Povežite se s nama

Međimurje

Div od slame dobio svoje mjesto u elitnom društvu Muzeja

Objavljeno:

- dana

MUZEJ I TRADICIJA

Muzej Međimurja Čakovec je dobio novog stanara. Na Etnografski odjel se uselio „Selnički pikač“. Nije Pikač „tko god“: izrada najpoznatije tradicionalne međimurske fašničke maske od slame već je devet godina zaštićena kao nematerijalno dobro Republike Hrvatske

Div od slame postavljen je u atrij Staroga grada u suradnji s Općinom Selnica i Udrugom Pikač. – Selnički pikač ima novi dom, u koji je oduvijek i pripadao. Ljudi su prepoznali tradiciju i važnost povijesti u sadašnjosti – rekla je začetnica projekta Marija Jagarinec Sić, zamjenica načelnika Općine Selnica. Fašnička maska Pikač je nastala u Međimurju kao pokladni običaj siromašnih koji nisu imali s čime napraviti raskošne maske kad im je na raspolaganju bila jedino – slama.

Ambasador 

– Sretni smo što je jedan od najpoznatijih kulturnih i tradicionalnih ambasadora međimurskoga kraja smješten upravo u Muzeju Međimurja. Selnički pikač nije samo materijalno blago Međimurja nego i i cijele Hrvatske – istaknula je Janja Kovač, kustosica Etnografskog odjela Muzeja Međimurja. Da je izrada Pikača zapravo kompleksni proces govori i podatak da je za njegovu izradu potrebno namotati nekoliko slamnatih traka dužine i do petnaest metara.

Muzej i UNESCO

Selnički Pikač nije jedini zaštićeni izložak čakovečke Etnografske zbirke. U ovom elitnom društvu se nalaze i lončarija, drvene dječje igračke, medičarski obrt, izrada čipke na batiće te međimurska popevka. Ali igračke i medičarstvo su se popeli i stubu više, pa se nalaze pod zaštitom UNESCO-a. Za izradu tradicionalnih dječjih igračaka koristili su se dostupni materijali, pa su igračke uglavnom bile drvene, oblikovali su ih muškarci, a žene oslikavale. Igračke su se u našim krajevima počele prodavati u drugoj polovici 19. stoljeća. 

Zbirka Etnografskog odjela podijeljena je prema godišnjim dobima na – proljeće, ljeto, jesen i zimu

UNESCO je pod svoju zaštitu stavio i lončarstvo. Nekad je najpoznatije lončarsko središte u Međimurju bio Čakovec, dok se danas lončarska tradicija nastavlja u Svetom Urbanu. Osim ovih, službeno najvrednijih dijelova zbirke, Etnografski odjel Muzeja Međimurja Čakovec u svom stalnom postavu „Međimurje u godini dana“ ima zanimljivu zbirku.

Godišnja doba

Budući da je život na selu bio određen izmjenom godišnjih doba, tako je i zbirka podijeljena na proljeće, jesen, zimu i ljeto. Kroz godišnja doba prikazan je materijalno siromašan ali duhom bogat život starog Međimurja.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Međimurje

KUU „Lipa“ iz Gornjeg Mihaljevca gostuje povodom proštenja u Hlapičini

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 26. srpnja, u sklopu manifestacije „Ljeto uz Muru 2024“ u Hlapičini, u Društvenom domu, nastupa Kulturno umjetnička udruga „Lipa“ iz Gornjeg Mihaljevca.

Vikend proštenja u Hlapičini slavi se povodom blagdana svete Ane i Joakima, a čiji imendan je u katoličkom kalendaru 26. srpnja, a sveta Ana jest zaštitnica filijalne crkve u Hlapičini.

Program započinje nagrađivanom predstavom u tri čina „Ljubav s dva lica“ u režiji Franje Halabarec. Izvedba započinje u 20 sati, a ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Međimurje

Čakovec dobio novi kružni tok vrijedan više od milijun eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U srijedu, 24. srpnja, je u poslijepodnevnim satima za promet otvoreno novo kružno raskrižje na križanju Ulice Stjepana Radića, Sajmišne, Ulice Vjekoslava Špinčića i Ulice 34. inženjerijske bojne.

Riječ je o projektu vrijednom više od milijun eura čijom je realizacijom napravljen važan korak prema poboljšanju protoka vozila i sigurnosti u tom dijelu grada. Samo kružno raskrižje je jednotračno, a okvirna propusna moć je 20.000 vozila na dan.

U sklopu projekta rekonstrukcije prometnice i izgradnje novog kružnog raskrižja dovršavaju se i radovi na rekonstrukciji podvožnjaka, a postavljen je i bukobran, oslikan bojama Grada Čakovca i detaljima vezanim uz njegove simbole i povijest.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje