Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Podturenski ezermešter Ivan Zrna predstavlja izvorne međimurske maske – čaplje!

Objavljeno:

- dana

Jedna od poznatijih popularnih međimurskih maski je i čaplja. Iako je nekad bila raširena srednjim Međimurjem, danas je ostala očuvana najviše na području Podturna. Njezinu izradu predstavio nam je Ivan Zrna, “ezermešter”, odnosno “čovjek od tisuću talenata” iz tog mjesta.

– Čaplja se sastoji od dvaju dijelova: glave i “lalovke”. Glava je pritom fiksna, dok je lalovka gibljiva. Udaranjem jedne o drugu nastaje zvuk koji se “po domaće” naziva “čapljanjem”. Maska se nalazi na štapu ili “boti” te njezina visina iznosi od dva i pol do čak triju metara! – kaže Zrna, koji čaplje izrađuje u maloj radionici s brojnim alatom kojom dominira topla peć.

On se profesionalno bavi strojnom obradom metala te već niz godina skuplja i izrađuje stari alat, strojeve, opremu, maske i bilo što povezano s međimurskim običajima. Potpredsjednik je lokalnoga Kulturno-umjetničkoga društva Podturen. KUD Podturen je osnovan 1979. godine, što znači da je prošle godine napunio 40 godina djelovanja. Osim toga, članovi KUD-a, kojih je osamdesetak, su dobitnici i mnogih priznanja za izvorno međimursko stvaralaštvo.

Odnedavno na području Podturna djeluje i druga udruga: Kulturno-umjetnička udruga Čaplja, koja je nedavno osvojila i treće mjesto međunarodnoga karnevala na otoku Viru.

– Ustaljeno je da se pravi oblik krave, no postoje i jeleni i lavovi… Karakteristično za čaplju je to što se ona ne nalazi na samome čovjeku, već se nosi uz tijelo. Najveći problem predstavljaju rogovi – dodaje turenski ezermešter.

Čaplje u Podturnu, kako kaže, imaju stoljetnu tradiciju, a on sam u svom posjedu ima jednu čaplju za koju procjenjuje da je stara barem pedeset godina! Čaplja je izvorna drvena maska, samo jedna od triju međimurskih za koju se priznaje originalnost te ručna izrada od drveta.

Ova bi čaplja mogla biti i starija od pola stoljeća!

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje