Povežite se s nama

U fokusu

Najniže plaće bit će više svega 40 kuna

Objavljeno:

- dana

Porezne izmjene 1. siječnja

S prvim danom siječnja na snagu stupaju i nove porezne promjene, pa tako građani mogu očekivati nešto veće plaće, ali će plaćati i porez na dohodak koji ostvare od kamata na štednju. Od 1. siječnja iduće godine iznos osnovnog osobnog odbitka povećava se s 2.200 na 2.600 kuna, a za umirovljenike osobni odbitak povećava se s 3.400 kuna na 3.800 kuna mjesečno.

Ovom izmjenom Zakona o porezu na dohodak povećat će se neoporezivi dio plaće odnosno osobni odbitak, što znači da će osnovica za porez biti manja i da će po novom izračunu za istu plaću biti obračunat manji porez. Navedenim izmjenama minimalne plaće u Hrvatskoj (3.017,61 kuna bruto za 2014. godinu) ne bi bile oporezivane.

Porezni razredi

Prema najavljenim izmjenama Zakona o porezu na dohodak, porezne stope ostaju iste, ali će se mijenjati porezni razredi. Stopa poreza od 12 posto rezervirana je za osnovice plaća od 2.200 kuna, do 25 posto za osnovicu od 10.600 do 13.200 kuna, dok se prag za oporezivanje dohotka s najvišom stopom od 40 posto podiže s dosadašnjih 8.800 na 13.200 kuna. Prema tim izmjenama, nešto više od milijun zaposlenih Hrvata trebalo bi dobiti veće plaće u siječnju.
Prema izračunima, za one koji primaju najniže neto plaće od oko 3.000 kuna, povećanje bi iznosilo oko 40 kuna, a za one s najvišim prosječnim neto plaćama koje su oko 10 tisuća kuna, povećanje bi bilo oko 300 kuna. Najviše bi, prema tom izračunu, za više od 950 kuna, trebale rasti neto plaće veće od 11 tisuća kuna.

Građani koji imaju štednju u bankama, plaćat će porez na kamate na štednju

Izmjene poreza na dohodak već su izazvale burne reakcije općina, gradova i županija, koje ostaju bez dobrog dijela prihoda. Udruga gradova stoga je zatražila ocjenu ustavnosti tih izmjena te zatražila privremenu suspenziju zakona do okončanja postupka konzultiranja s lokalnom samoupravom i iznalaženja obostrano prihvatljivog rješenja.
– Što se tiče naše županije, tu će, s ovim izmjenama,  biti više štete nego koristi, jer su naše plaće među najnižima u zemlji, pa će i povećanje plaće biti malo. S druge strane, općine i gradovi izgubit će dosta novca, pa će to pokušati nadoknaditi i to uglavnom poskupljenjem komunalnih usluga, što je opet udar na građane – smatra sindikalist Siniša Miličić. 
Novost od iduće godine je naplata poreza na kamate, pa će tako građani koji imaju štednju u bankama plaćati porez na kamate na štednju od 12 posto, a taj bi se novac trebao uplaćivati u lokalne proračune.
I za obrtnike ima novosti, pa tako izmjenama Zakona o porezu na dobit za obrtnike najvažnija je novost da se mijenja trenutak kada poduzetnik, fizička osoba koja ostvaruje dohodak od obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti, obvezno prelazi na sustav plaćanja poreza na dobit i vođenja dvojnog knjigovodstva.

Tri kriterija

Tako fizička osoba koja ostvaruje dohodak od obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti obvezno prelazi na sustav plaćanja poreza na dobit ako je u prethodnom poreznom razdoblju ostvarila ukupni primitak veći od tri milijuna kuna, a ne dva milijuna, kao što je to bilo dosad. 
– To je dobra stvar za velike obrtnike, no za nas male obrtnike, ovim se izmjenama ne mijenja ništa. Nas stalno muči nelikvidnost – kaže novomarofski obrtnik Mario Milak. 
Pored spomenutog kriterija, fizička osoba koja ostvaruje dohodak od obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti obvezno prelazi na sustav plaćanja poreza na dobit ako ispuni još neka dva od tri kriterija, a to su da mu je vrijednost dugotrajne imovine veća od dva milijuna kuna, da u prethodnom poreznom razdoblju prosječno zapošljava više od 15 radnika ili da je u prethodnom poreznom razdoblju ostvarila dohodak veći od 400 tisuća kuna. 

Izmjene

Povećat će se neoporezivi dio plaće odnosno osobni odbitak, što znači da će osnovica za porez biti manja i da će, po novom izračunu, za istu plaću biti obračunat manji porez. Minimalne plaće u Hrvatskoj (3.017,16 kn bruto za prošlu godinu) ne bi bile oporezivane.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Ne držite razmak s vozilom ispred sebe na cesti? Donosimo koliku bi kaznu mogli platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navodi se razmak između vozila, odnosno navode se i kazne ako se ne pridržavate propisanoga, piše HAK Revija.

Staro je pravilo da biste od vozila ispred sebe morali voziti na udaljenosti od dvije sekunde. Koliko su dvije sekunde u metrima? To varira ovisno o brzini kojom vozite. Pri 80 km/h, na primjer, dvije sekunde bile bi 44 metra. U članku 109. Zakona o sigurnosti prometa na cestama jasno se definiraju obveze vozača. Vozač je dužan držati potreban razmak kad se kreće iza drugog vozila, tako da ne ugrožava sigurnost prometa. Novčanom kaznom u iznosu od 60 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji ne drži potreban razmak kad se kreće iza drugoga vozila.

Već sljedeći članak ide dalje. Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je duljina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m, piše HAK Revija.

Ova odredba ne odnosi se na dio ceste na kojem je pretjecanje zabranjeno. Također, ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 metara. Kazna za nepridržavanje ovih odredbi je također 60 eura.

Nastavite čitati

U fokusu

SDP-ovci Plenkoviću: Osam godina ste na vlasti, a sad pričate o većim mirovinama i stanovima za mlade…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako pomoći mladim i osigurati im krov nad glavom? Varaždinska gradska vlast predvođena Nevenom Bosiljem i Miroslavom Markovićem od početka mandata brine o rješavanju upravo tog pitanja.

Tako su nastavili s poticanom stanogradnjom, odnosno POS stanovima, ali i pokrenuli projekt jeftinijeg najma stanova, kao i projekt jeftinijeg građevinskog zemljišta za mlade obitelji.

Isto tako, u SDP-u se zalažu i za dostojan život umirovljenika s naglaskom na veće mirovine.

Veće mirovine, dostojan život za umirovljenike i priuštivo stanovanje za mlade obitelji su teme koje moraju biti među prioritetima i ove nove Vlade, istaknuli su danas u Saboru SDP-ovi saborski zastupnici Miroslav Marković i Barbara Antolić Vupora.

– Danas ste u najavi programa govorili da će vam prioritet biti priuštivo stanovanje. Znamo da mladi odlaze zbog korupcije, ali i zbog nedostupnosti priuštivog stanovanja za mlade obitelji. Ovo je vaš treći mandat i mislim da bi sad trebalo požuriti s tim planom. S obzirom na eksploziju cijena najma i znamo da sad cijene najma više nisu 50 posto prosječne plaće, nego 70 posto i više. Također, cijene novogradnje su eksplodirale. Sada u Varaždinu više ne možete dobiti novogradnju ispod 2300 ili 2500 eura po kvadratu. Za POS stanove u Varaždinu dobili smo 800 molbi… Stoga apeliramo da krenete u akciju za priuštivo stanovanje što prije – poručio je Marković premijeru Plankoviću danas u Saboru.

Barbara Antolić Vupora je pak istaknula kako Plenkovićeva Vlada u osam godina nije uspjela umirovljenicima osigurati dostojan život.

– U proteklih osam godina vaša Vlada nije uspjela osigurati primjerene mirovine, jer da je, danas ne bi 35 posto umirovljenika bilo u riziku od siromaštva – rekla je Barbara Antolić Vupora i pritom spomenula da je dobro da je u programu Vlade predviđeno usklađenje mirovina i trajni dodaci na mirovine, što je uostalom predlagao i SDP. 

Međutim, što je sa sustavnom zaštitom potrošača?

– Zaštita potrošača nije u ovom programu Vlade, a znamo da su umirovljenici najosjetljivija skupina potrošača. Dakle, što je sa zaštitom potrošača – upitala je Barbara Antolić Vupora.

U varaždinskom SDP-u ističu da neće odustati od svojih programa, posebice onih koji su namijenjeni mladima, kao i onima koji imaju za cilj zaštititi najranjiviju skupinu, a to su umirovljenici.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje