Povežite se s nama

Život i društvo

Dr. Brijačak: Ginekologija se zavoli s vremenom, a pomoći djetetu doći na svijet nešto je veliko i humano

Objavljeno:

- dana

Najveći dio života ginekolog Hrvoje Brijačak proveo je u voljenoj Virovitici, ali se danas jednako dobro osjeća i u Varaždinu, gdje se s obitelji doselio 2011. godine.

Rođen je u Osijeku, a odrastao je u Virovitičkoj županiji, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Medicinski fakultet, specijalizaciju iz ginekologije i subspecijalizaciju ginekološke endokrinologije i humane reprodukcije završava u Zagrebu. Prva iskustva stekao je radeći u Virovitici, ali zbog privatnog posla supruge oftalmologinje Nataše Brijačak i njezine Optike Fokus dolaze živjeti i raditi u Varaždin.

Kako sam kaže, u virovitičkoj mu je bolnici bilo lijepo raditi i nikada ne bi otišao odande, “ali u životu treba raditi kompromise”. Nakon nekoliko godina i život u Varaždinu postaje “jednako lijep”.

Koliko Vam znače komentari Vaših pacijentica na portalu Najdoktor.com?

Tri godine zaredom pacijentice Varaždinske županije i šire imaju isti stav i mišljenje o kvaliteti moje liječničke pomoći. Postoji nekoliko ozbiljnih portala gdje pacijenti mogu iznijeti svoje osjećaje o liječenju, a portal Najdoktor svakako je jedan od njih. S obzirom na to da se na portalu nalaze pozitivni i negativni primjeri, smatram da je to samo jedna mala pomoć pacijentu pri prvom kontaktu s liječnikom. Lakše se prekine barijera bijela kuta – pacijent i počne se graditi obostrano povjerenje.

Pacijentice ističu Vašu ljubaznost, pristupačnost te želju da im pomognete i oslobodite ih straha prije operacije ili drugog zahvata. Koliko je u današnjem tempu rada u bolnicama moguće izdvojiti vremena za svakog pacijenta?

Liječenje provodimo timski. Svaki dio tima, počevši od medicinskih sestara koje provode njegu, radnica na odjelu koje se brinu o čistoći i servirki koje poslužuju hranu, nosi svoj dio tereta. Svi zajedno vodimo brigu oko liječenja i njege pacijenata. Samo takav timski rad može kod pacijenata ostaviti pozitivan dojam.

Zašto ste se odlučili za specijalizaciju ginekologije? Je li to oduvijek bio Vaš prvi izbor?

Ginekologija se zavoli s vremenom, a pomoći djetetu doći na svijet nešto je veliko i humano. Bolje reći ovako – birao sam porodiljstvo, a dobio i ginekologiju.

Kako gledate na problem odlaska liječnika iz Hrvatske? Mnogi kažu da glavni problem nisu male plaće, nego uvjeti rada.

Nakon dvadeset godina rada u hrvatskom zdravstvu iskusio sam sve njegove prednosti i nedostatke. Upoznat sam s radom velikoga socijalnog sustava, ali i s velikim brojem privatnih poliklinika i jasna mi je sprega socijalnog i privatnog.

Znam što znači pojam “veliki šef” – najbolji i nezamjenjivi, a poslije njega “potop”. Jasan mi je put kojim ide socijalno zdravstvo. Većini nas koji radimo u tom sustavu lako je prepoznati što je sve neophodno da bismo stvorili održivo socijalno zdravstvo. To je zdravstvo u kojemu, nakon što radnik plaća cijeli život socijalno osiguranje, na kraju neće morati ići privatnom doktoru. To je zdravstvo u kojemu, kad ti zatreba određeni operativni zahvat, nećeš morati čekati godinama. Kad bismo imali takvo zdravstvo, ni doktori ne bi odlazili.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje