Povežite se s nama

Kultura

Mirjani Kolarek Karakaš uručena prestižna pjesnička nagrada

Objavljeno:

- dana

Varaždinskoj pedijatrici dr Mirjani Kolarek Karakaš u varaždinskoj je Gradskoj kniižnici i čitaonici uručena Velika zlatna plaketa Zvonimir Golob za najbolju neobjavljenu ljubavnu pjesmu za 2024. godinu.

Riječ je o prestižnoj godišnjoj nagradi utemeljenoj po udruzi Hrvatskih branitelja za koju su ove godine svoje neobjavljene pjesme poslali brojni pjesnici iz Hrvatske i inozemstva, pobjednička je pjesma Mirjane Kolarek Karakaš naslova „Život je suza na licu osmijeha” prikupila najviše ocjene stručnoga suda.

U organizaciji Gradske knjižnice Metel Ožegović i Udruge hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata iz 1991., na svečanosti su uvodno govorili ravnatelj knjižnice Mario Šoštarić i predsjednik udruge Hrvatskih branitelja Mladen Pavković, dok je u glazbenom dijelu programa sudjelovala prvakinja zagrebačkog ansambla Lado Anita Huđek.

Govoriti o pjesnikinji, a ne govoriti o ženi izuzetnog senzibiliteta koja snagom intuicije pronalazi onu točku svjetlosti koja je potrebna za osmijeh, konačno govoriti o dr Mirjani Kolarek Karakaš a ne spomenuti njezin životni poziv kojim oduvijek pomaže onima najosjetljivijim – malim bolesnicima, u krajnjem bi slučaju bilo nekorektno – rečeno je u predgovoru dodjeli nagrade.

U svom stvaralačkom radu autorica je do sada realizirala dvije samostalne zbirke poezije te se njena poezija našla u mnogim zajedničkim zbirkama. 2015. godine objavljuje svoju prvu zbirku  naslova „Prva violina” kako i kaže u pjesmi „sudbina je ta koja orkestrom života dirigira, a ja sam njena prva violina”. Na poetski način ukazuje da bez obzira na koji put smo stavljeni – mi smo ti koji vlastiti život držimo u svojim rukama.

Drugu zbirku poezije „Kraljica snova” objavljuje 2017. U pjesmama postavlja mnoga pitanja, ali daje i odgovore, spretno nas vodi kroz nit poruke do kraja kako pjesme tako i zbirke u cjelini. Mirjana piše srcem, bez pritiska, sa željom da se posebni trenuci zabilježe a mnogi će se u njima pronaći, na život drugačije gledati, i neke odluke promijeniti.


Desetak njenih pjesama je uglazbljeno, a jedna od njih prezentirana je na svečanosti u spotu autora glazbe i aranžmana – poznatoga varaždinskog pjevača Nine Goloba.

Uz brojne ljubitelje poezije i prijatelje autorice okupljene na svečanosti, posebno je primijećena bila nazočnost uglednih varaždinskih liječnika prim dr Krune Martinovića, prim dr Vesna Vinceković, te prim dr Brigite Czeisberger.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje