Mala Subotica: načelnik Valentino Škvorc ugostio brončanu karatisticu Aidu Trstenjak
Načelnik Općine Mala Subotica Valentino Škvorc organizirao je prijam za uspješne članove Karate kluba Globus i reprezentacije Hrvatske, koji su...
Bez antifašističke borbe ne bi bilo ni hrvatskog Međimurja, jer nakon napada Njemačke na ondašnju Kraljevinu Jugoslaviju, već drugog dana napada Nijemci su okupirali Međimurje, predali ga Mađarima i do završetka rata Međimurje je bilo pod mađarskom okupacijom. Zahvaljujući narodnooslobodilačkoj borbi, i građanima Međimurja koji su u njoj sudjelovali, taj je kraj oslobođen i pripojen matici zemlji. Sudjelovalo je u tome oko 2000 Međimuraca, a njih oko 1800 zatočeno u logorima i zatvorima, dok ih je 329 poginulo.
Prošlo je punih 77 godina kada su se 22. lipnja, skupili hrabri ljudi, odlučni da pruže otpor neprijateljskoj okupaciji i režimu koju su zajedničkim snagama cijepali Hrvatsku, i dijelove teritorija prodali tuđinskoj vlasti. Osnivanjem Prvog sisačkog partizanskog odreda, u šumi Brezovica, u Hrvatskoj je započela organizirana borba za slobodu i mir, a protiv najstrašnije ideologije u povijesti čovječanstva.
Tom prigodom, Dan antifašističke borbe u Međimurju je obilježen polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno Spomen-ploče na ulazu u Palaču Zrinskih, podno Spomenika žrtvama Drugoga svjetskog rata na čakovečkom groblju, te kod Spomen-obilježja svim poginulima u Drugome svjetskom ratu u Svetom Jurju u Trnju. U ime Međimurske županije to su učinili župan Matija Posavec sa zamjenicima Sandrom Herman i Josipom Grivcem, u ime Skupštine MŽ predsjednik Mladen Novak sa zamjenicima Dragutinom Glavinom i Franjom Makovcem, u ime grada Čakovca, gradonačelnik Stjepan Kovač sa zamjenicima Mariom Medvedom i Zoranom Vidovićem, u ime Udruge antifašističkih boraca i Antifašista, predsjednik Zvonimir Golub sa suradnicima, a u ime Policijske uprave međimurske i Ureda za obranu, Vladimir Faber, Kristijan Srpak i Vlado Hranjec.
Predsjednik Udruge antifašista i antifašističkih boraca Međimurske županije Zvonimir Golub prilikom svog obraćanja, rekao je:
– Antifašistički borci Međimurja, zajedno s ostalim borcima ostvarili su pobjedu nad nacifašističkim okupatorima i domaćim izdajnicima te su stvorili uvjete da Hrvatska postane slobodna i neovisna država svih svojih građana!
Ujedno je istaknuo da je Dan antifašističke borbe prigoda kada treba poručiti da je antifašizam visokovrijedna baština i dio hrvatskog nacionalnog identiteta.
Prilikom obilježavanja Dana antifašističke borbe u Međimurju, župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je:
– Čvrsta vjera, jasni ciljevi i pozitivni ideali mnogo su jači u odnosu na svu snagu oružja, vojne tehnologije, a u što smo se uvjerili upravo prilikom stvaranja hrvatske države, u nametnutom ratu, čiji su doprinos dali brojni sudionici narodno oslobodilačke borbe. Ovo je prilika da se prisjetimo da kada se spoje hrabrost i odlučnost u borbi za pravednost i slobodu, pobjeđuje zajedništvo u obrani pravednih ciljeva. Antifašističke vrijednosti u temeljima su današnjeg modernog svijeta.
Gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač na čakovečkom groblju rekao je:
– Civiliziranost neke sredine mjeri se i po tome koliko drži do svoje povijesti. Na ovom dijelu čakovečkog groblja leže i posmrtni ostavi onih koji su se iz borbe vratili, ali i onih koji su se zbog otpora fašističkom mađarskom okupatoru priključili partizanima. Ovaj dio groblja uređen je i kao mjesto prisjećanja na ljude koji su zadužili sve nas te prijelomne događaje iz povijesti.
Pri polaganju vijenaca kod Spomen-obilježja poginulima u Drugome svjetskom ratu u Svetom Jurju u Trnju, zamjenik načelnika Općine Donji Kraljevec Mladen Čavlek napomenuo je:
– Antifašizam je nasljeđe kojom se moramo ponositi, a koje je utkano u samu hrvatsku državu. Na nama je da prenesemo znanje o antifašizmu na mlade i na buduće generacije. Čestitam Vam svima Dan antifašističke borbe!
Po završetku svečanosti u Svetom Jurju u Trnju, izaslanstva Udruge antifašističkih boraca i antifašista te Udruge „Josip Broz Tito“, prigodno obilježavanje održala su i kod spomen- obilježja u šumi Škarije kod Turčišća.
Jedna od najmasovnijih sportskih aktivnosti u Međimurju svakako je kros za vrtićarce te učenike osnovnih i srednjih škola koji se održava dva puta godišnje u Čakovcu, u organizaciji Atletskog kluba Međimurje.
U subotu, 1. travnja, je održano novo izdanje proljetnog krosa koji je okupio velik broj mališana i učenika, a trčalo se na poznatoj lokaciji u jezeru podno zidina Starog grada te Perivojem Zrinski.
Snage su odmjerili brojni osnovnoškolci, svaki razred zasebno te dječji vrtići s područja Međimurja, u dvije kategorije- posebno predškolci i posebno mlađi.
Najuspješnijima u pojedinačnim uzrasnim kategorijama podijeljene su medalje, kao i pehari školama najboljih trkačica i trkača.
Proljetni i jesenski krosevi za učenike osnovnih i srednjih škola Međimurja te polaznike vrtića održavaju se u čakovečkom parku od 2005. godine, a kontinuitet je prekinut samo tijekom pandemije.
Međimurska županija u duhu Europske regije sporta, odnosno regije koja sustavno pomaže te podržava sport i rekreaciju i ove je godine pomogla u organizaciji i pripremi masovnog natjecanja koje je odavno preraslo u veliko obiteljsko druženje brojnih žitelja našega kraja.
Od Međimurske županije došla je važna obavijest, danas, 1. travnja.
– Zbog kvara u radu fiksne i mobilne mreže ne radi hitni broj službe 194. Građani na području Međimurske županije hitnu službe mogu dobiti na jedinstven broj 112 – stoji u obavijesti Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije.