi iz Hrvatskih šuma vodio je načelnik općine Budinščina Radovan Hercigonja, koji je odlučio uzeti stvar u svoje ruke.

– Preuzeo sam na sebe da napravim taj most i to takav koji će biti trajno rješenje. Dat ćemo izraditi projektnu dokumentaciju prije nego što dogovorimo tko će i koliko sudjelovati u financiranju mosta. Nadam se da ćemo do proljeća imati gotove papire. Što se tiče sadašnje situacije, mi ćemo taj most sada popraviti s navoženjem šljunka, ali ne želim da na tom, privremenom i ne sasvim legalnom rješenju, to i ostane – rekao je Hercigonja.

Most su još u prosincu 2011. trebale ukloniti Hrvatske šume

Most se tijekom sastanka u Železnici i urušio, no kako je i obećao načelnik Budinščine već su ga u subotu ujutro sanirali. – Nisam vjerovao, ali stvarno su u subotu došli sa kamionima i bagerom i riješili stvar – rekao nam je Sever.

Most je inače napravljen da bi Hrvatske šume imale kraći put za izvlačenje trupaca, a trebao je biti uklonjen još u prosincu 2010., a uz dopuštenje Hrvatskih voda trebali su ga ukloniti naknadno u ožujku 2011. Od tada pa sve do do rujna kad se počeo urušavati tamo je na neki način bio – polulegalno.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje