Povežite se s nama

Međimurje

Bez Sicilije, Italija nema duše

Objavljeno:

- dana

PUTOVANJA

Siciliju su prvo nastanila plemena, a tada su počela osvajanja raznih osvajača kojima je Sicilija bila interesantna zbog svojeg značajnog strateškog položaja. Osvajali su je Grci, Kartažani, Rimljani, Vandali, Goti, Bizantsko Carstvo, Arapi, Španjolci, Perzijci, Normani, pa je osnovana Kraljevina Sicilija, švapska dinastija Hohenstaufen, francuska dinastija Ažuvinaca, Savojska dinastija, Burbonci, pa mafija i konačno Republika Italija.

Mafija, koja je otjerala Burbone, nastala je od prvih slova riječi „smrt Francuzima od Italije“. Mafija nisu kriminalci, kao što to svi misle, nego su uzor i zaštitnici siromašnima i slabima.

Pola Hrvatske

Sicilija je trokutasti otok okružen Mediteranskim, Tirenskim i Jonskim morem, površine oko 26.000 km2 (nešto manje od pola površine Hrvatske) na kojem živi 5 milijuna stanovnika. Reljef Sicilije je brežuljkasto-planinski s kratkim rijekama, koje su i presušile, te se svode na potoke.

Na južnom dijelu temperatura se penje i do 45 °C zbog prodora vrelog pustinjskog vjetra iz Sahare, ali na vrhu i obroncima Etne iznad 3.000 m u zimi ima i snijega. Spominju se 3 svetice: sv. Rozalija – zaštitnica Palerma, sv. Agata – zaštitnica Catanije, sv. Lucija – zaštitnica Siracuse.
Putovali smo romantičnim gradovima bogatim kulturnom ostavštinom i naglašenim „južnjačkim“ temperamentom, kao što su Palermo, Monreale, Dolina Hramova, Enna, nezaobilazna Etna – vulkan, Taormina, Siracusa i Catania.

Vidjeti Palermo

Palermo je fascinantan, kaotičan i egzotičan glavni grad pokrajine Sicilije koji su osnovali Feničani. Imao je dugu i burnu prošlost, a danas je središte političkog i društvenog života otoka. U Palermu posjetili smo arapsko-normansku Katedralu, Kraljevsku palaču pretvorenu u najimpresivniju vladarsku palaču u Europi, crkvu Martorana poznatu po mozaicima, te Cappellu Palatina – baziliku s 3 lađe, koja je bila privatna kapela kraljevske obitelji, a puna je mozaika s biblijskim scenama, Teatro Massimo – najveću opernu kuću u Italiji te katedralu Santa Vergine Maria Assunta gdje se nalaze grobovi kralja Ruggera II. i careva Enrica VI. i Federika II.

 

Egzotična hrana s egzotičnog otoka: pohana riža, brašno od slanutka, svježe banane, canolli, arancino

U srcu starog Palerma nalazi se Quattro Canti – raskrižje dvaju glavnih ulica. Četiri ugla tog raskrižja u obliku osmerokuta nazivaju se još i Kazalište sunca, jer je u svakom momentu bar jedan obasjan suncem.
U podnožju svakog nalazi se fontana, od kojih svaka predstavljja četiri rijeke Palerma, u redu više predstavljeno je jedno godišnje doba, u sljedećem redu je po jedan vladar Palerma, a u zadnjem redu nalazi se po jedna svetica zaštitnica.

Obrnuti ljiljan

Siracusa, grad koji je nekada bio najvažnija grčka kolonija na Siciliji. Zaštitnica joj je sveta Lucija kojoj je posvećeno svetište koje je u obliku obrnutog cvijeta ljiljana. U Siracusi se nalazi grčki teatar, rimski amfiteatar, špilja Dionizijevo uho, koja je u obliku uha, te je široka 23 metra i duga 65, a izrađena je za potrebe robijanja. Šetnjom slikovitim ulicama došli smo do katedrale koja predstavlja spoj grčkog hrama božice Atene i barokne crkve.

Zbog saharskog vjetra, na jugu može biti 45 stupnjeva, a iznad Etne na 3.000 metara ima snijega

Catania je drugi najveći grad na Siciliji i sjedište je istoimene provincije. Poznata je po katedrali, grčkom teatru i slonovoj fontani.
Uz sicilijanska vina iz raznih provincija (bijelih, rose, crnih), poznata piva – Birre Morreti, fritule iz brašna od slanutka, bruskete, cannoli (slasticu), arancino, pohanu rižu s raznim dodacima, pastu, svježe ubrane banane i druge delicije, upoznali smo navike i način života na tom egzotičnom otoku.

Kada Etna radi, Hefest izrađuje oružje

Etna je najaktivniji vulkan na svijetu. To je 3.320 m visoki aktivni stratovulkan koji se pruža na površini od 1 190 km2. Oko vulkana je 20 hektara nenaseljenog područja. Najveće erupcije u zadnjih 100 godina bile su 1928., 1949., 1971., 1983., 1992., 2004. i 2011. godine. Kada su erupcije, priča legenda, to je Hefestova kovačnica koja tada izrađuje oružje. Vulkan stalno lagano pari. Cesta nas je vodila crnim krajolikom kojim je nekada prolazila užarena lava. Na 1000 m nadmorske visine prestaje vegetacija te se vide samo ostaci lave i pepela. Put nas je doveo do kratera Silvestri na visini 1982 m nadmorske visine. Vožnjom uz obronke Etne povremeno smo zastali na raznim degustacijama meda od mandarina, limuna, naranči, poznatih sicilijanskih laganih vina, likera od limuna, badema, pistacija, usoljenih maslina, kapara, luka, češnjaka i maslinovih ulja s raznim dodacima (bosiljak, origano, ružmarin).

Izvor:
Foto:

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje