Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Dom Marije Vudrag u Varaždinu ugrožava ruševina u državnom vlasništvu: Jadna sam!

Objavljeno:

- dana

– Jadna sam. Da nakon devet godina, otkako sam u mirovini, nemam pravo na siguran i dostojanstven život, to je katastrofalno – započela je potištena 61-godišnja Marija Vudrag, koja se nalazi u pat-poziciji.

Ona živi u blizini samog centra Varaždina, u Preradovićevoj ulici 21. Njezina kuća, koju je otkupila prije 20 godina, drži se kuće koja je u vlasništvu države.

Posljedice

Ista kuća je u ruševnom stanju. Krova gotova da i nema – cijeli se urušio, a zidovi su puni vlage i počeli su pucati. Zbog svega toga posljedice osjeća Marija. U dijelu njezine kuće, u kojoj živi njezin bolesni brat koji prima socijalnu pomoć, probila je vlaga, a počeo je pucati i zid. – Do prije četiri godine u toj kući živio je jedan par. Oni su bili socijalni slučaj i cijelo vrijeme su stvarali buku. Morala sam zvati policiju da se stišaju. Što mi je to uopće trebalo pod stare dane? Kasnije, kad su se odselili, kuća je totalno propala. Sada su vidljive posljedice na mojoj kući – dodala je Marija, koja je svoju kuću „krvavo“ zaradila. – Prije mirovine, posljednjih 15 godina radila sam u Koki na teškim fizičkim poslovima. S godišnjim prihodima od 28.000 kuna sve sam uspjela riješiti. Svoju kuću sam kompletno renovirala, a sada strahujem za svoju imovinu – jasna je Varaždinka. Također, u dvorištu ruševne kuće nastanile su se zmije i razni glodavci. – To je strašno. Sve je puno zmija i štakora. Štakori se sunčaju ispred stuba. Već sam skoro cijelu mirovinu utrošila na kupovanje mamaca i otrova za njih. Jednu mačku su mi skroz izgrizli. Kasnije je uginula – ispričala nam je Marija, koja se za pomoć obratila gradonačelniku Ivanu Čehoku, ali i Zoranu Svetecu, ravnatelju Javne ustanove Gradski stanovi. – Poznati su nam problemi gospođe Marije. Došao sam nekoliko puta do nje, no problem je što je ruševna nekretnina u državnom vlasništvu – naglasio je Zoran Svetec. Zbog svojih problema 61-godišnjakinja, koja je posljednjih 15 godina radila u Koki, obratila se i Antikorupcijskom povjerenstvu Varaždinske županije.

Rješenje

– Gospođa je alarmirala unatrag osam godina sve moguće institucije, gradonačelnike, inspekcije. Ništa! Zadnji potez je bila prijava ovom povjerenstvu. Službeno smo u ime Županije poslali upit građevinskoj inspekciji, zamislite, čak se nisu udostojali odgovoriti ni na službeni upit Županije, odnosno Antikorupcijskog povjerenstva. Iako je inspekcija dala nalog Republici Hrvatskoj da ukloni navedenu ruševinu, sve je ostalo isto. A ostat će i dalje dok se ne sruši i dio Marijine kuće ili neko dijete ne strada – ističe u dopisu Marijan Dominiko, predsjednik Antikorupcijskog povjerenstva Varaždinske županije i županijski vijećnik Živog zida. Ono što želi 61-godišnjakinja je da se napokon nešto pomakne s mrtve točke. – Ne tražim nikakve novce. Samo želim da se sruši ova ruševina jer će posljedice biti još gore. Pati moje zdravlje – zaključila je.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje