Povežite se s nama

Novosti

Bucina: Nakon razrješenja i primopredaje, nema moje odgovornosti

Objavljeno:

- dana

Tko je odgovoran za štetu uslijed prevrtanja zrakoplova na varaždinskom aerodromu

Nema nikakve moje odgovornosti za prevrtanje i oštećenja zrakoplova C-172 registracije 9A-CDZ uslijed nevremena koje je bilo u poslijepodnevnim satima 23. srpnja, ističe Marijo Bucina, bivši čelni čovjek Varaždin Airporta.

 – Još sam 16. srpnja opozvan s mjesta člana Uprave TD Varaždin Airport d.o.o, i to odlukom gradonačelnika Habuša. Nakon toga, sukladno ranijoj najavi gradonačelniku što će uslijediti ukoliko me smijeni, podnio sam ostavku na mjesta odgovornih osoba na koja sam bio postavljen od strane Uprave. S obzirom na te neosporne činjenice o kojima je javnost već obaviještena, čude me suprotne tvrdnje jer uistinu ne vidim kako bih mogao biti odgovoran za događaj koji se zbio sedam dana nakon mojeg odstupanja s dužnosti – veli Bucina.

Primopredaja počela 20. srpnja

Bucina otklanja odgovornost za štetu tim više što je četiri dana nakon smjene, odnosno ostavke na mjesto odgovorne dužnosti, počeo proces primopredaje dokumentacije.

– S tim u vezi je 20. srpnja sastavljen i zapisnik iz kojeg se jasno vidi da sam razriješen svake odgovornosti u radu i poslovanju aerodroma. Zapisnik je potpisao odvjetnik Petrić, koji je zastupao Grad Varaždin u procesu primopredaje, kao i novi član Uprave Goran Borović te moj odvjetnik Vlado Sevšek i komisija koja je vodila primopredaju, a imenovana od strane Grada Varaždina kao vlasnika TD Varaždin Airport d.o.o. Dakle, to je još jedan argument koji otklanja ikakvu moju odgovornost za štetu nastalu 23. srpnja, a isto tako jasno ukazuje da aerodrom nije zatvoren zbog neprovedene primopredaje između opozvanog i novoimenovanog člana uprave, kako se tvrdi, već je stvarni razlog zatvaranja aerodroma nedostatak kvalificiranih osoba koje osiguravaju rad i normalno funkcioniranje aerodroma o čemu se nije vodila briga kod smjene uprave društva – upozorava.

Aeroklub upozoren još lani

Bucinu posebno iznenađuje navod Mladena Žagara koji veli da zrakoplov nije bio vezan, zbog čega je odgovoran za njegovo oštećenje.

– Kao predsjednika Aerokluba još sam ga 19. rujna prošle godine službeno obavijestio da Aeroklub sam preuzima brigu o zrakoplovu u njihovom vlasništvu jer ne plaća nikakvu naknadu za parkiranje zrakoplova na prostoru Aerodroma Varaždin. Posebno je žalosno da predsjednik Aerokluba nema spoznaju tko je ustvari vlasnik zrakoplova, budući da se u Hrvatskom civilnom registru zrakoplova, gdje je upisan pod rednim brojem 113, vidi da je u vlasništvu Aerokluba Varaždin. Žagar nadalje tvrdi da se tim zrakoplovom koriste članovi Aerokluba, iako je poznato da je prizemljen još u lipnju 2008. godine i da od tog razdoblja nije izveden niti jedan let – tvrdi Bucina.

Kod izvanrednih situacija kakva je bila 23. srpnja, kako dodaje, obaveza odgovornih osoba i Uprave aerodroma je da reagiraju profesionalno i u skladu s propisanim pravilnicima.

– Oni predviđaju maksimalno vrijeme reakcija od tri minute. To znači da se u roku od tri minute od saznanja o sudaru ili nezgodi moraju poduzeti mjere protupožarne zaštite predviđene planom djelovanja u izvanrednim slučajevima. To tu nije bio slučaj jer je aerodrom u toku nezgode bio zatvoren i bez ikakvog nadzora, a to je potrajalo još satima. Tko je za to odgovoran, nije teško zaključiti – kaže Bucina.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje