Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Projekt „Kaj buš STEM?“: mališani razvijali iskustva u korištenju digitalnih i kreativnih alata

Objavljeno:

- dana

„Grad Čakovec – Prijatelj djece“, putem aktivnosti financira projekt „Kaj buš STEM?“ koji provodi udruga Međimurski informatički klub Čakovec (MIK) u partnerstvu s Mladim informatičarima Strahoninca (MIS) uz nezaobilaznu potporu Tehnološko-inovacijskoga centra Međimurje, u čijim prostorima se provodi projekt.

Riječ je o pet besplatnih raznovrsnih radionica iz STEM područja za 100-tinjak djece, a svaka od njih se provodi unutar četiriju dana tijekom ukupno 12 sati.

U današnjem digitalno povezanom svijetu nezamislivo je da bilo koja mlađa generacija bude tehnološki nepismena, stoga su radionice pomno osmišljene kako bi djeca i mladi razvijali svoja iskustva u korištenju digitalnih i kreativnih alata, a ljetni period je idealno vrijeme, kada su djeca bez obveza, da na zabavan i kreativan način nešto nauče.

Vrijeme STEM-a

– Vrijeme današnjice je zasigurno vrijeme STEM-a. Ono o čemu mi, međutim, razmišljamo nije današnjica, nego to što će biti s djecom za 10-15 godina kad ona stanu u krug svjetske populacije i konkuriraju sa svojim znanjem i vještinama. Stoga smo odlučili da im mi danas udahnemo nove vrijednosti, nove poglede na budućnost, kako bi sutra mogli biti međunarodno konkurentni. Dakle, ponajviše se volimo baviti izvrsnošću i kreativnošću te želimo ili pokušavamo biti ispred drugih – rekao je predlagač i voditelj projekta mag. inf. Dejan Drabić, ujedno član koordinacijskog odbora „Grad Čakovec, prijatelj djece“.

Od 20. do 23. srpnja održane su radionica „Razmišljaj računalno“ i radionica modelarstva pod nazivom „Reži, lijepi, oboji, neka ožive likovi tvoji!“, a od 27. do 30. srpnja radionice „Moje prvo programiranje“ te „3-D ispis i modeliranje“.

„Razmišljaj računalno“

Radionica „Razmišljaj računalno“ bila je namijenjena učenicima od 4. do 7. razreda, a izvoditeljica je bila prof. Darinka Drabić. U sklopu radionice polaznici su naučili kako rješavati problemske zadatke u računalu razumljivu jeziku te su svladali svoje prve korake na putu računalnog razmišljanja. Upoznali su se s najjačim alatom za razvoj programa i aplikacija PyCharm, a svoje programe su pisali i izradili u programskom jeziku Python.

Radionica modelarstva

Radionica „Reži, lijepi, oboji, neka ožive likovi tvoji!“ osmišljena je tako da djeci na zabavan i kreativan način približi osnove elektronike u primjeni uz obradu drveta. Izvoditeljica radionice bila je Renata Martinec, učiteljica tehničke kulture i fizike.

Na radionici su polaznici izradili uporabni predmet svjetiljku i učilo-igračku „robota Šaralicu“. Uz zabavno učenje, više od 30-ero djece osnovnoškolske dobi u četiri dana razvijalo je svoju kreativnost, motoriku i timski rad, sklapali su prijateljstva te prošli malu školu elektronike, pri čemu su uz pomoć predavača naučili lemiti elektroničke elemente te tako oživjeli svoje tvorevine. Polaznici radionice svoje su radove ponijeli kući.

„Moje prvo programiranje“

Cilj ove radionice je uvesti učenike u početno programiranje na njima zabavan način.

– Djeca ovdje kreću raditi svoje programe putem igre, oživljavaju likove, upravljaju njima i slično te će na taj način naučiti programirati i zainteresirati se da u budućnosti krenu razvijati i ozbiljne programe – istaknuo je Drabić.

Radionicu „Moje prvo programiranje“ vodila je Dunja Škvorc.

– Sve je vrlo jednostavno i vizualizirano, učenici vide što rade i uče putem igre: imaju različite likove i „pozornice“ te s njima slažu različite priče i animacije. Vrlo brzo uče, radimo na principu pokušaja i pogrešaka i jako im dobro ide – rekla je voditeljica te dodala da su reakcije roditelja i djece odlične.

– I ja sam jako zadovoljna jer u kratko vrijeme, u ova četiri dana, oni savladaju puno toga i to im je dobar početak. Kasnije će trebati nastaviti dalje i dalje se usavršavati – dodaje.

Radionicu „3-D modeliranje i ispis“ vodio je Denis Vidović, a djeca su naučila raditi u CAD alatima te pripremati i izvoditi ispis na 3-D printerima. Prva dva dana usmjerena su na učenje rada u softveru, a druga dva dana na modeliranje i printanje vlastitog predmeta. U 8. mjesecu još slijedi radionica „Mico:bit u primjeni“ koju će voditi Renato Železnjak.

– Mi smo kao ekipa, predavači iz obrazovnog miljea i mi iz poslovnog okruženja, napravili odličan sklop unutar kojega smo postigli rezultate koji su vidljivi na nacionalnoj razini pa smo tako u najjačim kategorijama ekipno bili drugi, odnosno treći u državi. Postigli smo izrazito visok rezultat, međutim, to nije razlog da ne napravimo još bolji – zaključio je Drabić te dodao da će se, zbog velikog odaziva, dio održanih radionica ponovo provoditi u kolovozu, što će uskoro biti najavljeno.

Međimurje

Nova generacija turističkih vodiča uspješno položila ispite na Međimurskom veleučilištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak je, 26. ožujka, dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu dr. sc. Igor Klopotan, podijelio uvjerenja polaznicima koji su uspješno položili sve ispite te završili opći i posebni dio ispitnog programa čime su stekli pravo obavljanja poslova turističkog vodiča na području Međimurske županije.

– Veseli činjenica da je još jedna generacija uspješno svladala sav program koji je obuhvaćen predavanjima i terenskom nastavom te će tako postati ravnopravni sudionici na turističkom tržištu, koje upravo u Međimurju bilježi veliki uzlazni trend. Međimursko veleučilište u Čakovcu neprestano se prilagođava zahtjevima i potrebama na tržištu rada, a programi poput ovog samo jedan dokaz tome – istaknuo je dekan Klopotan.

Seminar za polaganje stručnog ispita za turističke vodiče održava se u okviru programa cjeloživotnog obrazovanja na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, a odobren je od strane Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske. Organizira se po ukazanoj potrebi kada se prijavi minimalno 15 kandidata, a obuhvaća predavanja i terensku nastavu.

– Sljedeći ciklus seminara planiran je za jesen ove godine, a ovim putem pozivamo sve zainteresirane kandidate da se slobodno prijave na e-mail adresu: [email protected] – poručuju s čakovečkog MEV-a

Nastavite čitati

Međimurje

Proslava Dana Međimurske županije trajat će 32 dana u 78 manifestacija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 27. ožujka u parku Centra znanja predstavljen je bogat program proslave Dana Međimurske županije.

Trajat će 32 dana u 78 manifestacija kojima će se slaviti razvojna snaga, inovativnost i kultura Međimurja. Program započinje u srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec humanitarnom izložbom i koncertom za Katružu, a završava 12. svibnja smotrom tamburaških sastava u Mačkovcu, s centralnom svečanošću 30. travnja u Čakovcu, na sam spomendan stradanja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana.

Da bi se ovoliki organizacijski posao kvalitetno izveo, Međimurskoj županiji pridružili su se brojni čuvari baštine, pojedinci, udruge s područja kulture, te županijske ustanove.

Predsjednik županijske Skupštine Dragutin Glavina osvrnuo se na središnji dio proslave: “Nakon uskrsnih blagdaa započinjemo s proslavom Dana Županije. Centralni dio proslave bit će svečana sjednica Skupštine Međimurske županije 30. travnja, u čast naših povijesnih velikana Zrinskog i Frankopana. Uz prisjećanje na njihovu žrtvu, svečana sjednica bit će prigoda da prikažemo rezultate izvršne i predstavničke vlasti u proteklih godinu dana. S ponosom ćemo, tada, predati najviše županijske nagrade – Nagradu Zrinskih i Povelju Međimurske županije, u ruke našim zaslužnim građanima.”

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da se promoviraju vrijednosti utkane u međimurski identitet, kulturu, baštinu i postignuća: “Poštujemo prirodne ljepote Međimurja, poštujemo vrijednosti naših ljudi i nagrade koje su kruna predanog rada svih Međimurki i Međimuraca i zato je slogan ovogodišnjih Dana Međimurske županije u zelenom tonu i glasi “Green is in”. Međimurje je in. Spomen je to na činjenicu da smo prva regija u Hrvatskoj i četvrta u svijetu koja je osvojila nagradu Green Destination i simbol koji ističemo i kojim zahvaljujemo svima koji čuvaju ovaj naš najljepši falačec svijeta. Ove godine, pripremili smo 78 događaja kojima kažemo hvala svim ljudima vezanima za našu povijest, kulturu, za postignuća u sportu, obrazovanju, gospodarstvu… Proslavu završavamo upravo na Dan Europe, jer su europske vrijednosti duboko utkane u naš karatkter.”

Predsjednik Udruge Zrinska garda Đuro Bel govorio je o dijelu programa u organizaciji udruge koju predstavlja naglasivši da će 24. travnja u Riznici biti predstavljena knjiga o obitelji Zrinskih, a tradicionalni mimohod povijesnih postrojbi održat će se 27. travnja.

Humanitarno

Upraviteljica Zaklade solidarnosti Katruža Petra Vadlja istaknula je: “Iznimno me veseli što ovogodišnje Dane Županije otvaramo u humanitarnom tonu. U srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec otvaramo izložbu Vuprem oči. Zahvaljujemo Astronomskom društvu Vega na donaciji od 15 prekrasnih, zvjezdanih fotografija. Izložba je prodajnog karaktera, a sredstva idu Katruži za nove cikluse pomoći našim sugrađanima u liječenju i rehabilitaciji. Dobrotvorni program te večeri nastavlja se u 19 sati tradicionalnim koncertom Međimurje v srcu – prijatelji za Katružu. Cijena ulaznice je simbolična 7 eura jer je koncert dar i zahvala svima koji podržavaju rad Zaklade.”

Ulaznice za humanitarni koncert za Katružu, na kojem će nastupiti 14 izvođača, mogu se nabaviti na blagajni Centra za kulturu, kao i u uredu Katruže u Međimurskoj županiji.

I ovogodišnji program obilježavanja Dana Međimurske županije dostupan je putem QR koda, a naljepnice s kodom bit će dostupne u svakom kutku Međimurja. Programski sadržaji mogu se pratiti i putem plakata te objava na internetskim stranicama Međimurske županije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje