Povežite se s nama

U fokusu

Cijene smještaja u domovima za starije popele se na 1600 eura! Provjerili smo kako je u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Nakon što je početkom siječnja diljem Hrvatske drastično poskupjela cijena smještaja u staračke domove, naročito kod onih u privatnom vlasništvu, sve više umirovljenika pita se hoće li uopće doživjeti pompozno najavljen veliki investicijski ciklus gradnje novih domova za starije.

Podsjećamo, njihovu gradnju u kolovozu prošle godine najavio je ministar rada i socijalne politike, Marin Piletić.

Bačić bi penziće trpao u brvnare

Međutim, osim što su osigurana sredstva za financiranje izgradnje i opremanja 18 centara za starije osobe, već mjesecima vlada potpuni muk o izgradnju novih, klasičnih domova za njihov smještaj. Podsjećamo, iz Varaždinske županije nije bilo prijavitelja na javni poziv za dodjelu financijskih sredstava za izgradnju centra za starije osobe, dok je u susjedstvu – Općina Nedelišće, prijavila projekt “Izgradnja i opremanje Centra za starije osobe Međimurske županije”. S obzirom na to da se na dobivanje mjesta u jeftinijim županijskim domovima i onima kojima su osnivači gradovi ili općine često čeka i do deset godina, u novonastaloj situaciji mogla bi se zlokobnom za siromašne umirovljenike pokazati još jedna najava. Riječ je o onoj ministra Branka Bačića, koji drvenim montažnim objektima namjerava proširiti postojeće kapacitete županijskih domova za starije i nemoćne osobe. I to tek kada oni ispune svoju funkciju privremenog smještaja za sve one čije su kuće stradale u potresu!
O kakvom se zapravo udaru na džep korisnika smještaja u domove za starije radi, pokazuje slučaj jednog privatnog objekta takve namjene u Varaždinu u kojem je cijena smještaja u jednokrevetnoj sobi stacionara navodno porasla na 1600 eura. Slično je i u drugim sredinama poput Šibenika, Petrinje, Slavonskog Broda, Siska…, cijene smještaja rasle su preko noći i do 50 posto. Odnosno umirovljenici sada moraju mjesečno platiti i do 200 – 300 eura više.

Župan odgodio “šok”

Srećom, za razliku od zadarskog Doma za starije i nemoćne u kojem su cijene smještaja dosegnule 760 eura, u varaždinskom zasad ne namjeravaju poskupljenjima “šokirati” korisnike.
– U našoj ustanovi u Zavojnoj ulici stacionarni smještaj u jednokrevetnoj sobi stoji 653 eura. To je skoro tri puta jeftinije nego kod privatnika koje spominjete. Dok kod nas dvokrevetna soba stoji 557 eura, imate domove koji su sada više nego duplo skuplji od nas. Pritisak je ogroman na našu ustanovu jer ljudi jednostavno ne mogu plaćati takve abnormalne cijene. Jednostavno ne vide izlaz iz nastale situacije, a dodatnih 300-tinjak dodatnih mjesta je nemoguće stvoriti – govori mr.sc. Alen Runac, prof., ravnatelj Doma za starije i nemoćne Varaždin.

U ovoj ustanovi bili su prisiljeni pregradnjom postojećih soba osigurati dodatne prostore za korisnike kojima je nužan smještaj u stacionaru.

Alen Runac

– Treba znati da smo ljudima treće dobi raznim medikamentima produljili životni vijek, ali pritom se nije vodilo računa o kvaliteti života. Stoga sada imamo situaciju da nam u domove dolaze 80-godišnjaci, a ne 65-godišnjaci kao nekada. Mnogima od njih je, nažalost, vrlo brzo potreban stacionar. To je veliki plus za naše korisnike jer imaju prvenstvo za takav smještaj, što je i logično. Ovi problemi sa sve starijom generacijom su sve izraženiji jer mladih je sve manje i obitelji ne stižu kvalitetno skrbiti o svojim najstarijim članovima. Kod nas su korisnici sigurni i znaju da se briga o njima provodi sukladno svim zakonskim odredbama. Zadovoljni smo i jer nema nikakvih prigovora na rad naših zaposlenika koji obavljaju iznimno naporan posao. Ovdje su sva njihova radna prava apsolutno zaštićena i to je jedna od naših prednosti jer je iznimno teško privući specijalizirane stručne kadrove. Najveći je problem s medicinskim osobljem, ali imamo popunjena sva radna mjesta predviđena sistematizacijom – ističe Runac.

U razgovoru za Regionalni tjednik osvrnuo se na situaciju u županijskim domovima, koji neće još dugo moći odolijevati rastu cijena.

– Mi ni sada ne dobivamo dovoljno sredstava od Države i predzadnji smo na ljestvici primatelja decentraliziranih sredstava po korisniku. Da nam lani Varaždinska županija nije priskočila u pomoć, morali bi cijene podići oko 50 posto. Sa županom Anđelkom Stričakom dogovoreno je da se ne ide s povećanjem cijena te je Županija iza umirovljenika stala s više od 500.000 eura za funkcioniranje domova. Također, zahvaljujući energetskoj obnovi zgrade, trošimo manje energenata, ali još uvijek imamo parnice s izvođačima radova iza kojih su ostale pukotine kroz koje nam između ostalog u objekt prodiru oborinske vode. Ipak, raduje nas da smo pred završetkom izgradnje i uređenja dodatnih parkirnih mjesta za naše korisnike i one koji ih posjećuju. Štoviše, pandemija je prošla, naši korisnici su cijepljeni i sve više se druže. Stoga ćemo zajedno s našom eko grupom i Parkovima dodatno ozeleniti okoliš, a šećer na kraju bit će asfaltirana šetnica za teže pokretne korisnike… – rekao je naš sugovornik koji uopće ne dvoji o tome da bi Dom za starije bio pun čak i u slučaju da se sadašnje cijene udvostruče.

Zapela dogradnja

To ne čudi jer je potražnja za smještaj velika. Na naš upit o dogradnji Doma, odgovorio je da smo na pogrešnoj “adresi”.

– Mi nemamo nikakva sredstva raspoloživa za dogradnju, ali imamo svoju građevinsku parcelu na kojoj se takav projekt može provesti. Postoji i idejno rješenje da se novoizgrađeni objekt toplim hodnikom poveže s postojećim, ali nažalost, Gradu Varaždinu nije palo na pamet da se prijavi na natječaj. Drugi gradovi i općine to nisu propustili napraviti, a Varaždinu su propali su milijuni bespovratnih eura za takvu namjenu. Županija se na natječaj nije mogla prijaviti jer je samo partner u takvim projektima te se nadam da rješenje postoji u njezinoj suradnji s Gradom. O tome se razgovara, te se možda na kraju ipak krene u jednu prijeko potrebnu investiciju dodatnog krila Doma za starije i to stacionarskog tipa – zaključio je Alen Runac.

PLATFORMA UMIROVLJENICI ZAJEDNO: “Pola milijuna djedova i baka nema novaca za domove”

U platformi Umirovljenici zajedno pitaju se je li Vlada uopće svjesna kako su cijene u domovima i bez posljednjih poskupljenja već toliko narasle da više od pola milijuna umirovljenika sebi ne može priuštiti nikakav smještaj u domu. Štoviše, u najnovijem priopćenju za medije ističu kako je moguće i da Vladu uopće nije briga za umirovljenike budući da za sve što poduzima za njih ima bezrezervnu podršku određenih “predstavnika” umirovljenika. No izgleda da im je promaklo kako navedeni “predstavnici” nemaju nikakvu potporu u javnosti, posebno među umirovljenima koji su ih sudeći po komentarima na društvenim mrežama očito pročitali.

– Gdje je sada ono razvikano Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe? Gdje su sada oni dušobrižnici poput Jasne Petrović (SUH), Višnje Fortune (MUH), Veselka Gabričevića (HSU) i Silvana Hrelje kada treba podići glas za umirovljenike. Očito je da su osobni interesi svih navedenih i u ovom slučaju bili i ostali daleko ispred interesa umirovljenika koje tobože zastupaju u “pregovorima” s Vladom. Nije li ovim poskupljenjima još jednom i po tko zna koji puta na vidjelo izašla sva pogubnost promašene politike Vlade koja se uz potporu navedenih “trabanata” umjesto obećanog realnog povećanja mirovina do 60% prosječne plaće, odlučila za više kratkotrajnih PR paketa pomoći kojima se usprkos čitavoj medijskoj halabuci o pomaganju umirovljenicima mirovine u odnosu na plaće od 2016. godine nisu povećale doslovno ni za jedan jedini cent. Da su se mirovine povećale kako je HDZ obećao još 2016. godine, onda ova posljednja poskupljenja domova za umirovljenike mnoge korisnike sada ne bi tjerale u očaj jer njihove mirovine u međuvremenu nisu povećane ni da pokriju pola od onih 50% poskupljenja, a 2024. godina je tek počela… Kako novca u proračunu ima sasvim dovoljno nedostaje još jedino politička volja Vlade, a ako je ne bude do parlamentarnih izbora vjerujemo kako ćemo na temelju podrške koju dobijemo na izborima naš prijedlog izglasati već na prvoj radnoj sjednici novog saziva Hrvatskog sabora – piše između ostalog u priopćenju spomenute Platforme.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje