HRT-ova premijera dokumentarnog filma o ratnom putu 7. gardijske brigade “Puma“
Povodom 28. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“, Hrvatska radiotelevizija premijerno prikazuje dvije epizode dokumentarnog filma o ratnom putu ove...
MEĐUNARODNI DAN LABORATORIJSKE MEDICINE
Opća bolnica Varaždin obilježit će Međunarodni dan laboratorijske medicine, koji je 5. studenoga.
Opća bolnica Varaždin tim će povodom “otvoriti vrata” Medicinsko-biokemijskog laboratorija te predstaviti medicinsko-biokemijsku djelatnost.
Medicinsko će osoblje biti na raspolaganju korisnicima usluga za davanje niza informacija, a bit će održana i dva predavanja.
Predavanje za građanstvo pod nazivom “Zašto je važna pravilna priprema za laboratorijsko testiranje” bit će održano u ponedjeljak, 6. studenog, s početkom u 17 sati u čekaonici Medicinsko-biokemijskog laboratorija Opće bolnice Varaždin.
Predavanje za učenike završnih razreda Gimnazije i medicinske škole u Varaždinu pod nazivom “Studiraj medicinsku biokemiju – što radi medicinski biokemičar?” bit će održano u utorak, 7. studenog, s početkom u 15 sati.
Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT
– S dolaskom ljepšeg vremena, a samim time i radova na otvorenom i spaljivanja korova, bilježimo porast broja požara. U cilju prevencije ovakvih i sličnih događaja, upozoravamo građane koji spaljuju korov, suho raslinje, granje i slično, da svako nekontrolirano loženje vatre na otvorenom prostoru može prouzročiti požar – upozorili su iz PU varaždinske.
Naime, prilikom spaljivanja često dolazi do požara velikih brzina koji oslobađaju veliku količinu topline uz visoku temperaturu te ugrožavaju imovinu i ljudske živote.
U slučaju provođenja spaljivanja, varaždinska policija apelira i poziva sve građane da obrate posebnu pozornost pri nadziranju vatre i rukovanju lako zapaljivim predmetima i tvarima.
Skreću pozornost građana da su prilikom paljenja dužni poduzeti potrebne mjere opreza: spaljivanja obavljati samo danju i za mirna vremena, prije početka loženja vatre o tome obavijestiti nadležnu vatrogasnu postrojbu, oko mjesta na kojem će ložiti vatru očistiti travu i dugi zapaljivi materijal, osigurati vodu i druga priručna sredstva za gašenje te ne napuštati mjesto loženja dok se vatra nije u potpunosti ugasila.
U slučaju nekontroliranog širenja vatre potrebno je odmah o tome obavijestiti vatrogasce i druge žurne službe.
– Ako uslijed spaljivanja nastane požar koji bi imao kao posljedicu veću materijalnu štetu ili opasnost za ljudske živote, isto je podložno visokim novčanim kaznama, pa i kaznenoj odgovornosti. Apeliramo na sve građane da ne pale vatru na nedozvoljenim mjestima, da vatru ne ostavljaju bez nadzora jer i mala nepažnja može imati velike posljedice – poručili su iz PU varaždinske.
Infrastrukturno obogaćeni projektima e-Škola i Škola za život te povodom proglašenja 2021. „Godinom čitanja“ od strane Vlade RH, u V. osnovnoj školi Varaždin osmišljen je e-kutak za čitanje s pristupom e-lektiri.
Učitelji informatike, u suradnji sa školskim knjižničarom, osmislili su kutak u kojem će učenici, ali i njihovi roditelji, za vrijeme odmora ili posjeta školi moći čitati e-knjige pomoću željenih medija (tablet uređaja ili mobitela).
– E-kutak za čitanje učenicima pruža velike mogućnosti izbora e-lektire uz mogućnost personalizacije sadržaja. Učenici sadržajima pristupaju pomoću svojega osobnog i jedinstvenog elektroničkog identiteta [email protected] Kutak omogućava korištenje e-knjiga putem tablet uređaja s dodanim posebnim razinama za učenike s teškoćama u čitanju te s posebnim razinama za darovite učenike. U kutku je moguće pronaći mnoštvo aktualnih sadržaja vezanih uz lektire, kulturu i umjetnost s izrekama svjetskih i hrvatskih autora. Učenici pomoću tablet uređaja ili svojih mobitela mogu učitavati QR kodove sa straničnika i plakata zalijepljenih na pano kutka te pristupiti novim izdanjima, najčitanijim knjigama i obilježavanju raznih obljetnica hrvatske književne scene – ističe Zoran Hercigonja, učitelj informatike.
Na ovaj način V. OŠ Varaždin želi potaknuti svoje učenike na čitanje, koje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju te razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice.
– E-kutak za čitanje „u prolazu“ odijeljen je pregradama koje osiguravaju učenicima diskreciju i zadovoljno te usredotočeno posvećivanje e-knjigama, ali i epidemiološku distancu. Prije svega, ovo mjesto okupljanja učenika „u prolazu“ jako je dobar primjer kvalitetnog korištenja i organizacije slobodnog vremena u školi te potiče učenike na jedan drugačiji (fleksibilan) pristup knjigama i čitanju lektire u skladu s izazovima novog vremena. Ovim projektom želimo potaknuti razvijanje čitateljskih navika okruženi digitalnim svijetom i što više potaknuti učenike da se služe materinskim jezikom u digitalnom svijetu umjesto tuđica – poručuje učitelj Hercigonja.