Povežite se s nama

U fokusu

Grad Varaždin želi preko noći jednostrano raskinuti ugovor o interventnom zbrinjavanju bala i koncesiju?

Objavljeno:

- dana

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina za utorak je sazvao sjednicu varaždinskoga predstavničkog tijela s tri točke dnevnog reda koje se odnose na gospodarenje otpadom. Riječ je o ishitrenom jednostranom raskidanju Ugovora o interventnom odvozu i zbrinjavanju otpada deponiranog u Brezju, kao i Ugovora o koncesiji za njegovo odlaganje.

Time je nastavljen niz ad hoc sazvanih izvanrednih sjednica Gradskog vijeća, kojima se vijećnici prisiljavaju na brzopotezno donošenje odluka koje Grad mogu skupo stajati, i doslovno ga pokopati u roku od 24 sata! Na sjednici bi se trebalo raspravljati i odlučivati o problematici baliranog otpada u Brezju, ugovorima i kompleksnim sudskim sporovima vrijednosti preko 200 milijuna kuna, iako su o tome vijećnici obavješteni samo 24 sata prije njezina održavanja.

Vijećnici će, iako im nije dato vremena proučiti materijale i obaviti nužne konzultacije, raspravljati te potom i donijeti odluku o tome jesu li nastupili uvjeti za raskid Ugovora broj 352/08 o interventnom odvozu i zbrinjavanju komunalnog otpada radi sanacije lokacije Brezje, na kojoj je od 2005. godine odloženo oko 120.000 tona komunalnog otpada.

Podsjećamo, u međuvremenu je, u travnju 2018. godine, na Vrhovnom sudu srušena i pravomoćna presuda Visokoga trgovačkog suda, kojom su ništetnim proglašeni ugovori s dodacima iz 2008., 2009. i 2010. godine između T7 VIS-a (danas T&H INVEST d.o.o.) s jedne strane, te Varkoma i Grada Varaždina s druge strane.

Zvuči nevjerojatno, ali izgleda da se gradonačelnik Ivan Čehok sa svojim najbližim suradnicima odlučio na potpuno diletantsko rješavanje najvećeg ekološkog i političkog problema na gradskom području.

Iako su uistinu izazivale čuđenje iracionalne odluke bivšeg gradonačelnika Habuša, da ne poštuje Čehokove ugovore, sada još daleko više čude samovoljne odluke Čehoka da ni sam ne poštuje svoje ugovore te štoviše, bez suglasnosti i odluke Gradskog vijeća potpisuje dopise o raskidu ugovora.

Takvi nepromišljeni hazarderski potezi aktualnog gradonačelnika i vijećnika koji ga u tome podupiru, u najmanju su ruku neozbiljni i ishitreni ne ostavljajući dovoljno vremena ostalim vijećnicima da prije donošenja odluke o ovako važnom pitanju stignu proučiti sve potrebne materijale, pa i one koji im, možda i namjerno, nisu poslani. Tako primjerice Plana sanacije Brezja uopće nema u poslanim materijalima za sjednicu, iako je isti i više nego nužan za donošenje ovakve odluke.

Koji skriveni motivi leže u ovakvim diletantskim odlukama da se preko noći sazivaju sjednice i neutemeljeno, unutar 24 sata, odlučuje o ovako važnim pitanjima za Grad i građane, ostaje nam tek saznati.

Jedno je sigurno, ovakva logika vladajućih, na čelu s Ivanom Čehokom, sve više nalikuje na jeftin pokušaj budalizacije Gradskog vijeća, ali i Varaždinaca koji bi se trebali pomiriti s gradonačelnikovim intimnim stavom da „je naše moje“. I da je svejedno što posljedice njegovih loših političkih odluka mogu nanijeti višemilijunske štete građanima, Gradu i tvrtkama. O onima pak pričinjenim okolišu, bolje da i ne govorimo.

Vladajući u Gradu, naime, sada smatraju da je balirani miješani komunalni otpad ključnog broja 20 03 01 promijenio protekom vremena svoju masu i svoje fizikalne i kemijske karakteristike. U obavijesti o „gašenju obveza“ (ex lege) poslanom T&H  Investu ističe se da Varkom d.d. ne posjeduje otpad koji po svojoj kategorizaciji predstavlja komunalni otpad koji je predmet navedenog ugovora.

Trasiran put u paralizu kompletnih financijskih tokova Grada?

Iako detaljnije ne pojašnjavaju, napominju i da Varkom temeljem Zakona o vodama iz 2013. godine ne smije obavljati djelatnosti koje se ne odnose na opskrbu pitkom vodom, odvodnjom ili pročišćavanjem otpadnih voda. Stoga Grad Varaždin naglašava da su obveze društva Varkom prestale zbog nemogućnosti ispunjenja te da je „na strani Grada došlo na određeni način do gašenja obveza iz ugovora zbog nemogućnosti ispunjenja“.

Grad Varaždin također ne smatra da su nastupili uvjeti da Varkom d.d. jednostrano raskine ugovor samo s T&H Investom, već i da se raskine koncesija zaključena s tvrtkom zajednica ponuditelja na čelu s tvrtkom CE-ZA-R (C.I.O.S. grupa) iz 2013. godine.

S obzirom na to da Grad Varaždin zasad nije postigao razuman dogovor s drugim stranama (T&H Invest, C.I.O.S. grupa), šteta koja mu je napravljena samo iz osnove neispunjavanja odredbi Ugovora o interventnom zbrinjavanju, ali i nekonzumiranja Koncesije o odlaganju otpada, mogla bi na kraju iznositi više desetaka milijuna kuna.

Nažalost, u to nisu uračunati troškovi zbrinjavanja više od 100.000 tona baliranog otpada odloženoga u Brezju, i tek će se vidjeti hoće li ovakvi potezi vladajućih uzrokovati čak i paralizu kompletnih financijskih tokova Grada, na što mnogi upozoravaju.

O tim opasnostima, u materijalima za sjednicu koje su gradski vijećnici dobili svega 24 sata prije njezina održavanja, nema ni riječi.

A trebalo bi ih biti, jer kako doznajemo od Miroslava Rendića, odvjetnika T&H Investa, u ovoj tvrtki su spremni pokrenuti nove sudske postupke „radi naknade štete i zaštite svojih drugih poslovnih interesa“.

– Ukoliko dođe do jednostranog raskida Ugovora o interventnom odvozu i zbrinjavanju otpada deponiranog u Brezju , isplivat će na vidjelo brojne reperkusije. Naime, kontradiktorno je da Grad Varaždin vodi spor za utvrđenje ništetnosti spomenutog Ugovora, a istovremeno trgovačko društvo u njegovom vlasništvu (Varkom), raskida taj važeći Ugovor – ukazuje Rendić.

Dodao je da bi pravosudna „trakavica“ mogla potrajati još 5, ili čak 10 godina!

– Ako Grad izgubi parnicu, morat će platiti sve sudske troškove, nadoknaditi štetu T&H Investu i visoke kamate – zaključio je Miroslav Rendić.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje