Povežite se s nama

U fokusu

Varaždin platio skupu aplikaciju, a za legalizaciju dovoljna besplatna tablica

Objavljeno:

- dana

ISTRAŽUJEMO

Grad Varaždin naručio je izradu aplikacije koja im uopće nije trebala! U listopadu 2013. potpisali su Ugovor o izradi aplikacije za izračun naknade za legalizaciju nezakonito izgrađenih zgrada s tvrtkom Abit.

Tu su aplikaciju platili 24.375 kuna zajedno s porezom. Istovremeno, službenici u Odjelu za graditeljstvo Grada Varaždina za taj isti izračun naknade koristili su Excel tablicu koja je besplatna i dostupna svima na web-stranicama Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.

Da im je ta besplatna tablica sasvim dovoljna, potvrdili su nam u Gradu Čakovcu, ali i u Gradu Rijeci. Iz Rijeke smo pak doznali da se službenici iz Komunalnog odjela koji još jednom sve provjeravaju također koriste tom tablicom, ali i još jednim “kompliciranim” programom – Microsoft Wordom.

Dva mjeseca

Informacije o ovom ugovoru Grada Varaždina i privatne tvrtke, koji nije milijunski ali je nepotreban, prikupljali smo gotovo dva mjeseca. Krajem listopada primili smo informaciju o programu za legalizaciju koju je Grad kupio od tvrtke Abit, ali se uopće ne koristi jer ne radi dobro.

Početkom studenog, točnije 10. studenog, poslali smo prvi upit u Grad Varaždin i tražili da nam odgovore je li točno da se računalna aplikacija ne koristi i, ako se ne koristi, zašto ne. Odgovor uopće nismo primili – apsolutni muk. 

Tri tjedna kasnije, 2. prosinca, poslali smo opet taj isti upit u Grad. Ništa.

Grad je ugovor s Abitom potpisao u listopadu 2013.

Istovremeno, iz javno dostupnih podataka o Abitu, doznali smo da ta varaždinska tvrtka vrlo dobro posluje, a među referencama na njihovoj web-stranici je zavidan broj klijenata, većinom banaka.

U sudskom registru pak, u povijesnom izvatku, vidljivo je da je jedan od osnivača te tvrtke 1995. godine bio Damir Vlašić, brat direktora Varkoma i istaknutog varaždinskog HNS-ovca Vlade Vlašića.

Da tu nešto “smrdi”, bilo je jasno kada smo doznali da službenici u Upravnom odjelu za graditeljstvo (gdje od lipnja 2014. radi troje službenika zaposlenih samo na legalizacijama) uopće niti ne znaju za tu aplikaciju! Kao i svi drugi zaposlenici na legalizacijama diljem Hrvatske, i ovi u Varaždinu samo provjeravaju jesu li ovlašteni arhitekti i građevinski inženjeri dobro unijeli podatke u Excel tablicu Ministarstva graditeljstva.

Provjereni predmet iz Odjela za graditeljstvo šalje se u Upravni odjel za komunal gdje drugi službenici, koji također djelomično rade na legalizacijama, moraju na temelju toga napisati rješenje o iznosu naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru.

Šturi odgovor

Još jednom smo poslali upit u Grad Varaždin, treći put, i to 17. prosinca. Dva dana nakon toga napokon je došao i odgovor.

– Upravni odjel za komunalni sustav i urbanizam korisnik je aplikacije za izračun naknade za legalizaciju nezakonito izgrađenih zgrada. Ista je naručena radi postizanja efikasnosti i ekonomičnosti u radu službenika Upravnog odjela koji rade na izračunu naknade za legalizaciju. Aplikacija se koristi u skladu s njezinim mogućnostima te je dovela do postizanja određene efikasnosti u radu službenika, no kako je unaprijed ograničen broj predmeta u kojima se izračunava naknada za legalizaciju, procijenili smo da daljnja ulaganja u razvoj aplikacije ne bi bila ekonomski opravdana s obzirom na to da je posao vremenski i brojčano ograničen – bio je odgovor Grada.

Dakle, analizira li se odgovor, iz Grada su odgovorili da su naručili aplikaciju za izračun, ali da ju zapravo uopće ne koriste.

Grad Čakovec: Za izračun naknade Ministarstvo je izradilo posebnu Excel tablicu

Kada smo primili odgovore iz Grada Čakovca i Grada Rijeke, postalo je jasno da je Grad Varaždin aplikaciju naručio s vrlo upitnom namjerom.

Iz Grada Čakovca su nam dali jednostavan i kratak odgovor: “Naknada za ozakonjenje naplaćuje se prema zakonu. Za izračun je Ministarstvo izradilo posebnu Excel tablicu. Tako naplaćen novac dijeli se između ministarstva i jedinice lokalne ili regionalne samouprave”.

Nakon toga iz Grada Rijeke došlo je još jedno pojašnjenje koje se tiče službenika u komunalu. 

– Odjel za komunal obavlja kontrolu izračuna i pregledava poklapaju li se s podacima iz Excel tablice, jer treba odlučiti na koji obujam se izračunava naknada za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru. Ukoliko je sve u redu, donosi se rješenje napisano u osnovi u Office Wordu – objašnjava Iva Balen iz Rijeke.

Nakon toga svega poslali smo još jedan upit u Grad, da nam objasne zašto je službenicima komunala trebala ta aplikacija. Odgovor nismo primili. 
Radi se o malom iznosu, ali vrlo upitnom postupku koju su u Gradu bezuspješno pokušali podmetnuti pod tepih.

“Našu platformu su prepoznali i u Europi”

– Zašto je Grad od nas naručio aplikaciju morate pitati odgovorne osobe u Gradu koje su donijele tu odluku. No smatramo da je to zato što je utemeljena na ABIT ECM platformi koju je i Europska unija prepoznala kao inovativno rješenje za male i srednje tvrtke, a višestruko jeftinije. Prije Varaždina, aplikaciju je koristila i Zadarska županija – pojasnio je Dragutin Crnčec, direktor tvrtke Abit.S Gradom je ova tvrtka potpisala još jedan ugovor, također u listopadu 2013., i to na 49.500 kuna. Radi se o Ugovoru o održavanju i proširenju programske platforme za automatizaciju poslovnih procesa i upravljanje sadržajem.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Želja je da se dvije obale jezera u Trakošćanu spoje mostom

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

Tijekom proteklog vikenda najnovije informacije je za Regionalni tjednik iznio Milan Rezo, direktor Hrvatskih voda za Gornju Muru i Dravu.

– Kroz 44 radna dana na projektu nastavka čišćenja jezera Trakoščan izvađeno je 70.000 metara kubnih sedimenta te je isti deponiran na privremenoj deponiji. Građevinska operativa s 11 dampera te bagera duge ruke seli se uzvodno u neočišćene dijelove jezera gdje je još preostalo izvaditi i deponirati 130.000 metara kubnih sedimenta na površini od 13 hektara. Zbog erozija koje su nastale uz rubove staze na pokosima jezera, kreće se u sanaciju istih kroz radove preventivne, redovne i izvanredne obrane od poplava. Na lijevoj obali se gradi 150 metara obaloutvrde gdje će se ugraditi oko 600 metara kubnih kamena na visinu 100 godišnje vode, drugim riječima kamena obloga će se vidjeti iznad punog jezera u visini od pola metra. Također, Hrvatske vide kroz redoviti program uređuju 120 metara obale na desnoj strani jezera na način ugradnje gabionskih zidova, gdje će se istih ugraditi približno 150 metara kubnih. Ukupna vrijednost radova izgradnje obalo utvrde procjenjena je na iznos nešto manji od 300.000 eura i isti se ne idnosi na ugovor vezan za čišćenje jezera – pojasnio je Rezo.

Dodao je da će tijekom ovog tjedna uputiti pismo namjere Dvoru Trakišćan s ciljem preuzimanja građevinske dozvole, faza II, koja se odnosi na gradnju mosta koji bi spojio stazu s lijeve na desnu obalu jezera. Prema prvim informacijama most bi trebao biti viseći. Ovo je novost za koju se prvi put čuje.

– S obzirom da most ide preko jezera Hrvatske vode sukladno Zakonu o gradnji mogu dokazati pravni interes i građevinsku dozvolu s Dvora Trakošćan prenijeti na Hrvatske vode, naravnon uz suglasnost nadležnog Ministarstva kulture i medija. Ovu ideju ostvarujemo uz izniman napor varaždinskog župana Anđelka Stričaka i stručnih službi Županije. Stoga uz prisustvo župana, direktora Hrvatskih voda i resornig ministarsta očekujemo sastanke u Vladi RH koja bi trebala poduprijeti ovu inicijativu. Razlog ovome nalazi se u činjenici da je jezero trenutno suho i gradnja samog mosta bi kroz manje izmjene glavnog projekta s 3.500.000 eura koštala najviše 1.000.000 eura. Uzevši sve u obzir svi u Hrvatskim vodama, zajedno s iznimnim zalaganjem i potporom varaždinskog župana, možemo ustvrditi da smo državnom proračunu uštedili više od 2.500.000 eura ili zaključno, vlastitim znanjima, promišljanjem, zajedničkim rješenjima i potporom župana, očistili smo jezero Trakošćan za nula “0” eura! – završio je Rezo.

Nastavite čitati

U fokusu

HDZ i DP postigli dogovor o Vladi  predvođenoj i u 3. mandatu premijerom Andrejom Plenkovićem

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Marko Milić, član pregovaračkog tima HDZ-a potvrdio je da je na današnjem sastanku postignuto suglasje u vezi s formiranjem nove parlamentarne većine, kao i u vezi sa strukturom buduće Vlade.

Prijedlog postignutog dogovora, uz raspodjelu resora, iznijet će se na stranačkim tijelima tijekom današnjeg dana, a potom ćemo o svim detaljima izvijestiti javnost.

Nakon potvrde na stranačkim tijelima pristupit će se prikupljanju potpisa kako bi mandat za sastavljanje buduće Vlade HDZ-a, Domovinskog pokreta i partnera dobio predsjednik HDZ-a Andrej Plenković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje