Povežite se s nama

U fokusu

Hoće li o zaštićenom spomeniku parkovne arhitekture u Marčanu skrbiti županijska tvrtka, Srednja škola ili netko treći?

Objavljeno:

- dana

Od 27. do 27 svibnja u Hrvatskoj se tradicionalno organizira 12. po redu Tjedan botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki na nacionalnoj razini, s ciljem podizanja razine znanja javnosti i nadležnih institucija o vrijednostima botaničkih vrtova i arboretuma.

Oni ne samo da su malobrojni, već su mahom i zapušteni, poput najstarijeg zaštićenog spomenika parkovne arhitekture u Hrvatskoj – Arboretuma Opeka.

Jedini na kontinentu

Stoga nikoga ne treba čuditi da jevnost i to poglavito stručna, s velikim zanimanjem iščekuje višestruko najavljivanu revitalizaciju viničkog bisera. Podsjećamo, Arboretum Opeka je jedini postojeći arboretum u kontinentalnoj Hrvatskoj i jedan od najznačajnijih arboretuma u državi. Smješten je u Marčanu i u njemu se nalazi više od 100.000 primjeraka drveća, grmova, različitih povijuša i cvijeća. Prostire se na šezdesetak hektara površine te obuhvaća park engleskog stila šumu koja zauzima većinu površine. Uz to, u njemu je smješten i dvorac plemićke obitelji Bombelles koji je pred završetkom obnove zahvaljujući projektu njegove prenamjene u Regionalni centar kompetentnosti u poljoprivredi. Nažalost, Arboretum Opeka nije samo zaštićeni spomenik parkovne arhitekture, već je i “spomenik” ljudskoj gluposti, nemaru, te nemuštim političarima i birokraciji koja je kadra upropastiti iznimno vrijedne projekte.

Podsjećamo, Hrvatski šumarski institut napravio je još 2004. projekt revitalizacije arboretuma, dakle još prije 20 godina, a potom, 2006. inventarizaciju stabla i grmlja. Popisano je svako stablo, s točnom GPS lokacijom i zdravstvenim stanjem te opisom iz kojeg vremena potiče! Još gore, političke besmislice i smicalice upropastile su ponudu Hrvatskih šuma da o svom trošku iz Arboretuma Opeka ukloni bolesna, trula, srušena i potkornjacima napadnuta stabla. Sramotan rezultat svih spomenutih i inih propuštenih prilika vidljiv je svakome tko nogom kroči u park koji je na nešto ličio barem u vrijeme kada je o njemu, pa i dvorcu intenzivno skrbila “vrtlarska škola”. Bilo bi idealno da slijednica te obrazovne ustanove sa svojim stručnim zaposlenicima bude uključena u poslove oko održavanja i uređenja parka. Interes postoji, no kako doznajemo od ravnatelja Srednje škole prof. Dragana Brkića, tu postoji jedno veliko ali…

– Zadnjih 15-ak godina naša obrazovna ustanova koja od 2018. godine ima naziv Srednja škola “ Arboretum Opeka” – Regionalni centar kompetentnosti u poljoprivredi (Škola), nema apsolutno nikakve veze s parkom. Mi ga ne uređujemo niti na njega ne polažemo bilo kakva prava. Sve što se u njemu događa je pod ingerencijom Javne ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije koja usko surađuje s Općinom Vinica. Dosad su oni vodili brigu o tome što se događa s parkom, ali nisu imali zaposlenike, potrebnu mehanizaciju ili alat nužan za održavanje kompleksa kojeg zauzima arboretum. Stoga su nas u više navrata znali zamoliti da obavimo košnju i druge nužne poslove. Iako to Školi pričinjava troškove, nismo odbijali pomoći jer nam je situacija potpuno jasna – objasnio je Brkić.
Treba znati da osim predjela obraslih šumskom vegetacijom, park obiluje livadama, ali Škola odavno nema potrebe za korištenjem otkosa.

– Pokošena trava se nekad balirala i koristila za ishranu životinja, ali s obzirom na to da naše staje ne zadovoljavaju uvjete za držanje muznih krava, morali smo reducirati stado. Stoga nas košnja livada ne zanima jer godinama ne gospodarimo parkom, osim u slučaju da se takva naručena usluga plati. Kada je park bio pod našom ingerencijom uređivali smo staze, jezero, klupe, više puta obnavljali most…No, od trenutka kada nam je rečeno da nemamo što raditi u parku, mi smo se fokusirali na druge projekte – ističe naš sugovornik od kojeg doznajemo da ustanova kojom rukovodi u revitalizaciju parka uključena od samih početaka natječaja.
Odnosno, zaposlenici Škole sudjelovali su 2022. godine na inicijalnim sastancima s ciljem da uopće doznaju o čemu je zapravo riječ i što će se sve raditi.

Puno ideja

– imali smo puno ideja, primjerice da se urede šetnice i šumski pojas, ali je ispalo da to zahtjeva silnu pripremljenu dokumentaciju poput građevinskih dozvola. Rokovi su bili iznimno kratki te se uglavnom pristupilo problematici uređenja staza. Da smo znali koliko će se odugovlačiti s natječajem, projekt bismo puno bolje pripremili. Natječajem je predviđeno ograđivanje obnovljenog parka, njegova zaštita video nadzorom, izgradnja vanjskog parkirališta s kapacitetom za 500 – 600 vozila i uređenje kontrolno – propusnog punkta za posjetitelje. Bude li sve kako je zamišljeno, na ulazu će biti suvenirnica, a kompleks će imati uređeni sanitarni čvor i manji kafić za osvježenje… – objasnio je Brkić.

Južna strana parka dobit će gospodarsku zgradu u kojoj će biti smještena sva potrebna mehanizacija za održavanje parka, a škola će na korištenje dobiti površinu za uređenje vrta sa začinskim i drugim biljem.

– Projekt je koncipiran na način da se park maksimalno iskoristi u turističke svrhe. Stoga su autori predvidjeli još neke objekte i punktove u njemu. No čega će sve na kraju biti, o tome sada ne želimo špekulirati. Kako će se pak, i u kojoj mjeri hortikulturno urediti park, nije nam poznato jer taj dio projekta nismo vidjeli. Kako sada stvari stoje, sasvim je izgledno da će se oformiti tvrtka pod okriljem varaždinske županije koja će brinuti o održavanju parka. Mi očekujemo da će se ipak raspisati natječaj u tom smislu jer je škola itekako zainteresirana preuzeti takav posao. No, prvo treba pričekati da na aktualnom natječaju prođe jedan od dva prijavljena projekta koji će odrediti sudbinu Arboretuma Opeka. Za onaj iz Varaždinske županije znamo da je koncipiran za njegovu revitalizaciju, dok projekt natjecatelja iz Karlovačke županije ima fokus na druge stvari. Uglavnom, oba projekta imaju isti broj bodova i tek će se vidjeti čiji će tu argumenti prevagnuti – ukazuje Brkić.

Centar kompetentnosti

U razgovoru za regionalni tjednik osvrnuo se i na Regionalni centar kompetentnosti “Arboretum Opeka”. Naime, nakon dobivanja akreditacije, Škola osim prostora za rad u postojećoj zgradi dobiva i prostore u dvorcu koji se intenzivno obnavlja.

– Dvorac će omogućiti neometano odvijanje programa Centra jer u njemu će biti uređen laboratorij, vinski podrum, apartmani i drugo. Nije riječ o novoj ustanovi već o proširenju kapaciteta. Školi pripada pristupni put s dvorcem i oko dva metra zemljišta oko njega. O tom prostoru brinut ćemo i održavati ga. Nemamo pravo ništa od zelenila trgati, rezati ga ili uklanjati. Raspolažemo stručnim kadrom kojeg ćemo po potrebi pojačati u suradnji s resornim ministarstvom i Varaždinskom županijom. Bit će sigurno otvorena nova radna mjesta i ako sve bude po planu 2. rujna ove godine sve mora startati. Svi građevinski radovi i namještanje moraju završiti dan ranije kako bi normalno počela školska godina. Eventualno će se produžiti radovi na štukaturama i drugim ukrasima, ali oni neće remetiti nesmetano funkcioniranje Centra – uvjeren je Brkić.

Srednja škola od poljoprivrednih zanimanja obrazuje agrotehničare, te poljoprivredne gospodarstvenike – cvjećare i vrtlare. Interes raste tek zadnje dvije godine i u tom razdoblju udvostručio se broj učenika koji u Marčanu polaze srednjoškolsku nastavu.
– Centar kompetentnosti bit će namijenjen obrazovanju srednjoškolaca i odraslih. Ključan je jer imamo veliki broj OPG-ova čije je vlasnike i zaposlenike nužno educirati. Imat će priliku uz mentore svladati korištenje namjenskih sustava poput “Arpa” i drugih putem kojih traže poticaje… Suradnja već postoji jer im osiguravamo savjetodavnu službu, a vlasnici OPG-a po potrebi mentoriraju naše učenike. No, potrebe za tim skoro da i nema jer je škola odlično opremljena s čak 7 novih traktora, bagerima, najmodernijim priključnim strojevima i drugim čudima tehnike koja danas stižu s GPS navigacijom – rekao je ravnatelj.

Galerija i zarada

Štoviše, napomenuo je da odličnu suradnju Škola ima i s ustanovama u kulturi, što je razumljivo jer vinički kraj ima bogatu povijest. Najznačajniji je tu Gradski muzej Varaždin koji ima bogatu zbirku fotografija, pisanih dokumenata, slika i predmeta vezanih uz dvorac i obitelj Bombelles. Također, GMV čuva i knjižnicu ove grofovske obitelji, a s njom i osebujni “vinski” postav namjeravamo preseliti u dvorac. Tražimo najbolji model da znatiželjnici sve skupa u galeriji mogu pogledati bez da ometaju nastavu i druge aktivnosti Centra. Uspijemo li to na neki način komercijalizirati, naša misija bit će u potpunosti ispunjena – zaključio je Dragan Brkić.

Scene parka iz vremena kada je blistao

Za potrebu ilustriranja članka, odlučili smo objaviti nekoliko arhivskih fotografija parka, koje ga prikazuju u vrijeme kada je on doslovno blistao. U toj nakani ljubazno nam je izašla u susret Spomenka Težak, muzejska savjetnica GMV-a.

– Vaše odabrane fotografije, osim jedne, potječu iz obiteljskog albuma fotografija koji je Muzeju darovala Ferdinadina d Ansemburg rođ. Bombelles 1946. godine, prije odlaska iz Hrvatske. Samo jednu, (GMV 86385) Muzeju je poklonio Stanko Vrtovec 2016.,a potječe i z ostavštine njegova djeda Viktora Schendla, vrtlara u Opeki.

Viktor Schendl rođen je 21. veljače 1866. u pruskom mjestu Wreschen (provincija Posen). Umro je 1943. godine. Naukovanje za vrtlarski posao obavio je u Parku (Wildpark)u Potsdamu od 1884. do 1886., gdje je i 1888. završio vrtlarsku školu (Königliche Gärtnerlehranstalt am Wildpark bei Potsdam – KGL).Tada je postao asistent u Vrtu palmi (Palmengarten) u Frankfurtu na Majni. 1889. radi u Erfurtu na FC Heinemann, Već 1889. je u Engleskoj gdje radi u vrtovima Addington Parka, zatim u Croydon Surrey s nadbiskupom Canterburyja; 1891/92 radi u Tempelhof rasadnicima; Od 1892. radi kao glavni vrtlar na imanju grofa Marka Bombellesa, mlađeg u Opeki, Vinici, Hrvatska. Od 1907. godine blagajnik je na grofovskom imanju i vodi ukupni nadzor nad parkom i vinogradima – ističe Spomenka Težak.

Grof Marko Bombelles s psom u studenome 1903. godine (GMV 76922/17)
Prikaz dječaka i gospodina na konjima, kolovoz 1905. godine (GMV 76922/44)
Parkom su 1905. letjele ptice, ali i šareni baloni (GMV 76922/47)
Fotografija s prikazom lopoča u jezeru nastala je listopada 1905. godine (GMV 76922/56)
Park u Opeki, Johann Winkler, Ptuj; Opeka, Vinica, oko 1896. godine (GMV 86305)
Dvorac Opeka kraj Vinice, Moriz Frison, Beč, 27.4.1912. godine (GMV 87038)

U fokusu

Varaždin će biti domaćin Svjetskog rukometnog prvenstva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ugovor o suorganizaciji „Svjetskog prvenstva u rukometu 2025.“ potpisali su gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj i glavni tajnik Hrvatskog rukometnog saveza Damir Poljak. Potpisivanju tog važnog dokumenta koji jamči ponovo dobru organizaciju varaždinskog dijela turnira nazočili su i Tomislav Grahovac – predsjednik HRS, Ivica Udovičić – direktor reprezentacije, Miljenko Topličanec – član Natjecateljskog povjerenstva te Ivica Maraš – team manager.

Grad Varaždin će kao suorganizator Svjetskog prvenstva u rukometu koje će se održati od 14. siječnja do 2. veljače slijedeće godine biti domaćin reprezentacijama u grupi D  te grupi u drugom krugu.

– Varaždin je nakon 2009. godine po drugi puta domaćin utakmica Svjetskog prvenstva u rukometu. U siječnju  2025. godine imat ćemo gotovo 2 tjedna vrhunskog rukometa u Varaždinu, a  igra se grupa u kojoj su nam gosti iz Sjeverne  Makedonije,  Mađarske, Nizozemske i iz Gvineje. Kasnije se ta grupa spaja sa grupom u kojoj su Francuzi i to će zaista biti prekrasni doživljaj za naše Varaždince.  U gradu će biti prepuno navijača i biti će to jedna lijepa turistička i sportska promocija Grada Varaždina. Zahvaljujem se Hrvatskom rukometnom savezu na ukazanom povjerenju, a pokazalo se da Varaždin ima uigranu organizacijsku ekipu. Kao što su i predsjednik i tajnik Hrvatskog rukometnog saveza istaknuli u gotovo niti jednom gradu u Hrvatskoj, Hrvatska rukometna reprezentacija nije toliko igrala i nastupala kao u Varaždinu. Uskoro ćemo imati u Areni također jednu prijateljsku utakmicu protiv Egipta, provjeru prije nastupa na Olimpijskim igrama.  Pozivam naše Varaždinke i Varaždince da dođu na utakmicu i podrže naše rukometaše koji će nam se sigurno vratiti s Olimpijade sa medaljom oko vrata – izjavio je gradonačelnik Bosilj najavivši produljeno trajanje programa Adventa upravo zbog brojnih gostiju koji najavljuju dolazak u Varaždin.

Glavni tajnik Hrvatskog rukometnog saveza Damir Poljak nije krio zadovoljstvo da je Varaždin ponovo domaćin dijela organizacije Svjetskog prvenstva u rukometu.

-Zahvalio bih se Gradu Varaždinu i svim akterima organizacije ovog prvenstva na dosadašnjoj uspješnoj poslovnoj suradnji, ali i svim ovim zahtjevnim izazovima koji slijede u narednih pola godine. Praktički imamo 202 dana do održavanja Svjetskog prvenstva gdje će se intenzivirati priprema jer je ovo najsloženije Svjetsko prvenstvo koje do sada organizira Hrvatska. Iako organiziramo prvenstvo sa Danskom i Norveškom, 63 posto utakmica će se igrati u Hrvatskoj. U  Varaždinu će se odigrati  velik dio utakmica budući da se u Varaždinu, osim prvog kruga igra i drugi krug.

Ono što treba istaknuti da smo mi kao Hrvatski rukometni savez, igrači i vodstvo saveza, u Varaždinu oduvijek imali pouzdanog i sigurnog poslovnog partnera. Mislim da se svi ovdje doista osjećamo kao kod kuće jer nam je lijepo doći, igrači se osjećaju ugodno i mi ovdje kada dolazimo imamo osjećaj srdačnog gostoprimstva.  Nadam da ćemo našu poslovnu suradnju dugoročno nastaviti na ovako visokoj razini koja je do sada uspostavljena. Svako natjecanje stvara nove i zahtjevnije izazove i podiže na stepenicu više razinu natjecanja. Slažem se s gradonačelnikom da  uz Zagreb, Varaždin je grad u Hrvatskoj u kojem se odigralo najveći broj službenih utakmica hrvatske rukometne reprezentacije na različitim natjecanjima, ženskim i muškim. Zaslužujete svaku pohvalu  vi i vaš tim koji u Gradu Varaždinu sudjeluje u organizaciji jer ovo nije nimalo jednostavno i lako za napraviti – rekao je Poljak.

Ugovor je potpisan na iznos od 250 tisuća eura koje će Grad Varaždin uplatiti Hrvatskom rukometnom savezu za organizaciju prvenstva te dodatnih 37 tisuća koliko je vrijednost korištenja dvorane, Arene Varaždin. Izraženo je uvjerenje da će se Varaždinu taj novac višestruko vratiti. Već je počela i promotivna prodaja ulaznica po povoljnim cijenama koje će vrijediti do 15. srpnja, a za utakmice u Varaždinu u prvom i drugom krugu već vlada veliki interes.

Konferencija je Varaždinu bila je prilika i za najavu pripremne utakmice hrvatske reprezentacije prije odlaska na Olimpijske igre. Najbolji hrvatski rukometaši odmjerit će snage s reprezentacijom Egipta u varaždinskoj Areni 6. srpnja 2024. a utakmica počinje u 16:30 sati.

Nastavite čitati

U fokusu

Bilić u Saboru: Ljudi u manjim sredinama prometno su izolirani. Uspostava javnog prijevoza je ključna

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Javni prijevoz je ključan i to se pod hitno treba riješiti, istaknuo je saborski zastupnik i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.

U svom izlaganju u Saboru naveo je kako je ludbreški kraj samo jedan primjer prometne nepovezanosti.

– Neprihvatljivo da u današnje vrijeme, kad se toliko priča o razvoju, imamo situaciju u kojoj se demotivira stanovnike da ostanu u ruralnim sredinama – rekao je Bilić u Saboru. Istaknimo i da su Grad Ludbreg i okolne općine pokrenuli projekt integriranog prijevoza koji bi povezao autobusne i željezničke linije, bio di dostupniji i jeftiniji, ali država za sad sluha nema.

Stoga je, smatra Bilić, prava prilika da se izmjenama i dopunama Zakona o prijevozu u cestovnom prometu, napokon omogući bolja mobilnost građana, posebno u ruralnim sredinama.

Podsjetio je na inicijativu “Europa u pokretu” iz 2017. godine, koja ima za cilj pojednostaviti kretanje unutar europskog tržišta, te pohvalio usklađivanje zakona s tim ciljevima, uključujući automatiziranu vožnju.

Međutim, kritizirao je spor tempo implementacije ugovora o javnom linijskom prijevozu u Hrvatskoj, ističući da je od planiranih 20 županija, samo njih 6 do sada potpisalo ugovor s Vladom.

– Ono što je meni najvažnije u ovom Zakonu je javni prijevoz, odnosno prijevoz putnika. S obzirom da je to jedna od najvažnijih stvari koje građane demotiviraju za život u ruralnim sredinama s obzirom da javnog prijevoza u mnogim dijelovima Hrvatske i nema. Čuli smo da je 6 županija potpisalo Ugovor s Vladom o javnom linijskom prijevozu, što je poražavajuće. Taj poziv je trebao biti završen 2019., a danas je 2024. i samo 6 županija je to potpisalo, neke su objavile to nedavno pa se još muče, a većina ih ni nema razrađen sustav – istaknuo je Bilić i dodao da postojeći sustav javnog prijevoza nije dobar, posebno tamo gdje ne prolazi željeznica.. Konkretno, neke autobusne linije funckioniraju samo kad traje nastava, a ostatak godine građani su prepušteni da se snalaze sami.

Na primjeru ludbreškog kraja, Bilić ističe da mještani okolnih općina nemaju kako ni do Ludbrega, voze jedna, dvije, ili nijedna autobusna linija, a slično je i u ostatku Varaždinske županije.

– Ljudi iz ludbreškog kraja nemaju kako do Varaždina ili Zagreba, a da ne govorim o udaljenijim gradovima. To znaju i roditelji koji svakodnevno voze djecu na razne aktivnosti jer nema autobusnih linija, znaju to i umirovljenici koji nemaju kako doći do liječnika, ljekarne ili banke. Znači da su ljudi u manjim sredinama izolirani – rekao je Bilić.

Bilić je ukazao na potrebu za reformom lokalne i regionalne samouprave kako bi se omogućilo financiranje i organiziranje javnog prijevoza, posebno kroz male funkcionalne aglomeracije gradova i općina.

– Grad Ludbreg je razradio i pripremio Studiju i spreman je za ovaj oblik prijevoza, u nekom malom obliku. No, za nas je taj sustav koji košta oko 3 milijuna eura godišnje bez kupnje autobusa i jako je  teško održiv. S druge strane, recimo u Varaždinskoj županiji, financira se prijevoz privatnim prijevoznicima za prijevoz učenika tijekom školske godine, a nakon škole autobusi se parkiraju i čekaju da prevoze djecu.

Na neki način treba kroz reformu regionalne i lokalne samouprave omogućiti gradovima da kroz male funkcionalne aglomeracije gradova i susjednih, bivših općina okruženih oko tih gradova, stvore nekakav oblik javnog prijevoza uz mogućnošću da se jave na natječaje Europske unije za kupnju električnih autobusa, odnosno autobusa na vodik, koji su realnost, a ne daleka budućnost. Tu najviše vidim prilika da se ovaj Zakon dopuni i da se omogući jedinicama lokalne samouprave  sigurnost u prometu, a ne da nam se djeca voze u 20 godina starim autobusima, ili da se uopće ne voze – rekao je Bilić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje