Povežite se s nama

U fokusu

Čehok najavio manje račune za odvoz otpada, a Čistoća još nema zaključak Grada

Objavljeno:

- dana

Iako je Čistoća, kao davatelj usluga prikupljanja komunalnog otpada na gradskom području, već u ponedjeljak imala gotove obračune za listopad i sve spremno za ispis računa, Varaždinci će ih morati pričekati.

Naime, kako doznajemo od Davora Skroze, direktora Čistoće, ova gradska komunalna tvrtka još nije dobila zaključak Grada Varaždina vezan uz sufinanciranje odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada u listopadu i studenome ove godine. Ovakav razvoj događaja mogao se donekle predvidjeti nakon što je varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok na prošlotjednom javnom kolegiju odgovorio na brojna pitanja koja postavljaju građani nezadovoljni uslugom odvoza otpada i njezinom (pre)visokom cijenom.

– Pri uvođenju ovakvog sustava uvijek ima i praznih hodova, a možemo tako reći, i malo šlampavosti – izjavio je varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok na svom 10. javnom kolegiju

– Do korekcije cijena odvoza smeća nije došlo na zahtjev Grada ili Čistoće, već zbog usklađivanja sa Zakonom. Mi smo, kao i svi drugi gradovi u Hrvatskoj, dužni primijeniti Vladinu uredbu o tome da se smanjuje masa biootpada i dužni smo ga posebno selektivno prikupljati i zbrinjavati. I mi smo to učinili, mi smo Zakon proveli. I rekli smo odmah da ćemo kroz šest mjeseci vidjeti efekte toga i da ćemo u polugodišnjem razdoblju donijeti odgovarajuće odredbe – rekao je na kolegiju Ivan Čehok.

Dodao je da je ono što Zakon traži ekonomska računica, jer zakon ne poznaje socijalne kriterije.

– Vi morate naplatiti uslugu po ekonomskoj računici i dati cijenu. Želite li kao Grad imati socijalne obzire ili kriterije, to možete, ali to morate iz proračuna ili na neki drugi način alimentirati. Mi smo napravili sustav i tu su najlošije prošli samci u stambenim zgradama, ali jednostavno zato što oni nikada u povijesti nisu plaćali ekonomsku cijenu. Oni su i dosad plaćali socijalnu cijenu. Sada su dobili ekonomsku cijenu, a na redu je Grad da odluči koliko će je i kojim kategorijama stanovništva subvencionirati – pojasnio je gradonačelnik nastalu situaciju i razloge koji su doveli do drastičnog povećanja cijena.

Odgovor na pitanje koje kategorije građana će sve doći na red za smanjenje računa još uvijek nije poznat. Zakon traži ekonomsku računicu jer ne poznaje socijalne kriterije.

Ustvrdio je i da to nema veze s Čistoćom, ni s nesposobnošću.

– Nema to ni veze s nama u Gradu, jer mi sustav ne provodimo u tehničkom, tehnološkom, logističkom i organizacijskom smislu, to čini Čistoća. Već smo donijeli odluku da ćemo građanima za listopad cijenu biootpada subvencionirati tako da će cijena biti 32 kune niža, a nakon toga ćemo dati na Gradsko vijeće – naglasio je Čehok.

Pravi krivci su…

Osvrnuo se i na model koji se primjenjuje kod obračuna odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada.

“Ja sam završio kod USKOK-a zato što smo napravili prvi pravi MBO u Hrvatskoj, a sad će cijela država plaćati penale jer nema dovoljno postrojenja za mehaničko-biološku obradu komunalnog otpada.”
Ivan Čehok

– Tu su se pojavila još neka pitanja, primjerice o članovima domaćinstva. Kad je u pitanju član domaćinstva, taj model nije napustio Ivan Čehok, već bivši gradonačelnik Goran Habuš i SDP. Oni su 2013. donijeli odluku da se ide na obračun po volumenu prikupljenog komunalnog otpada. Ja ni kriv ni dužan sada moram čupati van podatke koje nemam. A nema ih ni Čistoća, jer oni podatke o članovima domaćinstva imaju iz 2002. godine. Jedino što možemo, a to smo poručili svim građanima u stambenim zgradama – a to ovisi o upraviteljima zgrada, od kojih su se mnogi oglušili – da se njihovi stanari slože i sami prijeđu na obračun po članu domaćinstva. Ako to oni ne učine, to može propisati i Gradsko vijeće. To po mojem sudu neće biti do kraja u skladu sa Zakonom, no ako Gradsko vijeće odluči, nama je apsolutno svejedno hoće li biti ovaj ili onaj model. Moje mišljenje je da je model po članu domaćinstva pravedniji, iako ni to nije do kraja pravedno – smatra Čehok.

Napomenuo je i da socijalna subvencija za samca također nije potpuno pravedna. Stoga, po njemu, Gradsko vijeće mora donijeti socijalne kriterije.

Čistoća ima gotove obračune za listopad, ali će Varaždinci morati pričekati račune

– Vrijeđa nas se po društvenim mrežama iako gradonačelnik sutra može biti bilo tko, kao i direktor Čistoće. No, on će ipak morati provesti Zakon. Ekonomska računica je poznata, a sad ćemo vidjeti za socijalne kriterije. Javilo se pitanje zašto socijalne kriterije nismo odmah uveli. Razlog je taj što smo morali tijekom mjesec dana vidjeti koliki će biti broj odvoza crne kante. Bez toga mi nismo mogli znati kolika će biti ekonomska cijena. I zato će jedan mjesec građani platiti tu, najvišu cijenu. Ali već za listopad bit će umanjena – rekao je gradonačelnik i zamolio sve građane za razumijevanje.

No, oni već duže vrijeme prigovaraju da drugi gradovi nisu podigli cijenu.

– To što druge sredine eventualno ne poštuju Zakon, ne znači da ga mi ne moramo poštovati. Ako se gleda od 2002. godine, Varaždin je u Hrvatskoj napravio daleko najviše po pitanju selektiranja otpada. Primarnu selekciju na kućnom pragu uveli smo još 2003., a drugi gradovi to uvode tek sad. Ako građani i Gradsko vijeće ne žele da 50 posto otpada selektiramo, to onda treba reći. Ali to nije sukladno zakonskim odredbama. Naša zakonska obveza je bila da posebno odvajamo biootpad. Ima prigovora da se sada više selektira, a da Čistoća prodaje više takvog razdvojenog otpada. To, nažalost, nije istina. Grad je napravio svoje, no država nije. Nisu uveli poticajne mjere za selektivno skupljanje otpada i trebalo je sklopiti ugovor s ambalažerima. Riječ je o tvrtkama koje skupljaju ambalažu, a ugovor sklopljen nije. Država je trebala naći način da se obrađuje plastika i tekstil, što još uvijek nije slučaj – rekao je Čehok.

Izjavio je i da Čistoća danas plaća zbrinjavanje plastike 950 kuna, dok je ranije plaćala samo 350 kuna po toni.

200.000 kuna stajao je prototip podzemnog spremnika za otpad, koji je proizvela ludbreška Oprema

– Obmanjivači namjerno krivo govore građanima, jer ne da Čistoća ne može dobiti novac za plastiku, ona plaća za plastiku! Plaća i za tekstil i za pojedine druge vrste otpada. Sustav funkcionira kad je u pitanju Varaždin, ali ne kad su u pitanju država i drugi gradovi. Možemo donijeti političku odluku na Gradskom vijeću i reći da dok svi gradovi ne uvedu promjene koje nalaže Zakon, neće ni Grad Varaždin. Ja sam za, ali to mora reći Gradsko vijeće. Moramo građanima tada reći da ne postupamo po Zakonu jer ne postupaju ni drugi. Ali ja vjerujem u pamet i građansku svijest Varaždinaca. Mi ovo ne radimo za Čistoću, ili za Čehoka, mi to radimo za našu djecu. Mi selektivno prikupljamo otpad jer je ovo europski standard, ovo je europski grad. To što drugi nemaju pojma što je biootpad i što tako ne rade, nije nikakav argument – poručio je gradonačelnik.

“Budite mirni”

Zadovoljan je, naglašava, jer u resornome ministarstvu smatraju da je Čistoća jedina tvrtka u Hrvatskoj koja ima sve spremno, odnosno Varaždin je jedini grad spreman za izgradnju sortirnice.

– Bili su (Čistoća) spremni za reciklažno dvorište, spremni su za sortirnicu, napravili su pretovarnu stanicu. Reciklažno dvorište radi odlično i naš sustav je potpuno spreman – veli varaždinski gradonačelnik, koji rasprave o bojama kanti ili vrećicama za odlaganje otpada smatra bespredmetnima.

Pojasnio je to činjenicom da nijedna država koja je uvodila ovakav sustav to nije učinila u šest tjedana, nego u šest godina. Potom je ustvrdio da će ga Grad Varaždin uvesti u roku od godine dana.

– Znam da je najvažnija cijena, no građani mogu biti potpuno mirni, Grad Varaždin je, za razliku od drugih, spreman provesti ovakav zakonski model, znamo na koji način to možemo napraviti organizacijski, tehnološki i financijski. Jedan mjesec morali smo iskazati ekonomsku cijenu, jer bez ekonomske cijene broja odvoza crne kante ne možemo uopće znati koji je obuhvat. I sada ćemo ići sa socijalnim mjerama, to je način na koji se jedino može raditi – rekao je Čehok.

Ponovio je da svi građani kojima je ovo bilo užasno financijsko opterećenje mogu već za listopad biti mirni i najavio nove investicije u infrastrukturu.

– Grad jako dobro prati stanje i zna što radi. Napravili smo i prvi prototip podzemnog spremnika za otpad, koji košta 200.000 kuna. Proizvela ga je Oprema iz Ludbrega i do sredine studenoga bit će postavljen prvi. Molim da ne bude zabune oko otpada. Svi građani, koji možda i našom krivnjom nisu imali dovoljno informacija o gospodarenju otpadom, mogu biti mirni. Pri uvođenju ovakvog sustava uvijek ima i praznih hodova, a možemo tako reći, i malo šlampavosti – priznao je.

Nažalost, odgovor na pitanje koje kategorije građana će sve doći na red za smanjenje računa još uvijek nije poznat.

– Ima samaca koji mogu plaćati, ima obitelji s troje djece koji će teže plaćati od samaca. Tu se moraju vrlo obzirno uzeti socijalni kriteriji. Smeće je skupo, zbrinjavanje smeća je jako skupo. Danas-sutra naša će cijena doći na razinu kakva je u Sloveniji, gdje je ona veća nego kod nas. Neće se to dogoditi sada, dok imamo mogućnost primjene socijalnih mjera. Na kraju krajeva, Ivanec je dvostruko poskupio. Svi gradovi koji će provesti Zakon do kraja imat će puno više cijene jednostavno stoga što država tako propisuje. Jesu li mogli pronaći neki drugi model, nije mi poznato – pojasnio je gradonačelnik.
Čehok je negativno ocijenio Zakon donesen 2013. godine, jer kako to već kod nas ide, „ministri u četiri godine nisu donijeli provedbene akte, nema ambalažera, pa ni sustava poticaja za selektiranje“.

– Možda Fond za zaštitu okoliša to sada napravi, ali ništa ne želim prejudicirati. Da imamo poticajne mjere, ne bismo morali uvoditi socijalne mjere. Grad Varaždin je kažnjen zato što je proveo Zakon. To tako obično ide u Hrvatskoj. Ja sam završio kod USKOK-a zato što smo napravili prvi pravi MBO u Hrvatskoj, a sad će cijela država plaćati penale jer nema dovoljno postrojenja za MBO otpada. Kada prvi provodite zakon u Hrvatskoj, onda nastradate, umjesto da budete nagrađeni. To su stvari koje čovjek treba pregrmjeti. Ja smatram da su Varaždinci dovoljno ekološki osviješteni i znaju da se Zakon provesti mora.

Drugo je pitanje kako će Grad i na koji način socijalnim mjerama alimentirati. I Grad Varaždin i Čistoća su za to spremni te tu neće biti velikih teškoća – naglasio je Čehok.
Varaždinski gradonačelnik smatra apsurdnom činjenicu da je Grad Varaždin kažnjen „jer odvozi biootpad u bioplinsko postrojenje Vrček, dok ga drugi gradovi i dalje miješaju s komunalnim“.

Može i energana

– Mi smo to razdvojili i takvo zbrinjavanje ima veću cijenu, koju građani moraju platiti. Nije logika da biootpad zakapamo na odlagalištima, poput drugih gradova. Grad je spreman izgraditi kompostanu, a ako bude zainteresiranih investitora za izgradnju energane, i oni su dobrodošli. Dakako, takav projekt se mora provesti sukladno svim zakonskim propisima koje mora zadovoljiti – zaključio je Ivan Čehok.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje