Povežite se s nama

U fokusu

Buniću žao što Kišić gubi kontrolu u SDP-u, a Habijan želi pomoći Habušu i napisati mu izvješće

Objavljeno:

- dana

SVE ZBOG VLADE VLAŠIĆA

I dok je Nadzorni odbor Aquatehnike jučer predložio smjenu direktora te tvrtke Gordana Novaka (SDP), članovi Nadzornog odbora Varkoma, unatoč najavama, nisu raspravljali o razrješenju direktora te tvrtke Vlade Vlašića (HNS).

Doznajemo da su članovi NO-a, pa tako i dvojica iz redova SDP-a, prihvatili informaciju direktora o poslovanju Varkoma. SDP-ovi članovi Neven Bosilj i Krešimir Šalig zatražili su dodatnu dokumentaciju o provođenju projekta Aglomeracije, pa bi se o tome ponovno trebalo raspraljati na sjednici za 15-ak dana. 

Iako je predsjednik gradskog SDP-a Alen Kišić javno zatražio da gradonačelnik Goran Habuš smjeni Vlašića, to pitanje jučer uopće nije otvoreno.

Bunić: SDP-ovim članovima NO-a Varkoma puno draža naknada od 2.000 kn od kredibiliteta njihovog predsjednika

– Kad je Alen Kišić javno i pred kamerama izjavio da će tražiti ostavku direktora Varkoma, što je na sjednici Gradskog vijeća ponovio član SDP-a Josip Hehet, pomislio sam: „Možda je malo kasno, no SDP se ipak probudio te će početi braniti javni interes“. Moja zabluda je vrlo kratko trajala. Naime, Kišić je 15. studenoga javno obmanjivao javnost ili je u potpunosti izgubio kontrolu u gradskoj organizaciji SDP-a – reagirao je Željko Bunić, vijećnika HSLS-a u priopćenju.  

On sumnja da je SDP-ovim članovima Nadzornog odbora puno važnija i draža mjesečna naknada od 2.000 kuna od kredibiliteta predsjednika njihove gradske organizracije.

– Članovi NO-a iz kvote SDP-a, umjesto da muški odgovore „bullyima“ iz HNS, pitanje odgovornosti direktora Varkoma nisu ni spomenuli, a kamoli da su tražili njegovu ostavku. Tim članovima nije smetalo što je Goran Habuš prije nekoliko dana najavio otkaz SDP-u bliske Jelene Toth, niti što nekoliko sati prije HNS glasao za smjenu Gordana Novaka, SDP-ovog direktora Aquatehnike. I što onda preostaje Alenu Kišiću, nego da neumorno obećava da će braniti javni interes, a da to obećanje, ne uvijek svojom krivnjom, baš nikada ne ispuni – zaključio je Bunić.

I Damir Habijan, predsjednik varaždinskog HDZ-a, ne razumije izjave Alena Kišića i postupke SDP-ovih članova NO-a Varkoma.

Habijan: Sad kad su SDP-ovi imali priliku pokrenuti smjenu Vlašića, oni su podržali njegovo izvješće o radu

– Nakon što je doneseno rješenje DKOM-a o poništenju natječaja za gradnju pročistača, članovi NO-a uopće nisu reagirali. Upravo zato što smo očekivali da ni sada neće reagirati, tražili smo opoziv svih članova Nadzornog odbora. To je procedura propisana zakonom, dok je Kišić od Habuša tražio da nezakonito smjeni Vlašića. Sad kad su SDP-ovi članovi NO-a imali mogućnost pokrenuti njegovo razrješenje, podržali su Vlašićevo izvješće o radu – naveo je.

Najavio je da će od Odbora za statutarno-pravna pitanja Gradskog vijeća zatražiti mišljenje o tome je li HDZ-ov prijedlog za dopunu dnevnog reda bio u skladu s Poslovnikom, no razmišlja i o tome da sam napiše izvješće za gradonačelnik.

– Podsjećam da smo predložili da gradonačelnik podnese izvješće o provođenju Aglomeracije, što je gospodinu Josipu Hehetu, predsjedniku Gradskog vijeća prvo bilo u redu, a poslije se predomislio. Tako da mogu za sljedeću sjednicu gospodinu Habušu pripremiti to izvješće, pa ćemo vidjeti hoće li ga prihvatiti – rekao je Habijan.

 

 

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje