Povežite se s nama

U fokusu

Cjelokupna imovina Grada Varaždina postala vidljiva svima, evo kako možete do podataka

Objavljeno:

- dana

U skladu proklamirane transparentnosti kao i zahtjeva Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Grad Varaždin je kompletirao registar imovine i učinio ga dostupnim na Središnjem registru državne imovine.

Na web stranici Središnjeg registra državne imovine SRDI  u polje „OBVEZNIK“ dovoljno je upisati „Grad Varaždin“ kako bi se dobio detaljan pregled gradske imovine.

Grad Varaždin je time među prvima u Hrvatskoj u ispunio zakonsku obavezu, a što je još važnije, učinio podatke o svojem vlasništvu transparentnima i dostupnim svim zainteresiranim građanima.

-I dok mnogo gradova i općina ili je tek u početnoj fazi upisivanja, Grad Varaždin je u svojoj bazi ažurirao 2584 jedinice imovine prema propisanom razmjenskom formatu čime je moguće u središnjem registru ažurirati jednu ili sve jedinice imovine.  Na portalu SRDI moguće je lako provjeriti pa gradovi poput Zagreba – objavili su u Gradu Varaždinu.

Grad Varaždin je također putem Upravnog odjela za gradnji i komunalno gospodarstvo je razvio  Geografsko informacijski sustav Grada Varaždina koji je namijenjen djelatnicima gradske uprave kao krajnjim korisnicima u svrhu uvida, dohvata, analize i održavanja aktualnih podataka o prostoru i planovima uređenja prostora. Baza imovine Grada, skraćeno BIG kao sastavni dio GIS-GV sustava je web aplikacija, a uvid u prostorne podatke omogućen je i građanima putem web GIS portala.

Nakon provedenih katastarskih izmjera svih katastarskih općina na području Grada Varaždina, te sređenog stanja u zemljišnim knjigama i katastru svi podaci u BIG-u su prekontrolirani i usklađeni sa zemljišnom knjigom. Matični podaci o imovini predstavljaju registar imovine, a svi podaci o imovini su također upisani u bazu Središnjeg registra državne imovine.

Naime, Zakon o Središnjem registru državne imovine propisuje da središnji registar predstavlja sveobuhvatnu i cjelovitu, metodološki standardiziranu i kontinuirano ažuriranu evidenciju državne imovine, a pod pojmom državne imovine se smatra i  imovina jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave.

Sređene zemljišne knjige, katastar, te ažurirani podaci u sustavima BIG, odnosno GIS-GV a sada i dostupnost putem SRDI  bitne su pretpostavke za daljnje planiranje i razvoj Grada Varaždina koji u tom segmentu uprave spada u najnaprednije u Hrvatskoj.

-U svijetlu zakonskih promjena kojima se od nedavno omogućuje županijama, gradovima i općinama upravljanje državnom imovinom Grad Varaždin se pokazao spremnim i sposobnim kvalitetno obavljati taj posao. Kako je predviđeno zakonom, gradonačelnici mogu, uz prethodni zahtjev prema županiji, donijeti odluku o pokretanju postupka raspolaganja i odluku o raspolaganju nekretninama čija je procijenjena vrijednost ili je ukupni iznos procijenjene naknade niži ili jednak iznosu od 130.000 eura dok će o nekretninama vrijednosti do milijun eura odlučivati Gradsko vijeće – ističu u Gradu Varaždinu.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje