Povežite se s nama

U fokusu

Bernardini madraci uskoro i u Japanu, Kini i Azarbejdžanu?

Objavljeno:

- dana

MEĐIMURJE

Veleposlanici Azarbejdžana, Češke, Japana, Poljske, Ukrajine, Norveške, Rusije, Kine i Indonezije posjetili su prošloga petka Međimurje, kako bi se upoznali s mogućnostima ulaganja u taj kraj. Među tvrtkama koje su posjetili bila je i Bernarda u Pušćinama, kao primjer dobre prakse i tvrtke koja većinu svoje proizvodnje izvozi.

– Bernarda izvozi u mnoge zemlje i opskrbljuje mnoge hotelske lance svojim madracima, no želimo da se poveže s onim zemljama gdje još nema izvoz. Želja i uloga Županije jest da poveže gospodarski sektor s veleposlanicima, da veleposlanici dobiju sve potrebne informacije, da se upoznaju sa svim prednostima koje imamo, kako bi dalje sami mogli razvijati partnerstvo i suradnju – rekao je tom prigodom međimurski župan Matija Posavec.

Više izvoze

A Međimurci se i imaju čime pohvaliti, jer su lani ostvarili 4,2 posto hrvatskog izvoza, a dvostruko manje od tog postotka su uvezli.
– To je naša prednost. Jedina smo županija koja više izvozi, nego uvozi, a 89 posto izvoza je u zemlje Europske unije. Osim toga, u ovoj godini Hrvatska ima rast zaposlenosti od 0,3 posto, a Međimurje 2,9 posto. Mnogi strani investitori žele ovdje ulagati.

U Međimurskoj županiji su lani ostvarili 4,2 posto hrvatskog izvoza

Eto, nedavno nas je posjetio ministar obrane Azarbejdžana, koji je naručio 20.000 vojnih kaciga. Rade se transformatori, madraci za svjetske hotelske lance, imamo u funkciji 60 gospodarskih zona koje su atraktivne i najefikasniju javnu upravu. Pratimo investitore i nakon završene investicije, a rezultat toga je da neki od najvećih investitora, poput Haixa i Paul Greena, grade nove hale i nove pogone, povećavaju proizvodnju i otvaraju nova radna mjesta – rekao je Posavec.

Proizvodi i znanje

U Međimurskoj županiji poduzimaju i konkretne korake kako bi svoje proizvode i znanje što više približili svijetu. Tako su prije tri tjedna u Šangaj poslali tisuću boca međimurskih vina, na norveškim naftnim platformama radi desetak međimurskih inženjera, surađuju s Ukrajinom, Bjelorusijom,  Kazahstanom, strance zanima i

Čak je šezdeset gospodarskih zona trenutno u funkciji u Međimurju

ulaganje u obnovljive izvore energije, jer je Europska komisija s 14,7 milijuna eura podržala gradnju prve geotermalne energane u ovom dijelu Europe, koja će se graditi u Draškovcu.
– U fokusu su nam ulaganja u turističku infrastrukturu, metalsku proizvodnju i tekstilnu industriju i na tome intenzivno radimo – rekao je Posavec.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje