Povežite se s nama

Kultura

Glazba Davora Bobića remek-djelo je ne samo hrvatske, nego i europske scene

Objavljeno:

- dana

Skladatelj, pedagog, organizator i voditelj nekad varaždinske, a danas osječke glazbene sezone te dugogodišnji ravnatelj Varaždinskih baroknih večeri, Davor Bobić, prošlog tjedna je dokazao da itekako zna otvarati nova poglavlja u svojem stvaralaštvu. Naime, u koprodukciji HNK Split i Osijek na sceni potonjeg u petak, 16. veljače, praizveden je osebujni Bobićev balet “Snježna kraljica”.

Uvažavanje autora

Podsjećamo, ovaj nesumnjivo jedan od najutjecajnijih glazbenika suvremenog hrvatskog glazbenog života, još 2020. godine u velikom intervjuu za Regionalni tjednik hrabro je najavio da se između ostalog okreće pisanju scenske glazbe. Uoči recentne praizvedbe, neumorni varaždinski skladatelj otkrio je kakve su ga emocije preplavile.

– Neobično. Nije ni uzbuđenje u pitanju, nego nešto nadrealno. Baš kao i sama bajka, sve što se događa u kazalištu i oko mene, djeluje mi nestvarno. Od srca zahvaljujem intendantu i svim zaposlenicima HNK-a, od marketinga, tehničke službe, plesačima, glazbenicima, autorskom timu, jer sam dobio iznimnu životnu priliku svoje velike želje iz mladosti ostvariti nakon punih 30 godina. Sudbina je htjela da to bude baš u Osijeku, za koji sam već 22 godine vezan radom na Akademiji za umjetnost i kulturu. Impresioniran sam, prije svega, energijom, zajedničkim htijenjem i željom da se ovaj projekt, u koprodukciji sa splitskim, postavi na pozornicu osječkoga HNK-a – govori Bobić o još jednom iznimnom postignuću, njega kao skladatelja i tamošnjeg HNK kao producenta.

Premda je dosad imao nekoliko velikih projekata, u koje je bio uključen jako velik broj ljudi, opera i balet su najsloženije glazbene forme, čiji uspjeh ovisi o jako puno toga.

– Na ovom je projektu autorski tim sjajan. U početku me malo zbunilo što nisam sudjelovao u izboru ni jednog suradnika, a desetak dana prije praizvedbe nisam vidio nijedan koreografski korak! No, upravo je snaga u želji i duhu Hrvata da se sjedinimo kada trebamo nešto zajednički napraviti. Tada sve dobije posve drukčiju dimenziju. Imam osjećaj da je sadržaj i izbor djela maestralno pogođen za publiku, jer smatram kako smo svi dali sve od sebe da ga približimo i djeci i odraslima, da to bude univerzalna priča za sve generacije. Bajka je svjetski prepoznatljiva i ovom praizvedbom ulazimo, vjerojatno među prvima u svijetu, u obilježavanje 150 godina od smrti H. C. Andersena. Odličan je tajming na svjetskoj razini za novi koncept jednog Andersenovog djela i ta je činjenica iznimno važna. Smatram da baletna umjetnost ima posebnu magiju, koja privlači brojnu publiku – naglašava Bobić.

Kulturnoj javnosti koja je uživala u praizvedbi baleta, njegova se glazbena estetika očigledno svidjela.

– Meni je najbitnije da publika to duboko proživi, a mislim da sam to uspješno napravio. Dragocjen je moj kapital u stečenom znanju koje sam dobio na studiju, svjedočeći velikim baletnim i opernim predstavama. Sve to mi se nakon 30 godina vraća u život, sve je to sad eksplodiralo. Ostao sam vjeran melodiji, ritmu, tradiciji rusko-ukrajinske škole kompozicije, tradicionalnom simfonijskom pismu. Gledajući njihove majstore, na studiju mi se javila želja da i ja jednoga dana napišem balet Snježna kraljica, ali i jedan prema bajkama Ivane Brlić Mažuranić. Nikada ne ću zaboraviti činjenicu da mi je osječki HNK prvi pružio priliku, a posljednjih 10-ak godina tražio sam je kod svih intendanata u Hrvatskoj – ističe Bobić kojem su se nebrojeno puta dosad pozlatile naučene i urođene vrline poput discipline, reda, rada, strpljenja, upornosti, dosljednosti, trpljenja i iskrenosti.

Presedan za pamćenje

Treba znati i to da je prvi puta u povijesti praizvedba baleta – i to hrvatskoga autora, Davora Bobića – ujedinila dva hrvatska nacionalna teatra! Stoga ovako velik događaj zaslužuje i takvu pozornost i angažman. Znaju to dobro u osječkom HNK-u pa su, između ostaloga, u subotu, 10. veljače, za okruglim stolom okupili najvažnija imena vezana za premijeru. U prvom je to redu bio skladatelj Davor Bobić, potom koreograf i redatelj Svebor Svečak, dirigent Stjepan Vuger te baletni majstor Vuk Ognjenović. Njih su četvorica govorila konkretno o baletnoj umjetnosti, a intendanti Vladimir Ham (Osijek) i Vicko Bilandžić (Split) ponajviše o značaju suradnji poput ove, bez koje teško da bi si ijedna od ovih kazališnih kuća mogla priuštiti ovakvu premijeru. Inicijativa je potekla od intendanta Vladimira Hama, koji je pokazao dovoljno hrabrosti i maštovitosti (i kako sam kaže – ludosti) da svoj mandat obilježi ovim velikim događajem za kazalište, grad, cijelu Hrvatsku, kazališnu i plesnu umjetnost. Potaknuo je, naime, skladatelja Davora Bobića da dovrši započeto djelo i da ga uprizore na sceni HNK-a u Osijeku, unatoč činjenici da nemaju profesionalni baletni ansambl, nego su svi plesači u honorarnim odnosima!
– Gdje ima volje, ima i načina. Do realizacije ne bi došlo da nije bilo koprodukcije sa splitskom HNK-om, a u sklopu projekta K-HNK. Riječ je o inicijativi koju nesebično financijski podržava Ministarstvo kulture i medija RH i koja je na scenama Osijeka i Rijeke prije dvije godine već iznjedrila jednočinke Arlecchino i Gianni Schicch – poručio je Vladimir Ham.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje