Povežite se s nama

Foto i video

FOTO Jelena Berečić, voditeljica Regionalnoga turističkog centra: „Ne gradimo turistički proizvod, već destinaciju!“

Objavljeno:

- dana

U blizini jednoga od najfrekventnijih mjesta na kojima su službeno razgraničene republike Hrvatska i Mađarska, u prostoru staroga Graničnog prijelaza Goričan, smjestio se Regionalni turistički centar, koji će uskoro napuniti šest mjeseci djelovanja.

S radom je, naime, počeo 15. lipnja ove godine, a već je jasno da bi s vremenom mogao postati sinonimom za okupljanje turističkih dionika na području donjeg Međimurja.
– Sredinom lipnja počele su popuštati mjere za vrijeme prvog vala – krenuli su neki dogovori i sve je išlo u pozitivnom smjeru, dobar dio se u ta četiri mjeseca i napravio… I onda evo, sad smo na maloj odgodi pa ćemo opet, čim epidemija malo popusti, krenuti punim plućima – kaže voditeljica Centra, rođena Osječanka Jelena Berečić, koja puno vremena provodi na terenu. Nastanjena je u Štrigovi, a Međimurje smatra prekrasnom regijom, s izvrsnim ljudima.

Tržišna sinergija

– Najvažnije je da se prvo napravi sinergija na tržištu. Svi žitelji i svi turistički dionici zapravo moraju dobiti odgovor na pitanja kao što su zašto bi bili u turizmu, zašto bi se turizam razvijao, zašto Regionalni turistički centar postoji te što on može napraviti i dati da bi se neki njihovi ciljevi i želje ostvarili… Gornji dio Međimurja je već dosta aktiviran po tome pitanju; sad je na redu donje Međimurje, da zaživi punom snagom. Valja napomenuti i da nikako ne planiramo omasoviti turizam, jer za početak za to nisu spremni ni kapaciteti, a i Međimurje s druge strane ima prevrijednu prirodu i prostor, tako da je ovdje turizam samo dodatna vrijednost onoga što već ljudi sami po sebi dobro rade.

Prije svega tu mislim na poljoprivredu – poznato je da je ovo jači poljoprivredni kraj – i teško je očekivati da će turizam tu biti broj jedan, niti to smije biti, već se samo mora naslanjati na ono što je u usponu i što dobro funkcionira – objašnjava voditeljica Berečić. Što se dugoročnih planova tiče, kaže, želja je oformiti Turističku zajednicu donjeg Međimurja.

– Vidjet ćemo kako će se situacija razvijati tijekom iduće godine i kad ćemo je točno formirati, no ideja je sve turističke urede i zajednice ovoga ravničarskog dijela Međimurja okupiti i staviti pod jednu koordinaciju. Regionalni turistički centar trenutno predstavlja devet općina i dva grada: to su ujedno općine i gradovi koji su u Europskoj grupaciji za teritorijalnu suradnju, što je tijelo za prekograničnu suradnju s Mađarskom. S hrvatske strane čine je gradovi Prelog i Ludbreg te općine Goričan, Kotoriba, Orehovica, Donji Vidovec, Donji Kraljevec, Donja Dubrava, Sveta Marija, Domašinec i Legrad.

Mi smo produžena ruka Turističke zajednice Međimurske županije; pratimo Masterplan razvoja turizma , u kontaktu smo s predsjednikom županijske Zajednice Rudijem Grulom te su svi planovi u pravilu zajednički dogovoreni i tako se realiziraju – ističe Berečić, koja u turizmu radi već više od 15 godina: najprije je radila na poziciji direktorice hotelskih operacija i ljudskih resursa te organizacijske kulture u Lifeclass termama Sveti Martin, a potom je otvorila vlastiti obrt True Colors, za savjetovanje za razvoj turizma i ljudskih resursa te usluga online turističke agencije.

Edukacija i organizacija

Za početak ljude treba educirati i objasniti im u kojem se smjeru polazi s razvitkom te zašto.

– Treba se čuti i glas lokalnoga stanovništva, oni su na terenu i trebaju sudjelovati u raspravama. Moramo raditi na ljudskim resursima, obrazovati mlade, a što se tiče projekata, nije ih dovoljno samo provesti, već je potrebno napraviti i tzv. follow-up, odnosno pratiti što se nakon provedbe događa, kako se dalje razvija pojedini resurs i slično… Za to mora postojati osoba koja će se time baviti i koja će to znati prezentirati na tržištu. Zamišljeno je da Centar funkcionira kao mala tvrtka.

Na području regije znamo da postoje dvije struje koje su osobito vidljive kod ovdašnje prezentacije turizma: Međimurje kao destinacija zdravlja i drugo je bred koji djeluje pod zaštićenim sloganom „Zemlja gdje je rođen dr. Rudolf Steiner“. Uz već spomenutu ustanovu TZMŽ sa svojim predstavnicima, na terenu smo jako dobru suradnju ostvarili i sa Centrom dr Rudolfa Steinera, na čelu sa ravnateljicom Dijanom Posavec i njenom suradnicom Amalkom Vukelić, te zajedno radimo na više projekata.

Uz pomoć tih jednostavnih činjenica želimo provoditi svoje aktivnosti i graditi priču, a važno je spomenuti i potencijalnu specifičnost koju bismo voljeli razviti u međimurskom turizmu – edukaciju, koja bi nadogradila doživljaje, osjećaje i upoznavanje turista s destinacijom uz storytelling. Želimo da gosti dio Međimurja ponesu sa sobom, ugrade u svoje navike i na taj način svaki od njih postane naš ambasador! – zaključuje voditeljica Centra.

Uz tržišnu sinergiju, pojasnila nam je Berečić, turistički dionici trebaju oformiti zdravu organizacijsku kulturu koja će svakome dati priliku da jasno izrazi svoje planove i ciljeve, da postave glavni Masterplan te onda samo popunjavaju kućice i zajedno nastupaju na tržištu. Ne grade samo turistički proizvod, već turističku destinaciju, pri čemu su okupljeni svi: od OPG-a, trgovaca i građevinara do hotela, restorana, kafića, centara za očuvanje prirode i ostalih.

Foto i video

FOTO Uoči Dana planeta Zemlje održana Zelena čistka u Maruševcu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Općine Maruševec i Osnovne škole Gustav Krklec Maruševec, a uoči Dana planeta Zemlje, održana je eko-akcija Zelena čistka.

Cilj akcije bio je iz prirode ukloniti nepropisno odbačen otpad te time istaknuti važnost odgovornog postupanja s otpadom i utjecati na svijest djece i građana jer je briga o okolišu dnevni zadatak svakog pojedinca.

U akciji su sudjelovali učenici Osnovne škole Gustav Krklec Maruševec, članovi grupe mladih planinara koji su zajedno s voditeljicom Brankicom Vrbanec i ravnateljem škole Tomislavom Vincekom obišli i očistili okoliš oko triju škola na području Općine Maruševec, kao i prostor oko prometnica.

Zelenoj čistki organiziranoj u sklopu programa obilježavanja Dana Općine Maruševec priključio se i načelnik Mario Klapša. Neodgovorno odbačen otpad kojeg su mladi aktivisti pronašli u prirodi na nekoliko lokacija zbrinut je u Reciklažnom dvorištu Općine Maruševec kojega su učenici sa svojim voditeljima uz pomoć djelatnika Reciklažnog dvorišta i razvrstali.

U Reciklažnom dvorištu Općine Maruševec koje je sagrađeno i pušteno u rad 2022. godine građani mogu bez naknade dostaviti različite vrste opada, od baterija i žarulja do manjih količina građevinskog otpada, svakog ponedjeljka i četvrtka od 10 do 16 sati, kao i prve subote u mjesecu od 8 do 12 sati.

Nastavite čitati

Foto i video

FOTO U Varaždinu se sajmuje, pleše i pjeva pa je grad prepun šetača

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Regionalni Tjednik

Gospodarski sajam Varaždin, uz izlagačke aktivnosti i stručno popratne programe nudi cjelodnevni zabavno glazbeni program na velikoj otvorenoj pozornici. 

Brojna događanja i lijepo prijepodne stoga su izmamili u šetnju brojne građane. To ne čudi jer nam poslije podne stiže nova promjena vremena.

Kakva je bila atmosfera na ulicama i trgovima pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje