Povežite se s nama

Život i društvo

Dr.sc. Gordana Hegić: primjena pčelinjih proizvoda kod bolesti dišnog sustava može ubrzati ozdravljenje

Objavljeno:

- dana

I prije pojave koronavirusa bolesti dišnog sustava bile su najčešće bolesti koje su ljudima zadavale ozbiljne tegobe.

Nema čovjeka koji se barem jednom godišnje, a najčešće je to i do nekoliko puta tijekom godine, nije potužio na poremećaje u disanju, blaži ili jači oblik prehlade, otežano disanje, pa sve do pojave raznih vrsta alergijskih rinitisa, sinusitisa, gripe…

Kristalizirani med

Sada se, nažalost, nakon pojave koronavirusa situacija značajno pogoršala, te su problemi sa sinusima, disanjem i plućima postali ozbiljni kod većeg dijela populacije. Upravo kod navedenih tegoba primjena pčelinjih proizvoda domaćih lokalnih pčelara i proizvođača može pomoći i značajno ubrzati oporavak ili ozdravljenje. Klasična, odnosno konvencionalna terapija navedenih tegoba uglavnom je simptomatska, dok je primjena pčelinjih proizvoda također iznimno djelotvorna i kao takva sve više zauzima svoje mjesto u komplementarnoj terapiji.
Na koje sve načine možemo koristiti pčelinje proizvode za ovu namjenu?

Za početak, možemo uzeti čajnu žličicu kristaliziranog meda i polako ga otapati u ustima. Kristalizacija je prirodno svojstvo meda i svaki prirodni med kristalizira. Brzina kristalizacije meda ovisi o cijelom nizu čimbenika, kao što je omjer glukoze i fruktoze u medu, ili o pojedinim biljnim vrstama. Primjerice, med od uljane repice ili suncokreta kristalizira brže, dok med od bagrema kristalizira puno sporije, pa čak i po nekoliko godina može biti u tekućem stanju.

Također, brzina kristalizacije ovisi i o omjeru šećera i vode u medu, temperaturi čuvanja, stres-faktorima koje je med prošao prilikom obrade itd. Ako želite kristalizirani med opet vratiti u tekuće stanje, dovoljno je da ga lagano zagrijete u toploj vodenoj kupelji.

Temperatura zagrijavanja meda ne bi smjela biti iznad 39 stupnjeva Celzijevih jer se tada uništavaju korisni enzimi koji su zaslužni za biološku aktivnost meda, odnosno njegov blagotvoran učinak na organizam.

Jednako tako, kako ne bismo kompromitirali biološku aktivnost meda, treba voditi računa da se staklenka s medom nikada ne izlaže dugo izravnoj Sunčevoj svjetlosti, kao i da med koji je tako izložen nije dobro kupovati jer je UV zračenje degradiralo proizvod i smanjilo njegovu biološku aktivnost, pa čak je i potpuno uništilo, te od takvog proizvoda ne možemo očekivati optimalan učinak na zdravlje.

Biološka aktivnost pojedinih vrsta meda se razlikuje, pa se za upotrebu kod bakterijskih i upalnih procesa u području sinusa i grla kao najdjelotvorniji pokazao lipov med, koji zahvaljujući svom higroskopnom učinku isušuje bakterijsku ovojnicu i tako inhibira razmnožavanje bakterija, a djeluje i diuretski. Uz navedeno, lipov med ima i blago kardiotonično djelovanje, pa ga srčani bolesnici ne bi trebali uzimati u većim količinama.


Med i propolis
Otapanjem kristaliziranog meda u ustima i disanjem kroz nos radimo neku vrstu autoinhalacije, odnosno volatilne tvari meda polako se otpuštaju u respiratornom sustavu te tako djelujemo na sluznicu i sinusne šupljine. Med je potrebno što duže otapati u ustima i upravo se zato preporučuje kristalizirani med.

Važno je koristiti med domaćih, lokalnih pčelara jer su u takvome medu sadržana peludna zrnca koja se i inače nalaze u našem okruženju (zraku) te ih naš organizam normalno prepoznaje i smanjena je mogućnost burnije (alergijske) reakcije.
Također, učinak autoinhalacije možemo postići i žvakanjem meda u saću (poželjno je da su saća što svjetlija, a vosak ekološki) ili žvakanjem i što dužim otapanjem medenih kapica (poklopčića, zabrusa) u ustima. Na taj način, osim što radimo autoinhalaciju, ujedno unosimo cijelo bogatstvo volatilnih tvari koje su sadržane u poklopčićima, a djelujemo povoljno i na obrambenu sposobnost svog organizma (imunitet).

Ako iz nekog razloga ne možete ili ne želite konzumirati med, možete se barem pokušati inhalirati medom ili mješavinom meda i propolisa. Postupak je sljedeći: 5 do 10 % meda stavite u 2 decilitra destilirane vode ili fiziološke otopine i inhalirajte se nad otopinom 20 – 30 minuta. Budite oprezni ako patite od krvarenja iz nosa jer povećana temperatura može pospješiti krvarenje.


Odlični rezultati
Već je u praksi ispitan i dokazan pozitivan učinak voska i propolisa na smirenje sluznice kada je otečena i upaljena. Ovo se posebno djelotvornim pokazalo kod virusnih infekcija respiratornog sustava (gripa ili prehlada), gdje zapravo i nema odgovarajuće terapije, te se često od liječnika traži upotreba antibiotika. U ovom slučaju apiterapija će dati odlične rezultate. Kako navodi slovenski liječnik dr. Peter Kapš, možete napraviti termalne inhalacije tako da koristite sirovi (nativni) propolis lokalnih pčelara i vosak. Koriste se u vodenoj kupelji tako da u posudu stavimo 60 grama propolisa i 40 grama voska. Mješavinu s posudom stavimo u veću posudu s vodom i zagrijavamo do vrenja. Glavu držimo iznad para i udišemo ih pokriveni ručnikom. To prakticiramo dva do tri puta dnevno, a jedno inhaliranje traje od 15 do 30 minuta. Mješavinu propolisa i voska možemo koristiti i do 30-ak puta za zagrijavanje jer nije potrebna zamjena nakon jedne upotrebe.

Jedan od načina kako možemo pomoći sinusima i sluznici je korištenje uljne otopine propolisa kao kapi za nos. Propolis ima dokazano antivirusno djelovanje. Ako pogledamo istraživanja i stručnu literaturu, upotreba meda, peluda, perge, propolisa, pčelinjeg voska i matične mliječi svakako će pozitivno djelovati na organizam na nekoliko načina: pojačat će se obrambena sposobnost organizma, a upotrebom pojedinih vrsta medova (lipa, kadulja) potaknut će se izlučivanje sekreta, iskašljavanje i diuretsko djelovanje na organizam. Upotrebom meda od bagrema ili amorfe ublažit ćemo grlobolju i smiriti kašalj. Još ćemo bolje rezultate dobiti ako kombiniramo ljekovito bilje i pčelinje proizvode, bilo da se radi o raznim vrstama čajeva (sljezov korijen, kamilica) ili o mednim sirupima (izdubljena crna rotkva punjena medom).
Projekt je financiran u suradnji Udruge pčelara Međimurske županije “Agacija” i Grada Čakovca.

Autorica teksta: Dr.sc. Gordana Hegić, mag.ing.agr.
Predsjednica Hrvatskoga apiterapijskog društva

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje