Povežite se s nama

Život i društvo

Bludničenje iza zamračenih prozora i učestali sifilis, a žene šefice

Objavljeno:

- dana

Povijest domaće prostitucije u Novom Marofu

Zagrebačke prostitutke nekad su imale svoje legitimacije i nisu smjele biti mlađe od 17 godina. Poslodavci su im smjele biti isključivo žene i to starije od 30 godina, a javne kuće nisu smjeli posjećivati  mlađi od 16 godina. Sve to i puno više uredno je bilo regulirano Bludilišnim pravilnikom iz 1899. godine. Sličan pravilnik su imali i svi ostali, veći hrvatski gradovi. 

Sve to se moglo saznati na zanimljivom predavanju o prostituciji Udruge Mladi za Marof.

Ova vječita tema pala im je na pamet nakon što je njihova članica, profesorica povijesti Lucija Pofuk, napisala rad o prostituciji. Uz prezentaciju tog rada odlučili su i debatirati pa je sve skupa bilo vrlo živo.

Javne kuće

U predavanju Javne kuće u Zagrebu tijekom 19. stoljeća – za koje se autorica poslužila podacima Državnog arhiva u Zagrebu – moglo se saznati sve o povijesti zanata, o zabrani i legalizaciji.

U Zagrebu je 1899. godine djelovalo šest  javnih kuća sa 73 prostitutke. Kako bi zaštitili javni moral i spriječili širenje spolnih bolesti, gradske vlasti su ih na određeni način nadzirale, preko mjesnog redarstva, a pravno uređivale zakonima i pravilnicima. Bludilišni pravilnik  su imali i svi drugi veći hrvatski gradovi. Možda ga je imao i Varaždin, što bi , rekla je autorica, trebalo tek istražiti.

Javne kuće su morale biti okružene visokim ogradama, a svi su prozori trebali biti zatamnjeni. Bludnice su morale tri puta mjesečno obaviti zdravstveni pregled.

Život u bludilištu nije bio nimalo lak. Prostitutkama bi često veći dio zarade uzela vlasnica, bile su zlostavljane, a bilo im je i zabranjeno izlaziti na ulicu te na bilo kakva javna mjesta. Bile su obespravljene.  

Zbog toga je dio njih radio ilegalno. To se kažnjavalo ali i bilo problematično zbog nemogućnosti nadzora širenja spolnih bolesti.

Spolne bolesti bile su tada iznimno učestale, osobito sifilis koji se teško liječio.

Trgovina ženama

Mnoge djevojke nisu u javnu kuću došle dobrovoljno. Trgovina ženama je bila česta. Namamljene su obećavajućim oglasima o poštenom poslu  pa prisilno dovođene u javne kuće. Zbog svega toga  su 1922. Godine zatvorene javne kuće, a od 1934. prostitucija je zabranjena na području hrvatskih zemalja.

Nakon ovog zanimljivog predavanja profesorice Pofuk, otvorena je debata, bez namjere zauzimanja za ili protiv strane.

U živom razgovoru – pod koordinacijom Ivana Pikija i Dorotee Neuberg – gostima su ukratko predočeni hrvatski zakoni o prostituciji. Čim su čuli zakone, svi su se složili kako su oni prepuni manjkavosti. Zagovarali su se australski i nordijski model, kojima je prostitucija legalna. Ipak, brzo su uvidjeli kako bi u Hrvatskoj bilo teško primijeniti takve modele. Jer Hrvatska nije, moglo se čuti, niti gospodarskim razvojem niti mentalitetom slična tim zemljama.

Bilo je tu i žestine u raspravi, oprečnih stavova… da bi na kraju jednoglasno bilo zaključeno kako ne postoji idealno rješenje. – Rješenje treba tražiti u već postojećim modelima pri čemu treba u obzir uzeti društveni kontekst – zaključeno je.

– Ovo nije bila debata p moralu jer svatko ima pravo na osobni stav. To je bio objektivan razgovor o  pitanju prostitucije u Hrvatskoj i kako ju regulirati. Bilo nam je bitno da svatko kaže svoj osobni stav,  budući da je tema vrlo delikatna i da se jako rijetko priča o njoj u javnosti, posebice među mladima – rekla je Dorotea Neuberg.  

Izvor:
Foto:

Život i društvo

U Varaždinu javna vježba svih županijskih žurnih službi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, u ponedjeljak, 29. travnja, održat će se vježba svih žurnih službi Županije u povodu Nacionalnog dana hitne medicinske službe.

Vježbom će se još više povezati sve žurne službe, kako bi i u budućnosti djelovali na najbolji mogući način, a zainteresirano građanstvo vidjelo metode i postupke djelovanja žurnih službi.

Lokacija održavanja vježbe  je Međimurska ulica u smjeru Čakovca.

Nastavite čitati

Život i društvo

Gosti su bili puni hvale na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Maruševca, a za vikend Zlatko Pejaković i Dani folklora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec šarolikim programom obilježava svoje Dane, a današnji utorak je blagdan svetog Jurja te proštenje u Maruševcu.

Od 10 sati pod šatorom kod crkve sviraju Faringaši, u 11 sati počinje sveta misa, a nakon toga tradicionalno proštenje.

Ponedjeljak poslijepodne, 22. travnja, pak je bio rezerviran za svečanu sjednicu Općinskog vijeća Općine Maruševec. Načelnik Mario Klapša i predsjednik Općinskog vijeća Damir Šprem bili su domaćini brojnim dragim gostima, a spomenut ćemo samo neke; gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora, načelnik prijateljske Občine Rogatec Martin Mikolič, zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković i potpredsjednik Skupštine Varaždinske županije i načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec.

Gosti su bili puni riječi hvale za suradnju s Općinom Maruševec, njezine prirodne ljepote te dobre ljude.

Šprem je svima poželio dobrodošlicu u Maruševec te svim slavljenicima čestitao imendane.

Načelnik Klapša je u svom govoru naglasak stavio na nestabilna vremena u kojima živimo, ali i brojna ulaganja na području Općine za generacije koje dolaze.

– Hvala svima koji su došli na “rođendan” naše općine, a puno toga se promijenilo i od protekle godine, ali ostao nam je ponos i srce koje malo jače zakuca kad se radi o našem Maruševcu. Svjesni smo da je Maruševec mala sredina, ali smo svjesni i odgovornosti koju imamo prema našim žiteljima; mladim obiteljima, poljoprivrednicima, gospodarstvenicima i starijim sugrađanima. Ono bez čega nema budućnosti je naša mladost koja će razvijati našu općinu te su dočekali gradnju stambene zone u Donjem Ladanju. Ne sumnjam da ćemo radišni i ujedinjeni postići svaki cilj koji si zadamo – istaknuo je načelnik.

Klapša je govorio o klimatskim izazovima i važnosti borbe s njima na lokalnoj razini, zatim važnosti obrazovanja kao temelja gospodarskog razvoja te ulaganjima u uređenje objekata i cestogradnju.

Nagrađeni

Na kraju svečane sjednice dodijeljena su općinska priznanja zaslužnim mještanima. Nagrada Općine Maruševec za iznimna dostignuća u proteklom razdoblju dodijeljena je Udruzi žena Maruša – za izniman doprinos očuvanju i promociji tradicijskih jela, rukotvorina i tradicijskih običaja maruševečkog kraja. Ista je nagrada dodijeljena Luki Hrgareku, za postignute izvanredne rezultate na sportskim natjecanjima u powerliftingu u zemlji i svijetu, a umjesto sportaša nagradu je primila njegova majka.

Plaketu Općine Maruševec primili su Josip Fadiga, za izniman doprinos razvoju sporta na području općine, Darko Posavec, za izniman doprinos u obrani domovine i stvaranju Republike Hrvatske, i KUD Klaruš Maruševec za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja.

Proslava Dana općine traje sve do 29. travnja. U subotu, 27. travnja, održat će se 21. Dani folklora u Maruševcu, a u večernjim satima pod šatorom fešta uz Zlatka Pejakovića. Nedjelja je rezervirana za Općinski kup u malom nogometu, a ponedjeljak za svečano otkrivanje kipa književnika Gustava Krkleca kod osnovne škole u Maruševcu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje