Povežite se s nama

Život i društvo

Danijel Borović uz obljetnicu preleta: “Riskirao sam živote bližnjih i skroz izludio generale Jugovojske!”

Objavljeno:

- dana

Povodom 30. obljetnice preleta pilota Danijela Borovića avionom MiG-21 s aerodroma bivše JNA u Željavi, na oslobođenu ali i devastiranu zračnu luku u Puli, Predsjednik RH ga je odlikovao Redom Kneza Domagoja s ogrlicom. Na ulazu u vojni dio pulskog aerodroma je u čast Boroviću, 2019. godine postavljen avion MIG-21 i spomen obilježje, pa se nameće pitanje kada će se takvo nešto dogoditi na području Varaždinske županije.

Štoviše, jubilarna obljetnica ponovno je pokazala koliko su pravi junaci hrvatskog neba samozatajni.

Naime, piloti HRZ-a, poput umirovljenog pukovnika Danijela Borovića, vrhunski su profesionalci i nisu navikli istjerivati pravdu. Stoga do današnjeg dana ostaje nejasno zašto od četvorice pilota-lovaca, koji su za isto toliko MiG-ova-21 oslabili bivšu JNA, nijedan nije stekao čin generala Oružanih snaga RH.

–Rudolf Perešin je preletio u Klagenfurt 25. listopada 1991. godine, a nakon što je avion godinama čuvan u austrijskoj zrakoplovnoj bazi Zeltweg (Fliegerhorst Hinterstoisser), taj simbol junaštva je 2019. godine vraćen u Hrvatsku. Nažalost, šira hrvatska javnost zapravo malo toga zna o pilotima borbenih zrakoplova koji su strahovito puno riskirali u Domovinskom ratu, ne samo svoje živote nego i živote članova svojih obitelji – ističe Danijel Borović.

U to vrijeme sustav JNA je još relativno dobro funkcionirao, iako ta armija realno više nije imala ništa s predikatom “narodna”.

– Već od Slovenskih dana rata, Jugoslavenska armija pretvorila se u bestijalnog agresora. Tada sam bio oficir, pripadnik Ratnog zrakoplovstva u činu kapetana 1. klase, pilot borbenog zrakoplova i nastavnik letenja – naglašava Borović.

Legendarni piloti – I. Selak, R. Perešin, D. Borović i I. Ivandić

Pucali po šavovima

S obzirom na to kakav je bio tadašnji komandant RZ-a i PZO-a, te kakvi su mu bili nadređeni u Generalštabu, a napose Veljko Kadijević – zloglasni savezni ministar obrane bivše SFRJ -„Eseferjot“ – nije ni čudo da je Ratno zrakoplovstvo bivše države pucalo po šavovima. Takvu situaciju četvorica junaka hrvatskog neba uspješno su iskoristila.
– Nakon Perešinova odlaska u Austriju strahovito se zakomplicirala situacija na aerodromu Željava. Sve sigurnosne službe, na čelu s Kontraobavještajnom službom (KOS), bile su zatečene i napravljena je analiza kako se to uopće moglo dogoditi. Hrvate, ali i sumnjive pripadnike drugih nacija, ne samo da su pritvarali, nego su ih lisicama vezali za radijatore u zrakoplovnoj bazi. Perešin je mjesec i pol dana prije bijega preselio suprugu i kćer u Stubičke Toplice, a “bezbednjacima” je ispred nosa furgonom usred bijela dana odvezao i sav namještaj iz stana u višekatnici, dok je naša obitelj morala  sve ostaviti u bihaćkom stanu. „Točku na i” Perešin je stavio  tijekom izvidničkog leta iznad Slovenije, koji je okončao uspješnim slijetanjem u neutralnu Austriju. Čim je to objavljeno u medijima, svi hrvatski piloti stavljeni su pod prismotru, a general i zapovjednik 5. korpusa Ljubomir Bajić javno je zaprijetio zrakoplovcima na bihaćkom aerodromu urlajući: “Pa kako da dobijem rat kad mi je aerodrom pun ustaša?! Prvi koji pokuša makar jednu fotelju iznijeti iz stana, biti će uhićen!” – govori Borović o tadašnjoj situaciji u jednoj od najskupljih i najčuvanijih europskih podzemnih zrakoplovnih baza.

Borović je cijelu karijeru letio na Mig-21, tri puta duže od ruskih pilota

Komu vjerovati?

Uz njega, još trojica pilota su odmah preventivno “skinuta” s bilo kakvog letenja.

– Poslali su nas i na izvanredne liječničke preglede u Beograd, gdje su nam utvrdili dijagnozu: „ neurotično ponašanje prouzrokovano situacijom“. To je značilo da mjesec dana ne smijemo sjesti u avion, pa tako još jednom i time su nas maltretirali cijelu jesen, te ponovno sjedam za komande trenažnog aviona (dvosjed MiG-21) tek 22. prosinca 1991. godine. U siječnju 1992. godine obavio sam svega dva nastavnička leta, i to danju. Raslo je i moje nestrpljenje za prelet jer se čekalo međunarodno priznanje RH, a ja sam sve teže podnosio situaciju da svakodnevno moram raditi s ljudima i truditi se da oni ne primijete štogod sumnjivo u mojim reakcijama– veli Borović.

Stoga je plan svog bijega razradio sam, a za organizaciju izvlačenja supruge Snježane i sina Vanje, dogovorena je logistička pomoć dvoje civila. Supruga i sin morali su ostati u Bihaću praktično do Borovićeva polijetanja.

– Od osobe koja mi je bila jedina veza s Oružanim snagama RH (Slavko Hodak, oficir za sigurnost u Željavi), zbog tajnosti sam tek u zadnji čas trebao doznati na koji aerodrom ću sletjeti. Često me pitaju: “Pa zašto nisi doletio u Varaždin?“  Odgovor je da naš aerodrom nije imao uvjeta za to, niti  sam ja o tome mogao odlučivati, već brigadir Drago Frančišković iz inspekcije Ministarstva obrane. Sve sam te događaje detaljno opisao u knjizi “Prelet za Hrvatsku”, pa i zašto je za prelet odabrana Zrakoplovna baza Pula. Jako smo pazili da što manje ljudi zna detalje preleta, da se u slučaju razotkrivanja plana, ne može otkriti daljnja mreža mojih suradnika – naglašava naš sugovornik.

Predsjednik Franjo Tuđman mu čestita nakon Mimohoda 1997. godine

U 1. lovačkoj eskadrili

Spomenuti prelet odigrao se 4. veljače 1992. godine s aerodroma bivše JNA u Željavi. Borović je u teškim uvjetima, noću, bez vanjske vidljivosti, uspješno prizemljio MiG-21 na pulski aerodrom. Time je Republika Hrvatska dobila svoj prvi nadzvučni zrakoplov u sastavu Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva. No, najveću radost za hrabrog pilota predstavljala je ponoćna informacija o tome da je njegova obitelj na sigurnom u Splitu.

– Njihov put do Hrvatske ispao je drugačijim od planiranog. Imali su dva sata za izvlačenje najkraćom rutom prema rijeci Savi, a na kraju su morali ići prema Drvaru, Posušju i Splitu! Nisam imao pojma tko je s njima, tko ih vozi i vodi preko četničkih prepreka. Dva dana je od javnosti i neprijatelja uspješno skrivana informacija da Hrvatska ima nadzvučni borbeni avion. Odnosno, sve dok to osobno nisam odobrio nakon dolaska obitelji u Zagreb – objasnio je Borović.

Njegov avion je tih dana u Puli premještan noću po kaponirima za smještaj, s ciljem da se onemogući njegovo uništenje od strane aviona JNA. Iz Pule je nakon nekoliko dana prebačen u Zrakoplovnu bazu Pleso.

– Ne čekajući dolazak Borovića, to je u žurbi izveo pilot koji nije bio osposobljen za upravljanje najnovijom verzijom MiG -21 i malo je nedostajalo da nastrada tijekom brišućeg leta iznad Gorskog kotara, jer nije uključio neke upravljačke sustave. Ubrzo se pristupilo nastavku potpunog ustrojavanja 1. lovačke eskadrile, sastavljene od pilota borbenih zrakoplova. A njihov broj je rastao jer su me u preletima slijedili piloti Ivica Ivandić i Ivan Selak. S tri aviona bilo je lakše provoditi trenažu pilota, a imali smo i sjajne tehničare. Uglavnom je bila riječ o zaposlenicima Remontnog centra “Zmaj” iz Velike Gorice. Nažalost, svu vrijednu opremu za održavanje i servis borbenih zrakoplova je „odvukla“ JNA, a skupocjena sredstva i strojeve  koje nisu mogli odvući,  uništili su pri povlačenju. Nešto rezervnih dijelova i opreme tehničari su uspjeli pronaći i spasiti iz disperziranih zrakoplovnih skladišta na teritoriju RH, te su avioni dobro održavani cijelo vrijeme – tvrdi ovaj vitalni Kneginčanin, koji je, podsjećamo, nekoliko godina u civilstvu uspješno obavljao i dužnost direktora varaždinske gradske tvrtke „Varaždin Airport d.o.o.“


Početak borbenog djelovanja 1. lovačke eskadrile u 1992. godini (postrojba je pet puta mijenjala ime!) započeo je letovima na području Prijedora i Prnjavora i nažalost, leteći u avionu kojeg sam preletio, oznake „101“, 24. lipnja 1992. godine stradao je pilot Ante Radoš.

Djelovanja su nastavljena ujesen 1993. godine uništavanjem neprijateljskih dalekometnih raketnih i topničkih bitnica na Baniji i Kordunu, te je u jednom djelovanju nastradao pilot Miroslav Peris.

– U to vrijeme je iz bivših sovjetskih republika postupno nabavljeno više aviona, koje smo odmah po sklapanju testirali u probnim letovima i stavili u uporabu, te kompletirali dvije eskadrile MiG-ova. Osposobili smo i puno mlađih pilota koji su tek skupljali iskustvo i nalet. No, na borbene zadaće su išli najiskusniji piloti, pogotovo 1995. godine u sklopu VRO-a Bljesak i Oluja, dok su mlađi vršili zadaće nadzora zračnog prostora. Nažalost, u letu za pripremu akcije Bljesak, nastradao je Zlatko Mejaški, a drugog dana Bljeska i Rudolf Perešin – ukazuje Borović.

Sve borbene letove tijekom Domovinskog rata hrvatski piloti MiG-ova izveli su bez radarskog navođenja, uglavnom u brišućem letu i s avionom  kojem osnovna namjena uopće nije bila napadanje ciljeva na zemlji.

Borović se ogledao i u “Dogfight”, zračnoj borbi s američkim kolegama

U brišućem letu

– Na optičkim nišanima u kabini nismo mogli postaviti potrebno “pretjecanje” u odnosu na cilj, za  djelovanje raketama i bombama iz brišućeg leta. Stoga smo morali eksperimentirati i vježbati na poligonu kako bismo postigli nužnu učinkovitost. Letjelo se nisko, tek toliko da ne zakačimo žice dalekovoda, a koliko je to bilo opasno može posvjedočiti primjer pilota Ivandića, koji se s jednog takvog leta vratio s oštećenim krilom, iz kojeg su mehaničari izvlačili ostatke zdrobljenog granja s krošnje drveća. Iz tih lovaca-presretača hrvatski piloti i aviomehaničari izvukli su maksimum u ratnim uvjetima, ali i kasnije u onima mirnodopskim. Stoga je razumljivo da smo za njih sentimentalno vezani i nadam se da niti jedan neće završiti u rezalištu, već će im se pronaći odgovarajuće spomen mjesto – zaključio je Danijel Borović.

Danijel Borović je nakon 21 godine letenja na MIG-21 (od toga 11 godina u HRZ-u), 2003. godine umirovljen na osobni zahtjev

Život i društvo

Grad Lepoglava dodijelio ugovore udrugama civilnog društva vrijedne 55.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U čitaonici Gradske knjižnice Ivana Belostenca u Lepoglavi, gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić potpisao je 6. svibnja ugovore s udrugama civilnog društva koje su na temelju natječaja ostvarile financijsku potporu Grada za svoje projekte i programe u 2024. godini.

Grad Lepoglava za udruge izdvaja više sredstava nego neka veći gradovi pa je tako ove godine za udruge civilnog društva u proračunu predviđeno 55.000 eura.

Gradonačelnik Marijan Škvarić rekao je kako su udruge civilnog društva jako bitan segment razvoja grada, a to potvrđuje i činjenica da se na natječaj svake godine javi velik broj udruga.

– Ove godine potpisani je Ugovor s 34 udruga koje su dobile sredstva u iznosima od 200 do 5100 eura. Ono što je specifičnost Grada Lepoglave je da se na natječaj ne javljaju samo udruge s područja grada Lepoglave, već i iz Varaždina i Ivanca. Tako nam se ove godine prijavilo pet udruga s područja grada Ivanca koje su dobile sredstva. Uvjeti za prijavu su da su članovi udruga s područja grada Lepoglave i da se većina projekata i programa odvija na području grada Lepoglave – istaknuo je Škvarić.

Gradonačelnik vjeruje kako će te 34 udruge koje će dobiti sredstva i koja će im biti uplaćena kroz dva tjedna, svojim aktivnostima i sadržajima, ne samo obogatiti cjelokupni sadržaj grada, nego i njihove interese koje su programima definirali.

Treba napomenuti kako Grad Lepoglava osim za udruge civilnog društva, izdvaja sredstva i za sportske udruge u iznosu od 250.000 eura te za vatrogastvo 120.000 eura. Naglasilo se je i nastojanje za osiguravanje prostora za rad udruga, što bi se riješilo dobivanjem nekoliko zgrada koje su u državnom vlasništvu.

Na dodijeli ugovora prisutan je bio i predsjednik Gradskog vijeća Grada Lepoglave Robert Dukarić koji je naglasio kako se u odabiru gledalo da sve udruge dobiju dio sredstava.

– Grad Lepoglava je i dalje vodeći što se tiče udruga i donacije sredstava, ali ćemo iduće godine pokušati podići kriterij kako bi bili i zadovoljniji. Nadam se da ćete dobivena sredstva iskoristiti i najbolje prezentirati vaše udruge na najbolji mogući način – rekao je Dukarić.

Predsjednik udruge HVIDRA Ivanec Vjekoslav Špac kazao je kako su na natječaj prijavili memorijalni turnir koji već godinama traje u Žarovnici i Jerovcu te je zahvalio gradonačelniku na dugogodišnjoj suradnji, jer osim na ovome s Gradom Lepoglavom surađuju i na otvaranju Muzeja Domovinskog rata u Ivancu.

Gradu Lepoglavi i gradonačelniku Marijanu Škvariću zahvalila se na odobrenim sredstvima i predsjednica Udruge umirovljenika Lepoglava Marija Varović koja je istaknula kako će im ova sredstva omogućiti održavanje radionica u školi, ali i zajedničkom druženju mladih i starih kao i na samom radu udruge.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinci danas sve do podneva u centru grada mogu doznati sve o reanimaciji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, obilježava se 08. svibnja u čast Henryju Dunantu, utemeljitelju Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, a proslavom ovoga dana u Republici Hrvatskoj započinje i obilježavanje Tjedna Crvenog križa  8.-15. svibnja.

 Društvo Crvenog križa Varaždinske županije tim povodom organizira niz aktivnosti. Jedno od događanja bit će prezentacija pružanja Prve pomoći unesrećenim osobama, odnosno upoznavanje sa pravilnim postupkom reanimacije. Tom prigodom, građani će se moći upoznati sa aktivnostima, radom i djelovanjem Crvenog križa.

Prisutnima će biti dostupno besplatno mjerenje vrijednosti šećera u krvi i krvnog tlaka.

 Svrha obilježavanja Tjedna Crvenog križa je promicanje djelatnosti Crvenog križa i na taj način približavanje svih oblika pomoći našim korisnicima i osobama u potrebi te ovim putem svim djelatnicima, volonterima, članovima, korisnicima, simpatizerima i prijateljima Crvenog križa čestitamo Svjetski dan crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

 Pozivamo sve građane da dođu 08.05.2024.godine na Franjevački trg, ispred Grgura Ninskog u vremenu od 9,00 do 12,00 sati, na druženje uz kavu i sokove.

Očuvajmo humanost, spoznajmo važnost solidarnosti i zamislimo koliko bi svijet bio bolji kada bi svatko od nas dao svoj doprinos.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje