Povežite se s nama

Kultura

FOTO Otvoren 28. Međunarodni festival čipke. Škvarić: Čipka nije samo zanat, ona je odraz našeg identiteta

Objavljeno:

- dana

U Lepoglavi je u petak svečano otvoren 28. Međunarodni festival čipke. Posjetitelji će tako od 13. do 15. rujna imati priliku vidjeti neke od najljepših primjeraka čipke iz čak 15 europskih zemalja, a program je ove godine obogaćen i vrijednim kulturno-umjetničkim sadržajima koje je pripremila Turska, ovogodišnja zemlja partner lepoglavskog festivala.Kako je istaknuto prilikom otvorenja, Međunarodni festival čipke je najstarija i najveća manifestacija u Lepoglavi, gradu koji je već više od sto godina poznat i kao važno europsko i svjetsko čipkarsko središte, a vještina izrade čipke je još 2009. godine upisana na Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva UNESCO-a.

Lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić prilikom otvorenja Festivala rekao je kako je on postao dragocjena tradicija koja povezuje umjetnost izrade čipke širom cijeloga svijeta.

– Lepoglava nije samo poznata po svojoj čipki, ona je srce kulturne baštine koja se prenosi bogatom poviješću i tradicijom, vezanom uz Pavline, crkvu i samostan, ali naša čipka, koja je prepoznata i od strane UNESCO-a kao nematerijalna kulturna baština čovječanstva, nije samo zanat, ona je odraz našeg identiteta, naše predanosti i našeg zajedništva kroz stoljeća. Svaki konac, svaki uzorak, svaka nit čipke priča priču o životu naših predaka, njihovim vjerovanjima, običajima i svakodnevnim iskustvima – pojasnio je Škvarić i dodao kako je Lepoglava oduvijek bila poznata kao središte majstorski izrađene čipke.

– Tradicija izrade čipke u našemu gradu seže u daleku prošlost i kroz generacije je prenošena s majstorice na učenike, od roditelja na djecu. Ta neprestana linija znanja i vještine osigurava da umjetnost čipke i dalje cvijeta i da se ne zaboravi njezina važnost. Ovogodišnji moto našeg festivala je “Tkanje vremena”, i to kako bismo istaknuli koliko je truda, vremena, ali i muke potrebno za izradu naše prekrasne čipke. Danas kao domaćini Međunarodnog festivala čipke ponosni smo što možemo predstaviti, ne samo našu tradicionalnu čipku, već i suvremene interpretacije koje izražavaju globalnu kreativnost. Predstavljamo povijesni put naše čipke kroz najljepše primjerke, kao aplikaciju čipke na keramici, nakitu, filateliji, crkvenom ruhu i vodenim predmetima – naglasio je lepoglavski gradonačelnik.

Osvrnuo se i na organizirane radionice te stručne i znanstvene susrete u sklopu Dana europske baštine.

– U okviru Festivala održava se i Miss Varaždinske županije za Miss Hrvatske te ćemo tako spojiti dvije ljepote, a to je ljepota žene i čipke. Ovaj Festival je prilika za sve nas da se upustimo u istraživanje, razumijevanje različitih stilova, tehnika i umjetničkih izraza iz cijeloga svijeta. Zadovoljstvo nam je što ove godine možemo surađivati s našim međunarodnim partnerom Republikom Turskom. Ova suradnja simbolizira zajedništvo i kulturnu razmjenu te omogućava stvaranje novih veza i prijateljstava među ljudima koji dijele strast prema čipki – završio je Škvarić.

Otvorenju je prisustvovao i varaždinski župan Anđelko Stričak, koji je istaknuo da je Lepoglava grad čipke, smješten ispod vulkana Gaveznice, a od iduće godine i grad tik ispod parka prirode.

– Za nekoliko dana, točnije 18. rujna će krenuti javna rasprava koja će biti otvorena mjesec dana, i svi se možete uključiti i dati prijedloge, vezano uz proglašenje parka prirode koji bi se prostirao na području Ivančice, Strahinjčice, Ravne Gore i Maceljskog gora – napomenuo je župan Stričak.

Uime predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića obratio se saborski zastupnik Goran Kaniški koji je ujedno i otvorio Festival čipke.

– Ovaj Festival je najstarija manifestacija u gradu Lepoglavi, koji je i ove godine u gradu povijesti, kulture i tradicije pokazao svoju raskoš. Čipku prezentira 15 zemalja, a posebnu draž dala je zemlja partner, Turska koja je donijela dašak istoga u naš kraj. Za izradu čipke, osim znanja i vještine potrebno je i dosta vremena i puno ljubavi majstorica čipkarica – kazao je Kaniški i dodao da je Lepoglava zaista značajno europsko središte čipke, koju je prepoznao i UNESCO.

– Kroz organizirane radionice i stručne znanstvene skupove u okviru Dana europske baštine dat je znanstveni doprinos očuvanju lepoglavske tradicije izrade čipke na batiću. Zahvalu, osim Gradu Lepoglavi upućujem i majstoricama čipkaricama koje to prenose s koljena na koljeno – prokomentirao je Kaniški.

Uime predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, otvorenju je prisustvovao Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije:

– Istaknuo bih tri stvari po kojima je Lepoglava itekako poznata, to je prije svega čipka, ali i druge dvije stvari koje su u vrlo skoroj budućnosti, zapravo sadašnjosti, stvarnost Grada Lepoglave, prije svega tiče se inicijative Parka prirode Ivančice, Strahinjčice, Ravne Gore i Maceljskog gorja koje će dobiti naziv Zagorske gore. Činjenica je da od proljeća sljedeće godine na ovom području imamo napokon novi park prirode i ovom prilikom čestitam i zahvaljujem gradonačelniku na podršci koju je pružio prilikom te inicijative i cijelog ovog projekta koji je potrajao četiri godine – najavio je Habijan.

Isto tako, dotaknuo se i ugaslog vulkana Gaveznica i posjetiteljskog centra koji je u projektiranju.

– Siguran sam da će to Županija i Grad itekako realizirati, a čipka je nešto čime se Lepoglava može itekako ponositi, nešto što su još davnih dana Pavlini, koji su ostavili itekako i ostavit će duboki trag u ovom gradu, donijeli na područje grada Lepoglave, barem tako kažu povijesni izvori. Čipka po mom mišljenju na neki način simbolizira prije svega strpljenje, mir, ljepotu, a onda i ljubav – zaključio je ministar Habijan.

Fuat Korkmaz, ravnatelj Turskog kulturnog centra Yunus Emre Zagreb kazao je kako prvi put Turska sudjeluje na Festivalu čipke te da su iznimno ponosni što su zemlja-partner. Uz samo svečano otvorenje organizirana je i izložba na kojoj je predstavljena turska čipka dok će u subotu poznata turska pijanistica Tutu Aydinoğlu u Crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije održati koncert.

– Za subotu smo pripremili našu bogatu gastronomiju na kojoj će svi posjetitelji moći probati gastronomiju Anatolije koju smo organizirali zajedno s našim Veleposlanstvom Republike Turske u Zagrebu – kazao je ravnatelj Korkmaz.

Dodao je kako između Hrvatske i Turske postoje mnoge prijateljske veze i oni je na ovaj način dalje njeguju i produbljuju.

Čipkaricama su uručena priznanja za svoj trud, umijeće i napor koji ulažu da se tradicija čipkarstva u Lepoglavi nastavlja i dalje te prenosi s koljena na koljeno.

Dodajmo da, uz izložbu najljepših primjeraka lepoglavske čipke, posjetitelji Festivala mogu vidjeti i izložbe čipaka iz drugih najpoznatijih čipkarskih središta u Hrvatskoj – Primoštena, Splita, Sikirevaca, Križevaca, Trga kod Ozlja, Svete Marije, Paga i Krašića, ali i čipke iz Slovenije, Slovačke, Poljske, Belgije, Italije, Malte, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Španjolska, Bugarske, Engleske, Francuske, Austrije i Turske.

Festival se ove godine održava pod motom „Tkanje vremena”, a pred nama su i zanimljive radionice te stručni i znanstveni susreti i skupovi u okviru Dana europske baštine u Lepoglavi, kao i prateći kulturni i zabavni sadržaji te tradicionalni sajam.

Ovogodišnji, 28. Međunarodni festival čipke održava se pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića i pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, Hrvatske turističke zajednice i Turističke zajednice Varaždinske županije, Varaždinske županije i Grada Lepoglave.

FOTO: Darko Gorenak/Godar

Kultura

Za 31. Susret hrvatskih tamburaških orkestara i sastava predloženi tamburaši iz Maruševca, V. Toplica i Trnovca

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Tamburaška sekcija KUD-a “Klaruš” Maruševec prošle je nedjelje, 15. rujna, sudjelovala na 17. županijskoj smotri tamburaških sastava i orkestara Varaždinske županije.

Smotra je održana u Kulturnom centru Općine Cestica.

Organizatori smotre bili su Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske županije i KUD Općine Cestica. Na smotri se predstavilo šest tamburaških sastava i jedan tamburaški orkestar s područja Varaždinske županije i to u tri kategorije; folklorni sastavi, folklorni orkestri i koncertni sastavi.

U natjecateljskom dijelu programa najprije su nastupili folklorni sastavi; Tamburaški sastav Dječjeg folklornog društva ”Sončece” iz Varaždina (voditelj  Nikola Ivek), Tamburaški sastav KUD-a Cvetlinski zvon iz Jazbine Cvetlinske (voditeljica Marija Kramar) i Tamburaški sastav KUD-a ”Toplice” iz Varaždinskih Toplica (voditeljica Mirta Matkun).

U revijalnom djelu folklornih tamburaških sastava predstavio se Tamburaški sastav ”Pajdaši” KUD-a ”Anka Ošpuh” iz Ludbrega (voditelj Elvis Međeral), a nakon njih u kategoriji folklornih orkestara nastupio je Tamburaški orkestar KUD-a ”MAK” iz Trnovca (voditelj Boris Važanić). U kategorija koncertnih sastava nastupili su Tamburaški sastav KUD-a Martijanec (voditelj Boris Vražić), a na kraju i Tamburaški sastav KUD-a ”Klaruš” iz Maruševca (voditelj Franjo Plantak) sa skladbama Julija Njikoša: “Ivanjska noć” i “Tempa” (Kolo na slavonske narodne motive).

U ime Hrvatskog sabora kulture selektor smotre bio je profesor tambure Veljko Valentin Škorvaga koji je istaknuo kako tambura nikad nije tako kvalitetno svirala kao u današnje vrijeme, dok je predsjednik Zajednice kulturno umjetničkih udruga Varaždinske županije Zlatko Peharda kazao kako je tamburaška glazbena scena u Varaždinskoj županiji živa i vrlo kvalitetna, što su tamburaši na smotri i pokazali. Sudionicima smotre dobrodošlicu i uspješne nastupe poželio je i načelnik Općine Cestica Mirko Korotaj. Ispred Općine Maruševec smotri u Cestici nazočio je predsjednik Općinskog vijeća Općine Maruševec Damir Šprem.

Bila je ovo prava glazbena poslastica za kraj Dana Općine Cestica koja je bila ovogodišnji pokrovitelj smotre, zajedno s Varaždinskom županijom i Ministarstvom kulture i medija.

Za 31. Susret hrvatskih tamburaških orkestara i sastava koji će se održati u Dugom Selu, selektor je predložio tamburaški sastav KUD-a “Klaruš” Maruševec u kategoriji koncertnih sastava, u kategoriji folklornih sastava nastupiti će TS KUD-a ”Toplice”, a u kategoriji folklornih orkestara Varaždinsku županiju će predstavljati Tamburaški orkestar ”MAK” Trnovec.

Svi su pozvani da predstavnike Varaždinske županije 30. studenoga i 1. prosinca popratite na državnom susretu u Dugom Selu kojeg će organizirati Hrvatski sabor kulture (online prijenos).

Nastavite čitati

Kultura

Najavljen bogat program 54. Varaždinskih baroknih večeri koje počinju u petak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Petnaest vrhunskih koncerata u Varaždinu, iznimno bogat popratni program objedinjen pod nazivom Total Baroque, koncerti u 12 gradova i mjesta u četiri hrvatske županije i sve to objedinjeno u 13 festivalskih dana najkraći je sažetak 54. Varaždinskih baroknih večeri čiji je bogati program predstavljen na konferenciji za medije održanoj u utorak, 17. rujna, u Gradskoj vijećnici u Varaždinu.

Festival Varaždinske barokne večeri najznačajnija je glazbeno-scenska priredba središnje Hrvatske, osnovana 1971. godine. Festival je pod stalnim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske, a Ministarstvo kulture i medija RH dodijelilo mu je nacionalni značaj prije 20-tak godina. Svake godine s ponosom se na Festivalu predstavljaju glazbenici zemlje partner, a ove su godine organizatori iznimno ponosni na velik broj portugalskih izvođača koje će Varaždin ugostiti od 20. rujna do 2. listopada.

Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj čestitao je organizatorima na volji i trudu zahvaljujući kojima ljubitelji barokne glazbe imaju priliku svake jeseni uživati u Varaždinu.

– Siguran sam da će kroz 15 koncerata u matičnom gradu Varaždinu i desetak u susjednim gradovima pružiti publici prigodu da upozna glazbenike iz ovogodišnje zemlje partner Portugala, ali i iz drugih zemalja poput Švedske, Španjolske i Mađarske koje također financijski sudjeluju u održavanju ovogodišnjeg festivala. Vjerujem kako će Varaždin, UNESCOV grad glazbe 20. rujna ponovno postati središnje mjesto na europskoj i svjetskoj kulturnoj karti – rekao je gradonačelnik Varaždina.

– Na ovim baroknim večerima u 13 dana trajanja festivala biti će za svakoga po nešto. Svi će moći uživati u baroknoj glazbi i u fadu i popratnim programima – rekao je gradonačelnik Bosilj i najavio da će se u vrijeme festivala u subotu, 21. rujna, u 10 sati u Gradskoj vijećnici Grada Varaždina potpisati sporazum o suradnji gradova Varaždin i Guimaraes u Portugalu. Nakon potpisivanja sporazuma, ispred Gradske vijećnice bit će otkrivena ploča s grbom tog povijesnog partnerskog grada, a u 17 sati u Palači Sermage u prostoru Total baroka biti će upriličen koncert Gudačkog kvarteta Guimaraes u čast potpisivanja sporazuma o suradnji.

Čestitkama organizatorima se pridružila i Silvija Zagorec, zamjenica župana Varaždinske županije: “Varaždinske barokne večeri su definitivno naš najstariji i najdugovječniji festival za kojeg se zna u cijelome svijetu. Vjerujemo kako su organizatori u suradnji s Portugalom pripremili odličan program i posebno pozdravljamo što festival izlazi iz koncertnih prostora i otvara se široj javnosti kroz programe u susjednim mjestima u našoj županiji.“

Ravnatelj VBV-a Davor Bobić kazao je kako svaka država u Varaždin donese ono najbolje što ima na polju autentičnog izvođenja barokne glazbe, a ove ga je godine iznimno obradovala suradnja sa zemljom partnerom, Portugalom, zahvaljujući čijoj velikodušnoj potpori i preporukama ove godine imamo priliku ugostiti neke od najeminentnijih portugalskih ansambala.

– Posebno nas raduje povratak na Festival istaknutog engleskog čembalista i dirigenta maestra Laurenca Cummingsa, jednog od voditelja dugogodišnje ljetne Škole barokne glazbe i plesa Aestas Musica, koja je niz godina uspješno djelovala u našem gradu, koji će uz Orquestra Barroca Casa da Musica, Zbor Hrvatskeradio televizije i sopranisticu Sara Braga Simões nastupiti na koncertu svečanog otvorenja Varaždinskih baroknih večeri u petak, 20. rujna 2024. godine. A varaždinske barokne večeri i ove godine donose impresivan festivalski program koji uključuje oratorijske i operne produkcije, brojne nastupe mladih glazbenika te niz edukativnih programa posebno namijenjenih mladima – naglasio je Bobić.

Novinarima se obratio i Raymond Rojnik, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin koji organizira VBV posljednjih 29 godina.

– Više od 400 izvođača ugostit ćemo ove godine na Festivalu što je zaista impresivna brojka, obilježit ćemo 25. obljetnicu zbora Chorus Angelicus i to izvedbom znamenitog Handelovog oratorija Juda Makabejac te 25 godina od smrti akademika Jurice Muraja, kojemu će biti posvećujemo tradicionalni koncert naših najboljih učenika Glazbene škole u Varaždinu uz Varaždinski komorni orkestar. U dvorištu palače Sermage u sklopu programa Total Baroque smjestit će se portugalski „kutak“ u kojem će se pjevati fado, ali i uživati u gastronomskoj ponudi zemlje partnera – najavio je ravnatelj Rojnik.

Organizatori su pripremili iznimno bogat popratni program, a Festival će završiti 2. listopada podjelom festivalskih nagrada. I dok počinje odbrojavanje do ovogodišnjeg baroknog festivala, organizatori već pripremaju iduće jubilarne 55. Varaždinske barokne večeri.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje