Povežite se s nama

U fokusu

Apel osoba s amputacijom: Ljudi su osuđeni na svoja četiri zida, standard pomagala zaostao 26 godina!

Objavljeno:

- dana

Dok u predizborno vrijeme slušamo razna obećanja političkih aktera o boljoj budućnosti, potrebe osoba s invaliditetom ostaju neadresirane i potpuno zanemarene, unatoč našim kontinuiranim apelima u kojima ističemo da su u Hrvatskoj osobe s amputacijom građani drugog reda zbog činjenice da imaju jedan od najlošijih standarda proteza i individualiziranih kolica u Europskoj uniji, koji se nije mijenjao od 1998. godine, odnosno već 26 godina. Na tu činjenicu upozoravaju iz Udruge osoba s amputacijom Zagreba (UAZ).

-Pomagala koja su dostupna na HZZO-ovoj listi većinom su neadekvatna za aktivnu ulogu osoba s amputacijama u društvu. Velik broj osoba s amputacijom s takvim su pomagalima osuđene na ”svoja četiri zida” i na ulogu građana drugog reda, ovisne o pomoći drugih i najčešće na teret svojoj užoj i široj obitelji. Takav gubitak potencijala osoba koja u drugim zemljama ispunjavaju široke društvene uloge, nije samo nevjerojatan gubitak za te pojedince i njihove obitelj, već i ogroman gubitak za cijelo društvo – kažu u Udruzi.

A za podizanje standarda na razinu dostojnu čovjeka, koji će omogućiti društvenu inkluziju osoba s amputacijama, potrebno je vrlo malo.

-“Cijena” kvalitetnog standarda, odnosno uvođenje 190 novih, suvremenih pomagala na listu HZZO-a, iznosi oko 4 milijuna eura. To je tek 2,5 posto budžeta HZZO-a za medicinske proizvode, odnosno manje od promila ukupnog budžeta HZZO-a. To samo znači da potrebe i prava osoba s amputacijom i Hrvatskoj ne predstavljau nikakvo financijsko opterećenje, već da je sadašnji tretman tih osoba isključivo administrativna odluka HZZO-a. Kako je to moguće unatoč kontinuiranim apelima struke i pacijenata? – ističu.

-Apeliramo na cijelo društvo, a posebno na Ministarstvo zdravstva i HZZO da prepoznaju hitnost ovog pitanja i omoguće suvremena pomagala za osobe s amputacijom u Hrvatskoj. Dok okolne zemlje unaprjeđuju standard i povećavaju dostupnost tehnološki modernih pomagala, u Hrvatskoj smo i dalje doslovno na standardu drvenog stopala. Osobe s amputacijama su osuđeni ili dodatno platiti za pomagalo koje im omogućuje dostojan život ili biti građani drugog reda jer sa pomagalima na listi HZZO-a jednostavno nisu u mogućnosti obavljati svakodnevne aktivnosti, a kamoli biti koristan član svojih kućanstava i društva – izjavila je Ana Sršen, predsjednica UAZ-a i i višestruko nagrađivana paraolimpijka, koja je osvajačica medalja na državnim, europskim i svjetskim plivačkim prvenstvima.

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

U fokusu

Iz Varaždinske županije u inozemstvo je od ulaska Hrvatske u EU otišlo 39 liječnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon završetka epidemije Covida, opet raste broj liječnika koji iz Hrvatske odlaze u inozemstvo.

Prema službenim podacima Hrvatske liječničke komore, lani je iz Hrvatske u inozemstvo otišlo najviše liječnika dosad – čak 158. Ukupno nas je od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine napustilo 1214 liječnika.

Najviše je liječnika dosad otišlo raditi u Njemačku, njih 356, te Veliku Britaniju (163). Prosječna dob naših liječnika u inozemstvu je 36 godina i imaju u prosjeku osam godina staža.

Iz Međimurja je otišlo 16 liječnika, iz Zagorja 25, a iz Varaždinske županije 39 liječnika.

U Hrvatskoj je zaposleno ukupno oko 16.400 liječnika, od čega je oko 90 stranih državljana. U kliničkim bolničkim centrima radi ih 4100, općim bolnicama 3400, a domovima zdravlja 2300. U Međimurskoj županiji radi 302, a u Varaždinskoj 528 liječnika.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje