Povežite se s nama

Život i društvo

Bludničenje iza zamračenih prozora i učestali sifilis, a žene šefice

Objavljeno:

- dana

Povijest domaće prostitucije u Novom Marofu

Zagrebačke prostitutke nekad su imale svoje legitimacije i nisu smjele biti mlađe od 17 godina. Poslodavci su im smjele biti isključivo žene i to starije od 30 godina, a javne kuće nisu smjeli posjećivati  mlađi od 16 godina. Sve to i puno više uredno je bilo regulirano Bludilišnim pravilnikom iz 1899. godine. Sličan pravilnik su imali i svi ostali, veći hrvatski gradovi. 

Sve to se moglo saznati na zanimljivom predavanju o prostituciji Udruge Mladi za Marof.

Ova vječita tema pala im je na pamet nakon što je njihova članica, profesorica povijesti Lucija Pofuk, napisala rad o prostituciji. Uz prezentaciju tog rada odlučili su i debatirati pa je sve skupa bilo vrlo živo.

Javne kuće

U predavanju Javne kuće u Zagrebu tijekom 19. stoljeća – za koje se autorica poslužila podacima Državnog arhiva u Zagrebu – moglo se saznati sve o povijesti zanata, o zabrani i legalizaciji.

U Zagrebu je 1899. godine djelovalo šest  javnih kuća sa 73 prostitutke. Kako bi zaštitili javni moral i spriječili širenje spolnih bolesti, gradske vlasti su ih na određeni način nadzirale, preko mjesnog redarstva, a pravno uređivale zakonima i pravilnicima. Bludilišni pravilnik  su imali i svi drugi veći hrvatski gradovi. Možda ga je imao i Varaždin, što bi , rekla je autorica, trebalo tek istražiti.

Javne kuće su morale biti okružene visokim ogradama, a svi su prozori trebali biti zatamnjeni. Bludnice su morale tri puta mjesečno obaviti zdravstveni pregled.

Život u bludilištu nije bio nimalo lak. Prostitutkama bi često veći dio zarade uzela vlasnica, bile su zlostavljane, a bilo im je i zabranjeno izlaziti na ulicu te na bilo kakva javna mjesta. Bile su obespravljene.  

Zbog toga je dio njih radio ilegalno. To se kažnjavalo ali i bilo problematično zbog nemogućnosti nadzora širenja spolnih bolesti.

Spolne bolesti bile su tada iznimno učestale, osobito sifilis koji se teško liječio.

Trgovina ženama

Mnoge djevojke nisu u javnu kuću došle dobrovoljno. Trgovina ženama je bila česta. Namamljene su obećavajućim oglasima o poštenom poslu  pa prisilno dovođene u javne kuće. Zbog svega toga  su 1922. Godine zatvorene javne kuće, a od 1934. prostitucija je zabranjena na području hrvatskih zemalja.

Nakon ovog zanimljivog predavanja profesorice Pofuk, otvorena je debata, bez namjere zauzimanja za ili protiv strane.

U živom razgovoru – pod koordinacijom Ivana Pikija i Dorotee Neuberg – gostima su ukratko predočeni hrvatski zakoni o prostituciji. Čim su čuli zakone, svi su se složili kako su oni prepuni manjkavosti. Zagovarali su se australski i nordijski model, kojima je prostitucija legalna. Ipak, brzo su uvidjeli kako bi u Hrvatskoj bilo teško primijeniti takve modele. Jer Hrvatska nije, moglo se čuti, niti gospodarskim razvojem niti mentalitetom slična tim zemljama.

Bilo je tu i žestine u raspravi, oprečnih stavova… da bi na kraju jednoglasno bilo zaključeno kako ne postoji idealno rješenje. – Rješenje treba tražiti u već postojećim modelima pri čemu treba u obzir uzeti društveni kontekst – zaključeno je.

– Ovo nije bila debata p moralu jer svatko ima pravo na osobni stav. To je bio objektivan razgovor o  pitanju prostitucije u Hrvatskoj i kako ju regulirati. Bilo nam je bitno da svatko kaže svoj osobni stav,  budući da je tema vrlo delikatna i da se jako rijetko priča o njoj u javnosti, posebice među mladima – rekla je Dorotea Neuberg.  

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Varaždin: na svetkovinu Tijelova Presveti Oltarski Sakrament bit će trajno izložen na čašćenje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na svetkovinu Tijelova u četvrtak, 8. lipnja, Presveti Oltarski Sakrament bit će trajno izložen na čašćenje u kapeli TEK-a u Uršulinskoj ulici 1. u Varaždinu, izvjestili su iz Varaždinske biskupije.

U kapelici će na Tijelovo varaždinski biskup Bože Radoš u 19.30 sati predslaviti svetu misu, nakon čega će Presveti Oltarski Sakramenat biti izložen za trajno klanjanje.

Na toj svetoj misi zbog ograničenosti prostora sudjelovat će samo koordinatori trajnog euharistijskog klanjanja.

Nastavite čitati

Život i društvo

Grad Varaždin s 37.000 eura sufinancira servisiranje i kupnju 500 novih bicikala

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Grad Varaždin objavio je Javni poziv serviserima/prodavačima bicikala za sudjelovanje u provođenju mjera poticaja servisiranja i kupnje bicikala u 2023. godini.

Predmet ovog Javnog poziva je prikupljanje ponuda zainteresiranih servisera/prodavača bicikala za sudjelovanje u provođenju mjera poticaja servisiranja i kupnje bicikala.

Grad Varaždin će u 2023. godini sufinancirati servisiranje starog bicikla s 50% troškova servisa, odnosno maksimalno do 30,00 eura po korisniku, za što je osigurano ukupno 15.000,00 eura u Proračuna Grada Varaždina za 2023. godinu (ukupno 500 bicikala).

Mjera servisiranja starih bicikala provodit će se od 1. srpnja 2023. godine do 1. rujna 2023. godine.

Također, za kupnju novog bicikla s 45,00 eura po korisniku za što je osigurano 22.500,00 eura u Proračunu Grada Varaždina za 2023. godinu (ukupno 500 bicikala).

Mjera sufinanciranja kupnje novog bicikla provodit će se od 1. srpnja 2023. godine do 1. studenog 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje