Povežite se s nama

Život i društvo

Dr.med. Anđelko Koprek izveo je deset tisućitu laparaskopsku operaciju u Općoj bolnici Varaždin

Objavljeno:

- dana

Pročelnik Službe za kirurške bolesti dr.med. Anđelko Koprek izveo je ovih dana deset tisućitu laparaskopsku operaciju u Općoj bolnici Varaždin.

– Prije 25 godina, tada kao četvrta zdravstvena ustanova u Hrvatskoj, napravili smo prvu laparoskopsku operaciju u našoj bolnici. Riječ je o minimalno invanzivnoj kirurgiji koja je unijela niz poboljšanja u kirurško liječenje pacijenata. Započeli smo s operacijom žući, slijepog crijeva, a danas laparoskopski operiramo i hernije, preponske kile te određene druge operacije npr. operaciju slezene – objasnio je dr.med. Anđelko Koprek.

Naveo je i to da se danas u principu sve može raditi laparoskopski, samo je potrebna oprema koja je relativno skupa, instrumenti, prostor, ali i vrijeme, s obzirom na to da takva vrsta operacije traje nešto duže nego da se operira klasičnim putem.

I dok danas laparoskopija uzima sve više maha te označava zlatni standard u kirurškom liječenju, počeci uvođenja laparoskopske kirurgije u Varaždinu uopće nisu bili lagani.

– Svaki početak je težak, pa tako i uvođenje laparoskopije. Bila je to tada nova metoda, tehnički vrlo zahtjevna. Mi kao kirurzi trebali smo se naučiti na ovaj novi oblik operacije – raditi, gledati i operirati u dvije dimenzije. Iako se na ekranu puno bolje vidi kakva je situacija u području kojeg operiramo, nego kod otvorene kirurgije, ipak nam je nedostajala dubina slike, ali i na to smo se vrlo brzo navikli. Naši instrumentari, odnosno instrumentarke u operacijskim dvoranama također su se trebali naučiti na novu metodu operiranja, upoznati se s novim instrumentima. Bilo je potrebno puno rada, edukacije, usavršavanja. Kako se u ovim postupcima koristi relativno skupa oprema, bolnica je uvijek ulagala dodatne financijske napore, a sve kako bi našim pacijentima ponudili najbolje moguće rješenje kod kirurškog liječenja njihove bolesti – prisjeća se Koprek.

Ovakve su operacije zahtjevnije za liječnike, ali jednostavnije za pacijente.

– Prednosti su joj mali rez, liječenje uz brz opravak i povratak svakodnevnim aktivnostima u kraćem vremenu. 10 000 naših pacijenata koji su do sada laparoskopski operirani kratko su se nalazili u bolnici, u pravilu tri dana, a što je veliki plus za njih.

Kako je endoskopija prije 25 godina napravila veliki iskorak tako danas zahvaljujući stalnom tehnološkom napretku u medicini, u operacijske dvorane ulazi robotika.

– Iako su sredstva koja su nam na raspolaganju za liječenje naših pacijenata ograničena, kirurzi čine sve s postojećom opremom kako bi pacijenti ostvarili kvalitetnu zdravstvenu skrb u našoj bolnici. Ono što bismo željeli i za što se nadamo da će se u budućnosti i ostvariti to su nove operacijske dvorane, a s njima i suvremenija oprema – zaključio je Koprek.

Život i društvo

Varaždin je bio domaćin Domijade sjeverne Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenički dom Varaždin u subotu, 27. travnja bio je domaćin 47. regionalne Domijade sjeverne Hrvatske, natjecanja učeničkih domova u sportu i kulturi.

– Na Domijadi za regiju sjever sudjeluje 450 učenika iz 11 učeničkih doma iz sedam županija, a natječu se u šest različitih sportova, u likovnom stvaralaštvu te u glazbeno-scenskom i filmskom stvaralaštu. Natjecanja se održavaju na osam lokacija, u tri srednje škole, Areni Varaždin i u Graberju, pa zahvaljujem Varaždinskoj županiji na podršci, kao i Gradu Varaždinu. Najbolji, najspretniji, najkreativniji i najsretniji će izboriti nastup na državnoj Domijadi, koja će biti održana od 6. do 8. svibnja u Rovinju – rekla je ravnateljica Učeničkog doma Varaždin Katarina Vusić.

Regionalnu Domijadu otvorila je zamjenica župana Silvija Zagorec.

– Domijada se održava od 1975. godine, a ta tradicija govori o pola stoljeća želje da se djeca iz svih krajeva Hrvatske druže, upoznaju i natječu u onome što posebno vole, ali rekla bih, najvažnije je da ostvare poznanstva pa i prijateljstva za cijeli život. U vrijeme odrastanja zasigurno nije lako preseliti se u drugi grad, no niz je učenika koji u vrijeme svojeg srednjoškolskog obrazovanja žive u učeničkim domovima. Zato je važna uloga ravnateljice te cijele uprave i zaposlenika doma, pa i Županije kao osnivača. Varaždinska županija kao osnivač kontinuirano ulaže u Učenički dom Varaždin, a prošle godine je u potpunosti rekonstruiran restoran, za što je iz županijskog proračuna izdvojeno gotovo 48.000 eura. Takvim ulaganjima u dom osiguravamo sigurno mjesto za rast, učenje i druženje, dok su događaji poput Domijade prilika da učenike naučimo kako se nositi s pobjedama, nastupima, ali i porazima – rekla je zamjenica Zagorec.  

Pozdrave je u ime Grada Varaždina uputila pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić.

Korisnici Učeničkog doma Varaždin i učenici Glazbene škole u Varaždinu Marija Klara Hodić i Emanuel Kontrec izveli su hrvatsku himnu u instrumental verziji u vlastitom aranžmanu.

I sve je bilo spremno – učenici su s osmijehom na licu i istaknutim transparentima krenuli na „borilišta“.

Uz domaćine iz Učeničkog doma Varaždin, najvećeg u regiji sjever, te korisnike Učeničkog doma Srednje škole u Maruševcu s pravom javnosti, na Domijadi se natječu i učenici iz domova iz Međimurske, Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske, Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije.

Natjecanje u likovnom stvaralaštvu održalo se u dvorani Srednje strukovne škole Varaždin, natjecanje u glazbeno-scenskom i filmskom stvaralaštu u HNK Varaždin, a u sportskim disciplinama (stolni tenis, badminton, košarka, odbojka, nogomet i šah) na šest lokacija, u dvoranama Prve i Druge gimnazije, Gospodarske i Elektrostrojarske škole, dvorani Graberje te Areni Varaždin.  

Za sigurnost svih natjecatelja brinuli su se volonteri – studenti sestrinstva Sveučilišta Sjever i članovi Gradskog društva Crvenog križa Varaždin.

Nastavite čitati

Život i društvo

Novo Selo Podravsko moglo bi postati hrvatsko “Selo ruža”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Za dobru organizaciju potrebno je malo motivacije, dobre volje, nešto vremena, ali puno zajedništva. Govore nam tako u Udruzi Slobodnjaki iz Novog Sela Podravskog, mjesta u sastavu Općine Mali Bukovec.

Oni su se nedavno primili organizacije jedinstvene manifestacije ˝Rikićevo proljeće˝, koja je posvećena hrvatskom glumcu Rikardu Brzeski, rodom upravo iz tog mjesta.

On je ostvario zapažene uloge u Mejašima, Gruntovčanima te u filmu legendarnog Žnidaršića Tko pjeva zlo ne misli.

Stoga su Slobodnjaki odlučili, ne samo odati počast svom poznatom sumještaninu, već očuvati taj dio kulture i stvaralaštva od zaborava.

– Riki Brzeska ostvario je značajne uloge u našim legendarnim filmovima, a želja nam je da i mlađe generacije upoznaju taj dio naše kulture – kažu nam u Udruzi.

Manifestaciji je prisustvovao i župan Anđelko Stričak.

– Novo Selo Podravsko, koje se nalazi u Općini Mali Bukovec je poznato po proizvodnji ruža. Međutim, sad je bogatije i za jednu manifestaciju “Rikićevo proljeće” u spomen na glumca Rikarda Brzesku. Pretpostavljam da se svi ili barem mi stariji sjećamo nezaboravnih Gruntovčana, a on je u njima utjelovio lik Gabera Požgaja. Scene bakice koja je umrla pa se predomislila, proslave obljetnice vatrogasnog društva, licitaža trstike, Dudeka uposlenog u HŽ-u, njihovog pjevanja “… tihe noći moje zlato spava….” ostaju nezaboravne. Uvijek ih je ponovo lijepo gledati. To su scene koje uz seriju Velo misto zasigurno ulaze u najbolja djela hrvatske kinematografije. Ali, osim podsjetnika na njih potrebno je i prisjetiti se svih tih velikana hrvatske povijesti – rekao je Stričak.

Pritom je dao podršku Udruzi Slobodnjaki, njihovom predsjedniku Daliboru Horvatu i načelniku Malog Bukovca Darku Markoviću da Novo Selo Podravsko brendiraju kao hrvatsko ˝Selo ruža˝.

– Udruga je zaista aktivna, članovi organiziraju predstave, mnogobrojne sportske aktivnosti i izlete, uređuju i održavaju vanjske prostore poput igrališta i prostora oko društvenoga doma, pomažu i uveseljavaju malim gestama one kojima je to potrebno – rekao je načelnik Marković te dodao kako uz sve to Novo Selo Podravsko ima najveći rasadnik ruža u Republici Hrvatskoj pa je želja da se kompletni centar naselja zasadi sa stotinama sadnica ruža te da se mjesto pretvori u hrvatsko ˝Selo ruža”.

Što se pak tiče ostalih aktivnosti, Slobodnjaci imaju puno planova.

– U lipnju je planirano obilježavanje obljetnice izgradnju društvenog doma u Novom Selu Podravskom, potom je u planu Seoski mali nogometni turnir i druženje mještana Novog Sela Podravskog. Također, planiramo sadnju drvoreda-parka na jesen. Spremamo se i na edukacijski izlet u Volčji Potok radi projekta sadnje spomenutog parka u Novom Selu Podravskom – kažu nam u Udruzi. Naravno, pred kraj godine pripremaju i Adventsko druženje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje