Povežite se s nama

Život i društvo

Grad ne sufinancira vrtić djeci koja ga pohađaju izvan Varaždina

Objavljeno:

- dana

Dječji vrtić “Bubamara” iz Gornjeg Kneginca početkom godine preselio se u novu, modernu zgradu u kojoj trenutačno boravi nešto više od 200 djece, ali je njih tridesetak s prebivalištem izvan Općine Gornji Kneginec.

Kako doznajemo, u vrtić se neprestano upisuju nova djeca te za upis djece postoji i velik interes roditelja s prebivalištem u Gradu Varaždinu i susjednih općina. Među njima je znatan broj djece jasličkog uzrasta jer se u Varaždinu, kako se može čuti od roditelja, dugo čeka na upis djece u jaslice. Međutim, roditelji iz Varaždina plaćaju puno veću cijenu kneginečkog vrtića od ostalih roditelja jer Grad Varaždin ne subvencionira boravak djece u vrtićima izvan svog područja.

Puna ekonomska cijena Dječjeg vrtića “Bubamara” iznosi 1300 kuna. Zahvaljujući subvencijama, roditelji s područja Općine Gornji Kneginec i nekih drugih susjednih općina i gradova plaćaju subvencioniranu cijenu od 350 kuna za kraći 5-satni program i 600 kuna za 8-satni program boravka djece u vrtiću.

Subvencije

Međutim, roditelji s prebivalištem u Gradu Varaždinu plaćaju 600 kuna za kraći i 850 kuna za puni program. Grad Varaždin subvencionira samo boravak djece u vrtićima na području Varaždina, bilo da je riječ o javnom ili privatnom vrtiću. Iz toga proizlazi da bi roditelji s prebivalištem u Varaždinu koji su svoju djecu upisali u kneginečku “Bubamaru” trebali plaćati punu ekonomsku cijenu.

Kako nam je rekao načelnik Općine Gornji Kneginec Goran Kaniški, Općina godišnje sufinancira rad vrtića s 1,2 milijuna kuna, pa stoga vrtić “može izaći u susret roditeljima s drugih područja na način da ipak ne plaćaju punu ekonomsku cijenu”. I uz ovu pomoć kneginečke općine oni ipak plaćaju 250 kuna više od ostalih roditelja, a vrtić je zakinut za dio sredstava.

Također, bude li ubuduće još više interesa za upis djece s drugih “nesubvencioniranih” područja, vrtić će u nekom trenutku vjerojatno morati povećati cijenu koju plaćaju njihovi roditelji kako bi mogao normalno funkcionirati.

Upitali smo Grad Varaždin zašto Varaždinci čija djeca borave u vrtićima izvan područja Varaždina ne mogu dobiti subvenciju. Iz odgovara koji je stigao proizlazi da Grad to nije dužan sufinancirati jer su oni na svome području osnovali dječji vrtić.

– Jedinice lokalne samouprave na području Varaždinske županije koje nisu na svome području osnovale dječji vrtić dužne su u svom proračunu osigurati sredstva za pokriće minimalno 25 % ekonomske cijene dječjeg vrtića kojeg polaze djeca s njihovog područja, a kojeg su osnivači druge jedinice lokalne samouprave i pravne osobe – stoji u odgovoru.

Navode da je Grad Varaždin osnivač ustanove Dječji vrtić Varaždin, koju polazi 768 djece u osam objekata. Pored toga Grad podupire rad privatnih i vjerskih dječjih vrtića koji imaju sjedište na području Grada Varaždina. U tim je ustanovama smješteno još 1002 djece, a njihov se rad sufinancira s 560 kuna po djetetu. U Gradu priznaju da postoje liste čekanja za upis djece u vrtić i da su prije dvije godine uočili problem nedostatka kapaciteta dječjih vrtića na području Grada. Zbog toga su prijavili dva projekta izgradnje dječjih vrtića, u Donjem Kućanu i u Hrašćici.

– Na nekoj od lista čekanja nalazi se ukupno oko 150 djece, ali iz različitih razloga i neka su djeca na listi u više vrtića – kažu u Gradu. S druge strane, gotovo svi drugi gradovi s područja Varaždinske županije sufinanciraju boravak djece i u vrtićima izvan njihova područja, bez obzira na to što su svi ti gradovi i na svom području osnovali gradski dječji vrtić. Činjenica jest da ostali manji gradovi na svom području imaju uglavnom samo po jedan gradski vrtić, dok Grad Varaždin ima osam javnih i još deset privatnih vrtića, ali su i potrebe u Varaždinu najveće. Stoga ne čudi da su neki roditelji odlučili svoju djecu upisati u kneginečki vrtić, udaljen svega desetak minuta vožnje od centra Varaždina.

Zanimalo nas je i kako je pitanje sufinanciranja riješeno u susjednim županijskim središtima, a odgovor smo dobili jedino iz Čakovca. I Grad Čakovec sufinancira samo ustanove na svom području (javne, privatne vrtiće i obrte dadilja), ali ističu da u njihovim ustanovama ima dovoljno mjesta za svu djecu s prebivalištem u Čakovcu te da je na njihovim listama čekanja u rujnu obično oko 25 djece koja se do siječnja u pravilu sva upišu u neku od ustanova.

Drugi gradovi

Za razliku od Grada Varaždina, gotovo svi gradovi na području Varaždinske županije subvencioniraju dječji vrtić i ako dijete s njihova područja vrtić pohađa izvan njihova grada. Svi gradovi na svom području imaju najmanje jedan gradski vrtić, a u nekima djeluju i privatni, no to ih ne sprečava da roditeljima sufinanciraju boravak djece i u vrtiću izvan svoga grada.

Vrtići se uglavnom sufinanciraju prema imovinskom cenzusu, tako da visina subvencija ovisi o prosječnom prihodu po članu obitelji. Gradovi Ivanec, Novi Marof, Lepoglava i Varaždinske Toplice sufinanciraju vrtić i djeci koja ga pohađaju izvan njihova područja, i to uglavnom u fiksnom iznosu od 500 kuna po djetetu. Grad Novi Marof takvu djecu sufinancira prema istim kriterijima kao i za svoj lokalni vrtić, a Grad Ivanec u tom slučaju pokriva maksimalno 50 % ekonomske cijene odabranog vrtića prema skali koja vrijedi za njihov gradski Dječji vrtić “Ivančica”, a na koji se primjenjuje imovinski cenzus.

Jedino smo iz Grada Ludbrega dobili odgovor da oni ne subvencioniraju boravak djece u vrtićima izvan područja Grada jer, kako kažu, “za tim nema potrebe s obzirom da djeca iz susjednih općina koriste vrtiće s područja Grada Ludbrega”.

Život i društvo

Darko Mavriček pobjednik utrke ˝12 vur Čeva˝, popeo se 18 puta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U subotu je u organizaciji AK Varaždin održano prvo izdanje specifične i neobične utrke – ˝12 vur Čeva˝.

Staza od 2 kilometra i s visinskom razlikom oko 330 metara nije bila laka, ali je zato utrka bila zanimljiva i specifična, a cilj je bio tijekom 12 sati popeti se što više puta na Čevo.

Pobjednik je Darko Mavriček (Pres Glass – Trči i podrži) koji je u zadanom vremenu uspio odraditi izvanrednih 18 uspona (oko 61 km s približno 5900 visinske). Na 2. mjesto plasirao se Luka Nosek (IND) sa 16 uspona dok je 3. mjesto osvojio Mateo Makšan (IND) sa 14 uspona.

U ženskoj konkurenciji pobijedila je Anita Petrin (IND) sa 9 uspona ispred Violete Đuranec (AK Varaždin) koja je odradila 8 uspona dok je 3. mjesto osvojila Paula Marenčić (IND) sa 7 uspona i boljim vremenom od ostalih konkurentica koje su također odradile 7 uspona.

Foto: AK Varaždin

Nastavite čitati

Život i društvo

Poplave u Europi su katastrofalne, ali hidrolozi za Dravu i Muru očekuju niži vodostaj nego lani u kolovozu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz dijelova Europe dolaze kataklizmični prizori poplava usred jakih kiša.

– Vodostaji Mure do Goričana su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, a dalje nizvodno su u porastu s tendencijom stagnacije. Vodostaji su u domeni srednjih voda. Vodostaji Drave do Terezinog Polja su u porastu s tendencijom porasta. Nizvodno do Belišća vodostaji su u opadanju s tendencijom porasta, a na hidrološkoj postaji Belišće su u stagnaciji s tendencijom porasta. Dalje nizvodno vodostaji su u porastu s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednje niskih i srednjih voda – objavio je 16. rujan DHMZ, Sektor za hidrologiju, Odjel za hidrološke prognoze.

Danas u 12 sati Drava je u Varaždinu bila visoka 173 cm, a Mura u Murskom Središću 317 cm.

– Velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država uzrokuju povećane protoka rijeka koji će nastaviti rasti sljedećih dana – očekujemo visoke vodostaje Mure i Drave, no ipak niže od događaja iz kolovoza 2023. Posebno naglašavamo moguć izniman porast vodostaja Dunava sljedećeg tjedna – objavili su stručnjaci DHMZ-a.

Podsjetimo, lani u kolovozu trajala je borba s viskom Murom i Dravom. Drava je bila poplavila područje bazena i okolnu šumu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje